.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup domu znajdującego się na działce rolnej

Jestem w trakcie kupna domu znajdującego się na działce rolnej (dom jest oddany do użytku). Działka (całość 0,18 ha) składa się z części „grunty rolne zabudowane” (Br-RIIIa) oraz ”grunty orne” (RIIIa). Nie jestem rolnikiem i kupuję prywatnie.
Nie planuję rozbudowy domu, jedynie ułożenie kostki na części w obszarze „grunty rolne zabudowane”, czy będzie to dla mnie możliwe?
Czy po zakupie działki wraz z domem będę musiał jako nierolnik przekształcić część działki „grunty rolne zabudowane” na działkę budowlaną? Czy w przyszłości będę mógł wybudować budynek gospodarczy do 35 m2 na części „grunty orne” bez żadnego formalnego przekształcania gruntu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup domu znajdującego się na działce rolnej

Wyłączenie działki spod produkcji rolnej

Działka nie będzie stanowiła już części gospodarstwa rolnego, zostanie więc wyłączona spod produkcji rolnej.

 

Powinien Pan takiego zgłoszenia sam dokonać. Wyłączenie z produkcji rolniczej jest niezbędne w przypadku, gdy planowane jest inne niż rolnicze lub leśne użytkowanie terenu. Co do zasady przeznaczenie gruntów rolnych na inne cele odbywa się w procedurze sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji rolniczej wymagają:

 

  • użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczone do klas I, II, III, IIIa, IIIb,
  • użytki rolne klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego

 

Wiąże się to z opłatami.

Opłaty za wyłączenie z produkcji rolniczej

Obowiązek opłaty powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji. W Pana przypadku od dnia zakupu. Wniesienie należności oraz opłat rocznych nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego i do 0,02 ha w przypadku budynku wielorodzinnego.

 

Od powiwrzchni gruntu ponad tę powierzchnię zostanie naliczona należność i opłaty roczne.

 

Należność to jednorazowa opłata za wyłączenie z produkcji 1 ha gruntów rolnych wyliczona proporcjonalnie do powierzchni wyłączanych z produkcji gruntów rolnych i ich klasy.

 

Stawki, od których wylicza się należność za wyłączenie z produkcji użytków rolnych, wynoszą w odniesieniu do gleb pochodzenia mineralnego i organicznego:

 

  • klasy I – 437 175 zł za 1 ha,
  • klasy II – 378 885 zł za 1 ha,
  • klasy IIIa – 320 595 zł za 1 ha,
  • klasy IIIb – 262 305 za 1 ha,
  • Ł i PS I – 437 175 zł za 1 ha,
  • Ł i PS II – 361 398 za 1 ha,
  • Ł i PS III– 291 450 za 1 ha.

 

Opłaty roczne w przypadku trwałego wyłączenia gruntu płacone są przez 10 lat. Każda z nich wynosi 10% należności (bez pomniejszenia o wartość rynkową gruntu).

 

Utwardzenie gruntu na działce rolnej wymaga pozwolenia na budowę. Utwardzenie gruntu na działce budowlanej – nie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Budynek na działce rolnej

Na pytanie, czy będzie Pan mógł postawić budynek na działce rolnej, odpowiem Panu warunkowo. Nie wiem, czy na terenie jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie – wymagane jest wydanie warunków zabudowy.

 

Co do zasady nie można budować nic na działce rolnej, o ile nie ma to związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym. Chyba że zezwala na to plan zagospodarowania przestrzennego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu