.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Konkubinat a alimenty

• Autor: Anna Jędrzejczak

Od kilku miesięcy żyję w konkubinacie. Mój partner jest od kilku lat po rozwodzie i ma syna. Alimenty płaci terminowo, w zasądzonej wysokości. Była żona w rozmowach telefonicznych z moim partnerem mówi o potrzebie podwyższenia alimentów. Moje dochody kilkakrotnie przewyższają zarobki partnera. Czy ja, jako obca osoba dla tej kobiety, mogę zostać pociągnięta do ujawnienia jej albo sądowi swych dochodów i współfinansowania tych alimentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Konkubinat a alimenty

Cz obowiązek alimentacyjny może obciążyć konkubinę zobowiązanego?

Co do zasady obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej (rodziców, dziadków, dzieci) oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka mieści się w katalogu obowiązków troszczenia się o jego fizyczny i duchowy rozwój. Oboje rodzice oraz dziecko są krewnymi w tym samym, pierwszym stopniu pokrewieństwa.

 

Obowiązek ten może jednak dotyczyć także innych osób bliskich, niezwiązanych więzami krwi. Bowiem zgodnie z przepisem art. 144 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od żony swojego ojca, niebędącej jego matką, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego.

 

Obowiązki małżonków w zakresie przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (w skład której wchodzą również dzieci z innych związków) są opisane jeszcze w innych przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, np. w art. 27 i art. 60 § 3.

Czy są przepisy które umożliwiałyby dochodzenie alimentów na rzecz dziecka konkubenta?

Wszystkie te przepisy dotyczą jednak małżeństwa. Nie ma podobnych regulacji dotyczących konkubinatu.

 

W Pani przypadku nie istnieją ani więzy krwi, ani węzeł prawny, który umożliwiałby dochodzenie od Pani roszczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka Pani konkubenta pochodzącego z innego związku. Oznacza to, iż nie jest Pani zobowiązana przez prawo do dostarczania środków utrzymania dzieciom Pani konkubenta.

 

Sąd nie zbada wysokości Pani dochodów, gdyż nie wpływają one na wysokość alimentów do jakich zobowiązany jest Pani konkubent. Zmiana w tym zakresie może nastąpić jedynie w przypadku, gdy konkubent stanie się Pani mężem. Wtedy jego dziecko będzie mogło dochodzić od Pani świadczeń alimentacyjnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Anna Jędrzejczak

Absolwentka prawa oraz Europejskich Studiów Specjalnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również aplikację sądową w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Od 2005 roku udziela porad w kancelarii radców prawnych głównie z zakresu prawa cywilnego, handlowego i rodzinnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu