Wykorzystywanie i upublicznianie zdjęć bez zgody osoby

• Opublikowano: 09-01-2022 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Jestem w związku z żonatym mężczyzną, który jest obecnie w trakcie rozwodu. Obecna żona używa i upublicznia we wszystkich sprawach sądowych, o rozwód, podział majątku, zdjęć i filmów z moim i jego udziałem. Dodatkowo rozsyła i upublicznia nasze wspólne zdjęcia ludziom z pracy. Czy mogę coś z tym zrobić? Czuję się z tym bardzo niekomfortowo. Wykorzystuje i upublicznia mój wizerunek mimo braku mojej zgody.

Wykorzystywanie i upublicznianie zdjęć bez zgody osoby

Wgląd do zdjęć i naruszenie prywatności

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż Pani partner jako strona postępowania ma wgląd do wszystkiego, czym posługuje się jego żona w toku postępowania. O ile zatem on ma wgląd, o tyle Pani, jak mniemam, także może mieć. Zanim bowiem podejmie Pani ewentualne kroki prawne, winna Pani poprosić partnera o przedstawienie całości materiałów, którymi jego żona posługuje się na potrzeby postępowań. Muszę jednak wskazać, iż o ile żona partnera w toku postępowania może przedstawiać niemal wszystko, w tym także Państwa zdjęcia, o tyle już przesyłanie Państwa zdjęć do ludzi z pracy może być potraktowane jako naruszające Państwa dobra osobiste. Wiele zależy od tego, o jakich materiałach mówimy, a także od tego, kto z pracy te materiały ogląda. Jeśli bowiem rozsyłane są Państwa zdjęcia, kiedy się Państwo całujecie, względnie przytulacie, a do takich sytuacji dochodzi także w obecności osób, którym zdjęcia się rozsyła, wtedy trudno mówić o naruszeniu dóbr osobistych. Jeżeli jednak na materiałach znajdujecie się Państwo w czasie miłosnych uniesień, to uważam, że wielce możliwe jest wygranie sprawy o naruszenie prywatności.

Uzyskanie zadośćuczynienia za wykorzystywanie wizerunku

Wyraźnie podkreślić należy  jednak, iż dla zasądzenia zarówno zadośćuczynienia, jak i świadczenia na cel społeczny nie wystarczy ustalenie bezprawności naruszenia, niezbędne jest bowiem wykazanie, ustalenie w postępowaniu sądowym, że działanie takie było umyślne. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 17 marca 2007 r., sygn. akt I CSK 81/2005, w którym wyraził pogląd: „W razie naruszenia dobra osobistego pokrzywdzony może żądać zarówno przyznania mu odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, jak i zasądzenia sumy pieniężnej na wskazany przez siebie cel społeczny (art. 448 k.c.). Przesłanką roszczenia o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny (art. 448 k.c.) jest wina kwalifikowana sprawcy naruszenia dobra osobistego, mianowicie wina umyślna albo rażące niedbalstwo”. Zachodzi zatem pytanie, czy osoby z pracy zechcą ujawnić wiedzę o materiałach, które otrzymały, a także jak na nie wpłynęły?

Innymi słowy, może Pani wystąpić na drogę cywilną z roszczeniem o zadośćuczynienie lub zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. W sytuacji postępowania cywilnego opłata sądowa wynosi 5% dochodzonej kwoty, w przypadku żądania przeprosin – 600 zł. W sytuacji wygranej druga strona jest zobowiązana zwrócić Pani te pieniądze. W sytuacji zasądzenia tylko części dochodzonej kwoty zwrot kosztów sądowych jest dzielony procentowo w stosunku wygranej do przegranej. Sądem właściwym do rozpoznania powództwa jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania żony partnera.

Zanim Pani jednak wystąpi na drogę postępowania sądowego, winna Pani poprosić partnera okazanie całości materiałów celem ustalenia, jakie zdjęcia, korespondencja i wideo zostały wykorzystane.