Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzupełnienie lub zamiana umowy darowizny na umowę dożywocia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.06.2017

Przed laty zawarta została umowa darowizny nieruchomości na rzecz córki. Czy istnieje możliwość uzupełnienia bądź zamiany umowy darowizny na umowę dożywocia? Z jednej strony chodzi o opiekę i pielęgnowanie w chorobie, a z drugiej – o uniknięcie zapłaty zachowku. Zarówno córka jak i ja jesteśmy zgodni. Po prostu przed laty zawarliśmy nie taką jak trzeba umowę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uzupełnienie lub zamiana umowy darowizny na umowę dożywocia

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

Jak Pan słusznie zauważa, umowa taka nie chroni obdarowanego przed obowiązkiem zapłaty zachowku w sytuacji dochodzenia tegoż przez upoważnione prawem osoby. Słusznie podnosi Pan nadto, że przed koniecznością zapłaty zachowku chroni „obdarowanego” umowa dożywocia.

 

Umowa dożywocia jest odpłatnym i wzajemnym stosunkiem cywilnoprawnym, tj. regulującym prawa i obowiązki obydwu stron czynności prawnej. Do obliczania zachowku bierzemy pod uwagę darowizny. Umowa dożywocia jako umowa odpłatna nie jest darowizną i jako taka nie podlega zaliczeniu przy obliczaniu zachowku. Podobnie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 lipca 2006 roku (sygn. akt. VI ACa 99/2006), w którym stwierdził, iż „umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy w zamian za świadczenie z ubezpieczenia społecznego, wobec zawarcia w niej elementów z różnych dziedzin prawa, ma niejednorodny charakter, jednakże ze względu na zakres regulacji oraz cel, jakiemu ma służyć, nie może być ona z punktu widzenia zachowku traktowana tak, jak umowa darowizny w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, a tylko takie darowizny doliczane są do spadku przy obliczaniu zachowku po myśli przepisu art. 993 Kodeksu cywilnego”.

 

Zasadne jest zatem zawarcie dwóch umów:

 

  • pierwsza umowa, na mocy której dotychczasowy obdarowany przekaże darczyńcom prawo własności nieruchomości,
  • i druga umowa – zawarta bezpośrednio po pierwszej – umowa dożywocia, na mocy której dotychczasowy obdarowany zostanie uprawniony z mocy dożywocia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - VIII =

18.07.2018

Czy w wypadku cofnięcia darownizny pojawia się obowiązek zapłaty podatku?

JNZ

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki