Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy zameldowanie ochroni mnie przed złą wolą teściów?

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 26.06.2017

Mieszkam u teściów wraz z żoną i naszym dzieckiem w domku jednorodzinnym od 12 lat, ale nie jestem tam zameldowany. Jak to jest z tym meldunkiem, bo słyszałem różne opinie? Czy zameldowanie ochroni mnie przed złą wolą teściów, np. gdyby chcieli mnie wyrzucić? Czy nakłady na ich dom jakoś mnie chronią przed tą sytuacją?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety zameldowanie w danym lokalu nie daje Panu żadnego tytułu prawnego do tego mieszkania. A tylko taki pozwala na skuteczną obronę przed ewentualnym żądanie teściów o opuszczenie go. Jako osoba, której w istocie teściowie jedynie użyczają lokal do zamieszkiwania, nie jest Pan w żaden sposób chroniony. Użyczenie, jako rodzaj bezpłatnego oddania lokalu do używania, nie jest chronione w podobny sposób jak najem, gdzie konieczne są określone przyczyny wypowiedzenia i zachowanie konkretnych terminów. W przypadku wypowiedzenia wystarczy wskazać osobie korzystającej z lokalu, że rezygnuje się z tej formy udostępniania mieszkania i wzywa do jego opróżnienia. Oczywiście w przypadku oporu nikt nie może wyrzucić Pana na bruk. Tu teściowie musieliby przeprowadzić postępowanie o eksmisję. Jednak wyrok taki byłby możliwy do utrzymania. Fakt zameldowania nie chroni przed taką sytuacją. Zameldowanie w istocie potwierdza jedynie miejsce pobytu na cele administracyjne. Nie potwierdza praw cywilnych do lokalu. Tak wyjaśnia to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 marca 2014 r. (sygn. akt II SA/Po 1184/13):

 

„Sprawy meldunkowe (zameldowanie, wymeldowanie), należące do kategorii zagadnień prawa administracyjnego, służą wyłącznie rejestracji stanu faktycznego, a nie prawnego i nie mają wobec tego żadnego związku z ustalaniem prawa do lokalu, ani tym bardziej nie dotyczą uprawnień w zakresie ich przyznawania tudzież pozbawiania. Postępowanie w sprawie o zameldowanie nie wkracza zatem w sferę stosunków cywilnoprawnych (np. własnościowych, najmu etc.), ani nie wpływa na stosunki prawne z zakresu prawa rodzinnego, choć pewne okoliczności faktyczne i prawne ukształtowane w wyniku tych postępowań mogą mieć znaczenie w postępowaniu administracyjnym, prowadzonym w ramach ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, na ich tle bowiem dochodzić może do różnych zdarzeń, które muszą być brane pod uwagę przez organ administracyjny prowadzący postępowanie”.

 

Jeśli chodzi o Pana wkład w mieszkanie, to oczywiście zawsze można żądać zwrotu nakładów na cudzą nieruchomość. W tym jednak momencie może pojawić się zarzut, że to Pana wkład w możliwość zamieszkiwania i korzystania z domu. W każdym razie nakłady także nie zwiększają Pana uprawnień do domu w sytuacji, gdy teściowie nie będą chcieli dalej użyczać go Panu.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus VII =

»Podobne materiały

Były właściciel domu się nie wymeldował – co zrobić?

Prawie 10 lat temu kupiłam dom, który teraz zamierzam sprzedać. Były właściciel jednak do tej pory się nie wymeldował. Co zrobić w tej sytuacji?

 

Koszty wyrobienia nowego paszportu po kradzieży dokumentu

Skradziono mi paszport. Gdy starałem się o nowy, poinformowano mnie, że, oprócz kompletu potrzebnych dokumentów i potwierdzenia z policji, będzie mnie to kosztowało 140 zł. Później okazało się jednak, że muszę zapłacić 200% za wyrobienie nowego dokumentu, ponieważ niewystarczająco zabezpieczyłem pop

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »