Grożenie samobójstwem - co zrobić?

Ostatnio pisałam z pewnym znajomym, który wymyślił sobie, że z nim będę. Gdy wyjaśniłam mu, że to tylko przyjaźń, zaczął grozić samobójstwem. Wprawdzie nie wyjaśniłam mu wcześniej, że jestem w związku… Czy grozi mi coś za to? Co mam robić?

Grożenie samobójstwem - co zrobić?

Groźby dotyczące popełnienia samobójstwa

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. Z treści Pani pytania wynika, że korespondowała Pani z osobą, która zakochała się w Pani, a teraz grozi Pani popełnieniem samobójstwa, jeżeli zerwiecie kontakty. Boi się Pani, że ta osoba coś sobie zrobi, a Pani będzie za to odpowiadała.

Namawianie i pomoc w popełnieniu samobójstwa

Już na wstępie godzi się podkreślić, iż nie ma się czego Pani obawiać, bowiem zgodnie z przepisem art. 151 K.k. „kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Karalne jest zatem namawianie, względnie pomoc w doprowadzeniu do samobójstwa, a nie niekorespondowanie z osobą, która się tego domaga pod rygorem popełnienia samobójstwa. Użycie w art. 151 K.k. znamienia czynnościowo-skutkowego „doprowadza” oznacza, że nie wystarcza, aby sprawca swoim zachowaniem wzbudził u ofiary zamiar popełnienia samobójstwa lub cokolwiek pomógł jej w tym (to uważa za wystarczające dla dokonania np. M. Królikowski [w:] Kodeks karny. Część szczególna, t. 1, red. M. Królikowski, R. Zawłocki, 2017, s. 278–279), a konieczne jest, aby spowodował faktyczne podjęcie się realizacji aktu samobójczego przez ofiarę (bez względu na jego ostateczny wynik) lub pomógł jej realnie i znacząco (fizycznie lub psychicznie) w akcie samobójstwa (podobnie uważa R. Kokot [w:] Kodeks karny…, red. R. A. Stefański, 2017, s. 928; jak można wnosić z całokształtu wywodów – A. Marek, Kodeks…, 2010, s. 378–379). Namowa do popełnienia samobójstwa jest w doktrynie interpretowana dwojako. Według jednych jest ona równoznaczna z podżeganiem (tak m.in. A. Zoll [w:] Kodeks karny. Część szczególna, t. 2, Komentarz do art. 117–211a, red. W. Wróbel, A. Zoll, s. 320; oraz z pewnym zastrzeżeniem A. Marek, Kodeks…, 2010, s. 378), według innych jest pojęciem węższym i obejmuje tylko zwerbalizowane formy (ustne lub wyrażone na piśmie oraz językiem migowym lub alfabetem Morse’a) wzbudzania zamiaru popełnienia samobójstwa u osoby, która takiej woli nie miała (tak np. R. Kokot [w:] Kodeks karny…, red. R. A. Stefański, 2017, s. 929).

Mając na uwadze powyższe, Pani zachowanie nie kwalifikuje się ani do jednego, ani do drugiego.