Podłączenie wody i kanalizacji na działce

Mam pytanie dotyczące podłączenia wody i kanalizacji na działce. Gmina kilka lat temu wybudowała, korzystając z dopłat, sieć – podłączenie do niej kosztowało 1300 zł. Wtedy nie zrobiliśmy przyłącza, a teraz możemy je zrobić za 10 000 zł! Dlaczego musimy tyle płacić? To prawie 10 razy więcej za to samo!

Podłączenie wody i kanalizacji na działce

Późniejsze wykonanie tych samych prac podłączenia wody i kanalizacji na jednej z działek wymagająca ustalenia nowych planów

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.; dalej również: ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu) gmina realizuje inwestycje polegające na budowie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej (podłączeniu wody i kanalizacji na działkach) na terenie gminy. Środki zebrane od mieszkańców na sporządzenie projektów są traktowane w budżecie gminy jako udział mieszkańców w budowie kolektora lub sieci wodociągowej, czyli elementów sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Ponadto od każdej rodziny, która mieszka w budynku objętym przyłączeniem do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w ramach danej inwestycji, pobierane są kwoty na pokrycie kosztów budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i przyłączy w zryczałtowanej wysokości.

Wówczas ta kwota wynosi 1300 zł, albowiem:

  • jest częściowo finansowana ze środków UE
  • opłata za robociznę, a przede wszystkim za plany, rozkładana jest na mieszkańców uczestniczących w kosztach budowy.

Należy pamiętać, że inwestycja ze środków UE określa ilość podłączonych użytkowników – odbiorców usługi i na ich ilość jest rozkładana. Te środki nie leżą i nie czekają na nowych chętnych do podłączenia wody i kanalizacji na działce.

Wysokie koszty podłączenia wody i kanalizacji na działce do istniejącej już sieci gminnej

Niestety późniejsze wykonania tych samych prac (podłączenia wody i kanalizacji) na jednej z działek wymagają ustalenia nowych planów, zmiany istniejących planów całości, wykonania robót, które niewątpliwie są inaczej wyceniane przez wykonawcę niż roboty świadczone kompleksowo dla całej ulicy, czy miejscowości. Są to często koszty dowozu koparki, jej wynajęcia, materiałów, innych zwiększonych z racji jednorazowego podejścia do inwestycji.

Z reguły lokalne sieci wodociągowe i kanalizacyjne są własnością gmin. Podłączenie do istniejących instalacji odbywa się na warunkach określonych przez dostawcę, przy czym często pobierana jest opłata przyłączeniowa, która nie obejmuje wykonania samego przyłącza, a jest formą udziału w kosztach budowy całej sieci.

Uznaje się, że opłata ta zastępuje opłaty adiacenckiej. W przypadku zaś podłączeń wody i kanalizacji na działce do istniejącej już sieci gminy pozyskują środki na nowe inwestycje.

Obecne koszty są uzasadnione jednorazową inwestycją.