Jaka jest kolejność spłacania długów alimentacyjnych i wobec banku?

Z powodu kłopotów z pracą przez kilka lat płaciłem nieregularnie alimenty na syna (jest pełnoletni, studiuje). Obecnie dostałem pracę i zawarłem ugodę z synem – chcę spłacić długi, ale bez pośrednictwa komornika. Mam też zaległości w banku. Liczę na przedawnienie. Jaka jest kolejność spłacania długów alimentacyjnych i wobec banku? Czy w tej sytuacji lepiej, żeby syn nie egzekwował alimentów przez komornika?

Jaka jest kolejność spłacania długów alimentacyjnych i wobec banku?

Podział sumy uzyskanej z egzekucji pomiędzy wierzycieli

W chwili obecnej jak zrozumiałem, wierzycielem prowadzącym egzekucję jest tylko syn. Bank jak na razie nie wszczął egzekucji. Jednak jest możliwe, że się na to zdecyduje.

Wtedy – albo będzie jedynym wierzycielem, albo też będzie drugim (poza pana synem) wierzycielem. W sytuacji, gdyby był jedynym wierzycielem – zajęte wynagrodzenie przekazywane byłoby (ponad kwotę wolna od zajęcia) komornikowi, a ten przekazywałby je bankowi jako jedynemu wierzycielowi.

Jeżeli jest więcej niż jeden wierzyciel – komornik dokonuje podziału sumy uzyskanej z egzekucji pomiędzy wierzycieli, stosownie do przepisów kodeksu postepowania cywilnego. A ten stanowi:

Kolejność zaspokajania wierzycieli

„Art. 1025. § 1. Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:

1) koszty egzekucyjne,

2) należności alimentacyjne,

3) należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika,

4) należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim,

5) należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu,

6) należności za pracę niezaspokojone w kolejności trzeciej,

7) należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 92, poz. 1062, z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, Nr 116, poz. 1216, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 16, poz. 166, Nr 39, poz. 459, Nr 42, poz. 475 i Nr 110, poz. 1189), o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej,

8) (uchylony),

9) należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję,

10) inne należności.

§ 2.Po zaspokojeniu wszystkich należności ulegają zaspokojeniu kary pieniężne oraz grzywny sądowe i administracyjne.

§ 3. W równym stopniu z należnością ulegają zaspokojeniu odsetki i koszty postępowania. Z pierwszeństwa równego należnościom kategorii czwartej i piątej korzystają wszystkie roszczenia o świadczenia uboczne objęte zabezpieczeniem na mocy odrębnych przepisów. Roszczenia o świadczenia uboczne nieobjęte zabezpieczeniem zaspokaja się w kategorii dziesiątej, chyba że należność podlegałaby zaspokojeniu w kategorii wcześniejszej. To samo dotyczy roszczeń o świadczenia należne dożywotnikowi.

§ 4. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, wierzytelność spółdzielni mieszkaniowej z tytułu nie wniesionego wkładu budowlanego związana z tym prawem ulega zaspokojeniu przed należnością zabezpieczoną na tym prawie hipotecznie”.

Czy alimenty egzekwowane przez komornika sądowego mają pierwszeństwo przed innymi należnościami?

Jak więc widać, alimenty egzekwowane przez komornika sądowego mają pierwszeństwo przed innymi należnościami (za wyjątkiem kosztów egzekucyjnych). Warunkiem tego jest jednak prowadzenie egzekucji przez syna (dokonywanie spłaty poprzez komornika).

Brak egzekucji oznacza, że nie jest ona prowadzona, syn nie jest wierzycielem, a zaległe alimenty nie są egzekwowaną wierzytelnością. W takiej sytuacji zaległe alimenty nie korzystają z prawa pierwszeństwa wskazanego w art. 1025, z uwagi na to, że nie są egzekwowane przez komornika.

Syn może wycofać wniosek od komornika, a złożyć go w razie, gdyby pojawił się bank jako wierzyciel z egzekucją.