Podniesienie działki położonej na terenie zalewowym

Mam działkę na terenie zalewowym, gdzie jest szczególne zagrożenie powodzią. Jest to działka w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona pod budownictwo rekreacji indywidualnej. Chce podnieść cały teren działki o kilkadziesiąt cm, w najniższym punkcie o 1 metr. Czy potrzebuję pozwolenia, by takie podwyższenie wykonać?

Podniesienie działki położonej na terenie zalewowym

Podnoszenie gruntu na działce

Niestety nie można dowolnie podnosić gruntu na swojej działce z uwagi na ewentualne konsekwencje dla innych osób – właścicieli sąsiednich działek.

Skoro podniesienie poziomu działki nie będzie związane z żadnymi pracami budowlanymi, tj. nie będzie Pani w tym celu wykonywać żadnego obiektu budowlanego, a jedynie podnosić poziom działki poprzez dosypanie ziemi, to zastosowanie znajdzie ustawa Prawo wodne. Zgodnie z nią każda modyfikacja ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, która ma wpływ na warunki przepływu wód, np. zalewanie terenów sąsiednich, zmiana kierunku przepływu wody w rzece, wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Pozwolenie wodnoprawne na podniesienie działki

Jeśli zatem podniesienie poziomu gruntu na działce spowoduje zmianę warunku (kierunków) przepływu wód, to zgodnie z art. 389 pkt 8 ustawy Prawo wodne musi Pani wystąpić o pozwolenie wodnoprawne. Wykluczam obowiązek występowania o pozwolenie na mocy art. 389 pkt 7, tj. z uwagi na regulację wód, jako że regulacja wód polega na podejmowaniu przedsięwzięć dotyczących kształtowania przekroju podłużnego i poprzecznego oraz układu poziomego koryta cieku ustawy Prawo wodne. Przez melioracje wodne rozumie się regulację stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz ochrony użytków rolnych przed powodziami. Odpowiednie doprowadzanie wody wpływa na zwiększenie przydatności rolniczej pól i łąk, tworzą się lepsze warunki do hodowli zwierząt. Regulacja stosunków wodnych w innych celach np. budowlanych, zabezpieczenia budynków przed podtopieniem i wilgocią nie stanowi melioracji. Pani nie ma działki rolnej stąd wykluczenie. Zatem jedyna podstawa do art. 389 pkt 8 ustawy Prawo wodne, o ile Pani prace będą związane z zmianą ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wód. Skoro podniesienie ma na celu nie doprowadzić do zalewania, to istnieje ryzyko, że do zmiany dojdzie, i wówczas musi Pani wystąpić o pozwolenie.

Nadto, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane zawsze, jeśli na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią planuje się lokalizowanie nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko lub nowych obiektów budowlanych (np. stawianie domów/domków, itp.) – art. 390 ust. 1 pkt 1 litera b.

Za tym, że pozwolenie jest wymagane, przemawia także to, że zgodnie z ustawą Prawo wodne nie wymaga zgłoszenia wodnoprawnego oraz pozwolenia wodnoprawnego wykonanie pilnych prac zabezpieczających w okresie powodzi. Skoro zatem powodzi nie ma, a prace zabezpieczające są wykonywane (przez zalaniem powodzią), to stąd wniosek, że wówczas pozwolenie jest wymagane.

Kontakt z nadzorem wodnym

Jeśli jednak w danej sytuacji właściciel działki ma problem w określeniu, czy występować o pozwolenie wodnoprawne, to zanim podejmie Pani przygotowania do tego i rozpocznie zbieranie dokumentacji bardzo zachęcam do skontaktowania się nadzorem wodnym, który jest najbliżej miejsca Pani działki.

Czynię to zawsze w imieniu moich klientów i od razu opisuję, jakie ja mam stanowisko w sprawie, pytając na końcu nadzór, czy je podziela, czy też ma inne, a jeśli inne – to jakie. Wówczas to pozna Pani ich opinię i będzie miała pewność, że w przypadku kontroli postąpiła zgodnie z wykładnią prawa przez właściwy dla Pani nadzór.

W mojej opinii potrzebuje Pani pozwolenia wodnoprawnego, chcąc podnieść działkę poprzez dosypanie ziemi (bez urządzeń) mocą art. 389 pkt 8 i 390 ust. 1 pkt 1 litera b. Być może jednak opinia nadzoru wodnego będzie dla Pani korzystniejsza, mówiąc inaczej – może bardziej liberalnie wykładają prawo.