Powrót do Polski niemieckiego emeryta

Jestem emerytką, pobieram niemiecką emeryturę (Altersrente) od 11 lat. Od 1988 r. jestem w Niemczech, mam podwójne obywatelstwo. Zamierzam opuścić Niemcy i wrócić do Polski. Jak będzie przeliczona moja emerytura po powrocie? Mam po 20 lat pracy w obu krajach. Co z adresem zameldowania?

Powrót do Polski niemieckiego emeryta

Fot. Fotolia

Jak będzie przeliczona niemiecka emerytura po powrocie do Polski?

Generalną zasadą, która obowiązuje wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, jest tzw. koordynacja emerytur, czyli zasada, że emeryci i renciści mają prawo otrzymywać swoje świadczenia w miejscu zamieszkania, bez względu na to, na jakim terytorium którego państwa członkowskiego mieszkają. Także Polacy pracujący w Niemczech są objęci wspólnotowa koordynacją systemów ubezpieczenia emerytalnego. W większości przypadków wejście Polski do UE spowodowało, że przestały obowiązywać dwustronne umowy. W przypadku Niemiec wciąż obowiązuje umowa z 9 października 1975 r. zawarta pomiędzy PRL a RFN o zaopatrzeniu emerytalnym i wypadkowym. W załączniku III, część A do rozporządzenia 1408/71 polska strona wprowadziła bowiem zapisy umożliwiające utrzymanie w mocy postanowień powyższej umowy. W myśl tej umowy świadczenia przyznaje się według tzw. zasady włączenia okresów, tj. okresy ubezpieczeniowe z jednego państwa umowy przejmuje się do systemu drugiego państwa umowy. Zasada włączenia okresów stanowi, że okresy ubezpieczenia danej osoby liczą się tak, jak gdyby przepracowała swoje życie zawodowe jednolicie w Niemczech czy w Polsce.

Świadczenie emerytalne z Niemiec

Rozpatrując zatem wniosek o emeryturę konkretnej osoby, ustala się, które przepisy należy stosować – czy te z rozporządzeń wspólnotowych, czy też postanowienia wcześniejszej umowy dwustronnej. Datą graniczną jest tu 1 stycznia 1991 rok (data zjednoczenia Niemiec) W takim przypadku znaczenie ma, czy Pani pracowała na terenie byłej NRD czy w RFN. W przypadku byłej RFN istotne jest też, czy praca była już wykonywana przed 1 stycznia 1991 r, czy po tej dacie właśnie z uwagi na możliwość zastosowania umowy z 9 października 1975 r. , która oparta jest na zasadzie terytorialności. To oznacza, że do rozpatrzenia uprawnień do świadczeń oraz ich wypłaty zobowiązana jest instytucja państwa zamieszkania – tutaj Polski (oczywiście po spełnieniu wszystkich wymogów dotyczących praw do emerytury), która traktuje czas zatrudnienia w Niemczech jak własne okresy ubezpieczeniowe i ponosi ciężar finansowania świadczenia za te okresy. W sytuacji powrotu emeryta do Polski niemiecka część emerytury nie ulegnie zmianie, ale zmieni się ta część emerytury, która wypłacana była za okres przepracowany w Polsce. Są tu stosowane dwa rozwiązania.

Pierwsze – dotyczy osób, które nie są traktowane jako Spataussiederzy, co oznacza, że polska część emerytury będzie tym osobom wypłacała polska instytucja ubezpieczeniowa, czyli ZUS, a niemiecką otrzymają za okres przepracowany w Niemczech (RFN), czyli obejmują ich rozporządzenia wspólnotowe

Drugie – dotyczy osób, które mają Vertriebenensweis, i wtedy czas ich pracy w Polsce liczony jest jako 60% niemieckiego. A zatem już nie 100%, tylko w, 60% od której będzie odjęta jeszcze emerytura ZUS-owska, która na nowo przeliczana jest w Polsce.

Czy można mieć miejsce zamieszkania w Polsce i otrzymywać emeryturę niemiecką w pełnej wysokości?

Żeby zatem otrzymać emeryturę niemiecką w pełnej 100% wysokości, należy mieć miejsce zamieszkania w Niemczech. Jeżeli zatem Pani wykazuje przed urzędem niemieckim, iż na stałe mieszka w Polsce, to powinna czym prędzej wskazać adres niemiecki. W Polsce jednak odróżniamy kwestię zameldowania i zamieszkania (to nie jest to samo) być może w Niemczech kwestia zameldowania jest równoznaczna z zamieszkaniem. Zatem aby Pani mogła otrzymać emeryturę niemiecką, to przede wszystkim należy wykazać, iż na stałe mieszka na terenie Niemiec. A tym samym wymeldować się spod adresu w Polsce.