Jak zrezygnować z pracy po kilku dniach zatrudnienia?

• Data: 06-03-2024 • Autor: Katarzyna Ostrowska

Podjęcie decyzji o rezygnacji z pracy zaledwie kilka dni po podpisaniu umowy o pracę na czas nieokreślony może wywołać wiele wątpliwości i pytań. Czy możliwe jest złożenie wypowiedzenia w tak krótkim czasie? Jakie konsekwencje może to nieść dla pracownika, a także czy istnieje obowiązek podania konkretnego powodu takiej decyzji? Artykuł ten ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących procesu wypowiadania umowy o pracę, szczególnie w kontekście nowo podjętych stanowisk, oraz odpowiedź na pytanie, czy i w jakich okolicznościach pracownik może być zobligowany do przepracowania minimalnego okresu czasu przed możliwością złożenia wypowiedzenia.

Jak zrezygnować z pracy po kilku dniach zatrudnienia?

Z problemem rozwiązania umowy zwróciła się do nas Pani Maryla: "Parę dni temu podpisałam umowę na czas nieokreślony. Jest to praca, w której wynagrodzenie jest prowizyjne i teraz widzę, iż nie starczy mi na utrzymanie i opłacenie studiów. Czy zatem mogę skorzystać z zawartego w umowie 2-tygodniowego wypowiedzenia, czy jestem zobowiązana przepracować jednak jakiś minimalny okres czasu (np. miesiąc) i dopiero wtedy będzie mi przysługiwało wypowiedzenie? Czy pracodawca może wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencje wobec mnie? I na koniec: czy w wypowiedzeniu muszę podać powód rezygnacji z pracy? Jeśli tak, to czy powód: „Zbyt niska pensja, nie starczy mi na życie i studia” będzie dobry?"

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika po kilku dniach od jej rozpoczęcia

Wypowiedzenie umowy o pracę jest dozwolone bez względu na długość okresu czasu przepracowanego przez pracownika. Zatem nie ma przeszkód do złożenia przez Panią wypowiedzenia, mimo że przepracowała Pani zaledwie kilka dni.

Ponieważ nie ma przepisów, które uzależniają rozwiązanie umowy o pracę od przepracowania danego okresu, pracodawca nie ma podstaw do wyciągania wobec Pani jakichkolwiek konsekwencji, czy np. podawania do sądu.

Pismo, w którym poinformuje Pani pracodawcę o wypowiedzeniu umowy o pracę, powinna Pani złożyć w dwóch egzemplarzach. Na egzemplarzu, który zachowa Pani dla siebie, pracodawca powinien potwierdzić datę otrzymania pisma.

Czy pracownik musi podać powód złożenia wypowiedzenia o pracę?

W piśmie nie musi Pani podawać przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli ma Pani taką wolę, może wskazać, że wysokość wynagrodzenia nie wystarczy Pani na utrzymanie, ale to nie jest obowiązkowe.

Mam jednak wątpliwości co do siedmiodniowego okresu Pani wypowiedzenia. W pytaniu wskazała Pani, że zawarła umowę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego przepisu, minimalny okres wypowiedzenia w przypadku zawarcia umowy na czas nieokreślony wynosi dwa tygodnie. Zatem gdyby pracodawca wykazał taką wolę, wydaje się, że może wymagać od Pani zachowania dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Z drugiej jednak strony przepisy prawa pracy są semiimperatywne, to znaczy, że stosunek pracy można kształtować inaczej niż stanowią to przepisy prawa pracy, o ile jest to korzystniejsze dla pracownika. W tej konkretnej sytuacji krótszy okres wypowiedzenia jest dla Pani korzystny, zatem może Pani wymagać egzekwowania okresu wypowiedzenia wskazanego w umowie o pracę.

W związku z powyższymi rozważaniami należy stwierdzić, że nie ma żadnych przeszkód prawnych do wypowiedzenia przez Panią umowy o pracę. Pracodawca nie ma podstaw prawnych do wyciągania wobec Pani jakichkolwiek konsekwencji w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny, graficzki
Anna podjęła pracę w agencji reklamowej, licząc na stabilność finansową i rozwój zawodowy. Jednak już po pierwszym tygodniu zorientowała się, że obciążenie pracą jest znacznie większe niż zakładała, a zarobki nie rekompensują jej wysiłku i poświęconego czasu. Postanowiła skorzystać z możliwości wypowiedzenia umowy o pracę, zastanawiając się, czy musi podać konkretny powód swojej decyzji.

Historia Marka, kierowcy
Marek szybko zdał sobie sprawę, że praca kierowcy w firmie transportowej, choć obiecująca na papierze, nie spełnia jego oczekiwań. Długie godziny pracy i niskie wynagrodzenie sprawiły, że zdecydował się na zmianę zatrudnienia. Zastanawiał się, czy przed złożeniem wypowiedzenia musi przepracować w firmie minimalny okres czasu, czy może od razu poszukać lepszej oferty pracy.

Sytuacja Julii, nauczycielki angielskiego
Po kilku dniach pracy w prywatnej szkole językowej, Julia odkryła, że warunki pracy znacznie odbiegają od tych, które omówiono podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poczuła, że zarobki nie są adekwatne do ilości pracy i poziomu stresu. Julia zastanawiała się, czy wypowiedzenie umowy po tak krótkim czasie pracy jest możliwe i czy może to zrobić bez podawania konkretnego powodu.

Podsumowanie

W świetle prawa pracy, pracownicy mają możliwość wypowiedzenia umowy o pracę w każdym momencie, niezależnie od czasu pracy w danej firmie. Nie muszą przy tym podawać konkretnego powodu swojej decyzji. Kluczowe jest jednak, aby proces ten przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami, co pozwala uniknąć ewentualnych nieporozumień z pracodawcą. Artykuł ten wyjaśnia, jak prawidłowo dokonać wypowiedzenia oraz rozwiewa wątpliwości związane z minimalnym okresem pracy przed złożeniem wypowiedzenia, oferując praktyczne porady dla tych, którzy znajdą się w podobnej sytuacji.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wypowiadaniu umowy o pracę lub masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swoich praw pracowniczych, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Nasi eksperci oferują również profesjonalną pomoc w przygotowaniu pism, zapewniając wsparcie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141