Konkubinat a alimenty

• Autor: Anna Jędrzejczak

Od kilku miesięcy żyję w konkubinacie. Mój partner jest od kilku lat po rozwodzie i ma syna. Alimenty płaci terminowo, w zasądzonej wysokości. Była żona w rozmowach telefonicznych z moim partnerem mówi o potrzebie podwyższenia alimentów. Moje dochody kilkakrotnie przewyższają zarobki partnera. Czy ja, jako obca osoba dla tej kobiety, mogę zostać pociągnięta do ujawnienia jej albo sądowi swych dochodów i współfinansowania tych alimentów?

Konkubinat a alimenty

Cz obowiązek alimentacyjny może obciążyć konkubinę zobowiązanego?

Co do zasady obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej (rodziców, dziadków, dzieci) oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka mieści się w katalogu obowiązków troszczenia się o jego fizyczny i duchowy rozwój. Oboje rodzice oraz dziecko są krewnymi w tym samym, pierwszym stopniu pokrewieństwa.

Obowiązek ten może jednak dotyczyć także innych osób bliskich, niezwiązanych więzami krwi. Bowiem zgodnie z przepisem art. 144 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od żony swojego ojca, niebędącej jego matką, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego.

Obowiązki małżonków w zakresie przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (w skład której wchodzą również dzieci z innych związków) są opisane jeszcze w innych przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, np. w art. 27 i art. 60 § 3.

Czy są przepisy które umożliwiałyby dochodzenie alimentów na rzecz dziecka konkubenta?

Wszystkie te przepisy dotyczą jednak małżeństwa. Nie ma podobnych regulacji dotyczących konkubinatu.

W Pani przypadku nie istnieją ani więzy krwi, ani węzeł prawny, który umożliwiałby dochodzenie od Pani roszczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka Pani konkubenta pochodzącego z innego związku. Oznacza to, iż nie jest Pani zobowiązana przez prawo do dostarczania środków utrzymania dzieciom Pani konkubenta.

Sąd nie zbada wysokości Pani dochodów, gdyż nie wpływają one na wysokość alimentów do jakich zobowiązany jest Pani konkubent. Zmiana w tym zakresie może nastąpić jedynie w przypadku, gdy konkubent stanie się Pani mężem. Wtedy jego dziecko będzie mogło dochodzić od Pani świadczeń alimentacyjnych.