Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara więzienia za granicą a polski rejestr karny

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 22.02.2011

W 1990 r. zostałem skazany w Austrii na karę więzienia. Wyszedłem z niego (zostałem zwolniony wcześniej) w 1995 r. Czy moje dane widnieją w polskim rejestrze karnym? Czy mogę być poszukiwany w kraju i powinienem obawiać się powrotu do Polski?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pańskie dane nie powinny znajdować się w Krajowym Rejestrze Karnym.

 

Wprawdzie w art. 2. pkt 4 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym ustawodawca stanowi, że w „rejestrze gromadzi się dane o osobach prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych”, ale przed wejściem w życie tej ustawy dane o osobie skazanej za granicą były gromadzone jedynie w przypadku, kiedy kara orzeczona za granicą była wykonywana w Polsce. Pan wykonał karę w Austrii i to jeszcze przed wejściem w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

 

Ponadto w światle polskiego prawa nie można już mówić o Panu jako osobie skazanej, gdyż Pańskie skazanie uległo zatarciu.

 

Zgodnie z art. 107 § 1 Kodeksu karnego „w razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania”.

 

Pan został skazany w 1990 r., a karę wykonał (został Pan zwolniony z więzienia ) w 1995 r., czyli do zatarcia Pańskiej kary musiało dojść najpóźniej w 2005 r., więc nawet jeśli jakaś informacja istniała w polskich rejestrach, musiała zostać z godnie z prawem usunięta w związku z zatarciem skazania.

 

Nie ma żadnych podstaw, by mógł Pan być poszukiwany w Polsce za przestępstwo, za które został Pan osądzony w Austrii i za które odbył już Pan karę. Może Pan spokojnie wrócić do Polski.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus V =

»Podobne materiały

Poinformowanie pracodawcy o ciąży i nagłe zwolnienie z pracy

Ostatniego dnia urlopu udałam się do lekarza. Okazało się, że jestem w ciąży, i dostałam 14 dni zwolnienia. Zwolnienie niezwłocznie wysłałam pracodawcy e-mailem, a następnego dnia listem poleconym. W tym samym dniu byłam nakłaniana SMS-ami do rozwiązania umowy za porozumieniem stron, gdyż skończył m

 

Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka

Jestem po rozwodzie, mamy córkę (11 lat). Była żona z dzieckiem zamieszkała w altanie w ogródku działkowym należącym do jej konkubenta. Córka woli spędzać czas u mnie, ma swój pokój (jesteśmy właścicielami mieszkania własnościowego z ex żoną). Tymczasem matka grozi jej, że nas rozłączy, jeśli d

 

Fałszerstwo intelektualne

Czy art. 271 Kodeksu karnego (fałszerstwo intelektualne) ma zastosowanie do osoby, która w umowie podpisuje się pod stwierdzeniem, które nie jest prawdziwe w odniesieniu do prawa własności innych osób? Chodzi o stwierdzenie, że jest się jedynym właścicielem nieruchomości, a faktycznie pomija się jed

 

Kara ograniczenia wolności a zatarcie skazania

Mój syn popełnił przestępstwo, sprawa jest w toku, wnioskuje się dla niego wymierzenie kary 6 miesięcy ograniczenia wolności, polegającej na wykonywaniu pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym (przy zastosowaniu art. 58 § 3 K.k). Co to dla niego oznacza? Czy trafi do

 

Urządzenie budowlane (ogrodzenie) – wymagana odległość od drogi

Jaka musi być odległość ogrodzenia stałego od granicy drogi powiatowej?

 

Przekazanie nieruchomości gruntowych do spółki deweloperskiej a podatki

Zastanawiam się nad założeniem spółki z o.o. w celu prowadzenia działalności deweloperskiej. Do tej spółki chciałbym przekazać nieruchomości gruntowe. Chciałbym się dowiedzieć, jakie podatki musiałbym odprowadzić już przy wniesieniu ich do spółki np. drogą darowizny i dalej w przypadku sprzedaży got

 

Brak umowy na wynajem i niezgłoszenie do urzędu skarbowego - jak się tłumaczyć?

Jestem współwłaścicielką dwupokojowego mieszkania. Urząd skarbowy wzywa mnie do złożenia wyjaśnień w związku z wynajmem tej nieruchomości. Przypuszczam, że ktoś złożył donos. Tymczasem ja nie mam żadnej umowy, nie płaciłam podatku. Na mój rachunek bankowy otrzymałam kilka wpłat. Nie wiem, co powiedz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »