Zawieszone punkty karne za wykroczenie drogowe

• Autor: Dariusz Kostyra

Dwa tygodnie temu za kolejne w ostatnim czasie wykroczenie drogowe otrzymałem mandat. Jako że ilość punktów karnych na moim koncie przekroczyłaby 25, odmówiłem przyjęcia mandatu. Policjant poinformował mnie, że punkty karne są obecnie „zawieszone”. Czy mogę zgłosić się na szkolenie redukujące punkty karne w tej sytuacji? Jak jeszcze mogę uniknąć odebrania prawa jazdy?

Przypisanie punktów karnych

Rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego z dnia 20.12.2002 r. (Dz. U. z 200 r. Nr 236, poz. 1998) jest w tym zakresie enigmatyczne – nie przedstawia sprawy wprost.

Analiza przepisów rozporządzenia pozwala jednak na stwierdzenie, że momentem krytycznym dla przypisania punktu karnego jest moment naruszenia przepisów – nie wyrok sądu czy data otrzymania (lub wystawienia ) mandatu karnego. O ile bowiem stanowią podstawę do przypisania punktów karnych w ewidencji prowadzonej przez komendantów wojewódzkich policji, o tyle termin „przedawnienie” punktów liczy się od dnia naruszenia przepisów.

Odmawiając przyjęcia mandatu oraz w każdym innym przypadku, gdzie o tym, czy nastąpiło naruszenie przepisów, decydował będzie sąd – otrzymamy punkty tymczasowe (tymczasowy wpis do ewidencji).

Wpis tymczasowy zostanie przekształcony w ostateczny, jeśli sąd uzna, że naruszenie zostało dokonane.

Termin na wygaśnięcie punktów karnych

Jest to tylko zmiana charakteru wpisu w ewidencji. Termin na wygaśnięcie punktów biegnie od momentu popełnienia naruszenia – co oznacza, że w niektórych okolicznościach mimo orzeczenia o naruszeniu przepisów punkty zostaną wykreślone – „przedawnią się”.

Otóż wpisy w ewidencji (czyli de facto punkty karne) nie są usuwane z uwagi na upływ czasu, jeśli suma wpisów (punktów) ostatecznych i tymczasowych przekroczyła w ciągu jednego roku od daty popełnienia pierwszego naruszenia – 20 lub 24 punkty (w zależności od „stażu” kierowcy).

Niestety, nie może Pan skorzystać ze szkolenia w chwili przekroczenia 24 punktów karnych, również to nie sąd decyduje o ilości punktów karnych – wpisu dokonuje policja na podstawie wyroku sądowego.

W Pańskiej sytuacji jedyną możliwością uniknięcia „zabrania prawa jazdy” jest doprowadzenie do korzystnego dla Pana wyroku w sprawie.