Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara więzienia za granicą a polski rejestr karny

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 22.02.2011

W 1990 r. zostałem skazany w Austrii na karę więzienia. Wyszedłem z niego (zostałem zwolniony wcześniej) w 1995 r. Czy moje dane widnieją w polskim rejestrze karnym? Czy mogę być poszukiwany w kraju i powinienem obawiać się powrotu do Polski?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pańskie dane nie powinny znajdować się w Krajowym Rejestrze Karnym.

 

Wprawdzie w art. 2. pkt 4 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym ustawodawca stanowi, że w „rejestrze gromadzi się dane o osobach prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych”, ale przed wejściem w życie tej ustawy dane o osobie skazanej za granicą były gromadzone jedynie w przypadku, kiedy kara orzeczona za granicą była wykonywana w Polsce. Pan wykonał karę w Austrii i to jeszcze przed wejściem w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

 

Ponadto w światle polskiego prawa nie można już mówić o Panu jako osobie skazanej, gdyż Pańskie skazanie uległo zatarciu.

 

Zgodnie z art. 107 § 1 Kodeksu karnego „w razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania”.

 

Pan został skazany w 1990 r., a karę wykonał (został Pan zwolniony z więzienia ) w 1995 r., czyli do zatarcia Pańskiej kary musiało dojść najpóźniej w 2005 r., więc nawet jeśli jakaś informacja istniała w polskich rejestrach, musiała zostać z godnie z prawem usunięta w związku z zatarciem skazania.

 

Nie ma żadnych podstaw, by mógł Pan być poszukiwany w Polsce za przestępstwo, za które został Pan osądzony w Austrii i za które odbył już Pan karę. Może Pan spokojnie wrócić do Polski.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - dziesięć =

»Podobne materiały

Nie wróciłem po przepustce do więzienia, co z przedawnieniem?

Byłem skazany w 1994 r. na 1 rok 6 miesięcy, wyrok się uprawomocnił w 1995 r. Dwa tygodnie przed warunkowym zwolnieniem za dobre sprawowanie nie wróciłem z przepustki. Według mnie sprawa się już powinna przedawnić, ale w dalszym ciągu jest za mną wystawiony list gończy. Czy fakt, że nie wróciłem z p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »