Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie części mieszkania synowi

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 06.02.2017

Jestem po rozwodzie. Jesteśmy z byłym mężem współwłaścicielami mieszkania. Czy mogę swoją część mieszkania przepisać na osiemnastoletniego syna? Dodam, że nie odbył się jeszcze podział majątku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 15 października 1962 r. (OSN 1964, z. 1, poz. 2), wpisanej do księgi zasad prawnych, stwierdził, że zbycie przez małżonka po ustaniu wspólności ustawowej jego udziału w przedmiocie, który był objęty wspólnością ustawową, jest bezskuteczne o tyle, o ile narusza uprawnienia drugiego małżonka, wynikające z przepisów o podziale wspólnego majątku małżonków.

 

Uchwała powyższa została podjęta pod rządem stanu prawnego obowiązującego jeszcze przed wejściem w życie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jednakże – jak to stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku dnia 10 listopada 1976 r., sygn. akt II CR 268/76 (OSNCP 1977, z. 10, poz. 188) – zachowała nadal swoją aktualność, gdyż odpowiednie przepisy zarówno prawa materialnego, jak i procesowego nie uległy z tego punktu widzenia istotnej zmianie.

 

Obowiązujące przepisy pozwalają na uznanie za bezskuteczne rozporządzenie przez jednego z małżonków udziałem w przedmiocie należącym do majątku wspólnego tylko wówczas i tylko o tyle, o ile naruszałoby to prawo współmałżonka do tego przedmiotu, wynikające z przepisów o podziale majątku wspólnego (art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – w skrócie K.r.io. – i art. 1036 Kodeksu cywilnego). Uzasadnia to zatem odpowiedź, że zbycie przez małżonka po ustaniu wspólności ustawowej jego udziału w przedmiocie, który był objęty wspólnością ustawową, jest bezskuteczne o tyle, o ile narusza uprawnienia drugiego małżonka wynikające z przepisów o podziale majątku wspólnego.

 

Jaki zatem wniosek płynie dla Pani z powyższych wywodów prawnych? Ano taki, że może Pani zbyć swój udział we wspólnym mieszkaniu na syna, ale musi się Pani liczyć z tym, że jeżeli w trakcie postępowania o podział Państwa majątku wspólnego okaże się, że Pani mężowi przysługuje większy udział niż połowa w tym mieszkaniu, to sąd może uznać za bezskuteczną umowę darowizny na rzecz Pani syna w tej części, w jakiej nie będzie ona zgodna z podziałem majątku pomiędzy Panią a mężem dokonanym przez sąd.

 

W postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga bowiem kompleksowo zarówno o roszczeniach przewidzianych w art. 45 K.r.io., jak i o roszczeniach za czas od ustania wspólności ustawowej do chwili podziału majątku wspólnego. Po wszczęciu postępowania o podział majątku wspólnego sąd w tym postępowaniu rozstrzyga o bezskuteczności rozporządzenia względem współmałżonka udziałem w przedmiocie, który był objęty wspólnością ustawową (art. 1036 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 46 K.r.io.). Powoduje to możliwość dokonania podziału majątku tak, jakby rozporządzenie to – w zakresie uznanym za bezskuteczne – nie zostało w ogóle dokonane. Udział taki może być zatem objęty aktywami dzielonego majątku i podlegać podziałowi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus 0 =

»Podobne materiały

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z braci brak jest jakiegokolwi

 

Czynsz za bezumowne korzystanie z lokalu

Sprawa o zniesienie współwłasności trwa od kilkunastu lat, ja mam pół mieszkania notarialnie po babci, o drugie pół toczy się sprawa na podstawie zapisów testamentowych, które dziadek sporządził na rzecz mojej babci, a które przeciwnicy procesowi starają się obalić. Ja mieszkam w mieszkaniu nieprzer

 

Wynajęcie lokalu bez zgody współwłaściciela

Czy mąż może wynająć lokal mieszkalno-użytkowy osobie trzeciej bez mojej zgody i otrzymywać pieniądze z tytułu umowy najmu? Jesteśmy współwłaścicielami tego lokalu. Nieruchomość została zakupiona przed podpisaniem intercyzy. Obecnie jesteśmy w separacji. Co mogę zrobić w tej sprawie? &nbs

 

Kredyt mieszkaniowy z wkładem własnym partnerki

Razem z moją partnerką (związek nieformalny) planujemy zakup mieszkania o wartości ok. 280 tys. zł. Nie dysponujemy jednak taką gotówką, w związku z tym zmuszeni jesteśmy wziąć kredyt na zakup tej nieruchomości. Niestety do kredytu przystępuję tylko ja, z racji złej historii kredytowej partnerki. Wy

 

Sprzedaż działki bez przeprowadzonego spadku

Właścicielem działki, na której stoi dom, jest moja babcia, jej mąż (zmarły), dwie ciotki i mój tata (nie żyje). Babcia chce sprzedać kawałek działki, na co wszyscy wyrażają zgodę. Jako że nie żyje mój tata, to czy tę działkę babcia może sprzedać bez żadnych postępowań spadkowych po nim, jeżeli resz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »