Czy muszę odrzucić spadek po kuzynie?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Czy jestem w gronie spadkobierców syna brata mojego dziadka, dalekiego kuzyna? On zmarł, pozostawiając długi i teraz cała rodzina (inne rodzeństwo mojego dziadka wraz z ich rodzinami) odrzucają spadek. Zastanawiam się, czy słusznie, bo mam wątpliwości, czy moja mama, ja i siostra jesteśmy w gronie spadkobierców. Zmarły był rozwiedziony, miał syna i brata, jego ojciec, czyli brat mojego dziadka, żyje. Oni wszyscy oczywiście odrzucili bądź odrzucają spadek. Czy muszę odrzucić również spadek po dalekim kuzynie?

Czy muszę odrzucić spadek po kuzynie?

Fot. Fotolia

Kolejność odrzucania spadku

Przedstawiam informacje dotyczące procedury odrzucenia spadku według prawa polskiego i kręgu spadkobierców w zależności od kolejności ich powołania do spadku.

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.) najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

  1. w pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy;
  2. dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy;
  3. następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków);
  4. w dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków);
  5. dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje);
  6. następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający, któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
    Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
  7. pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy);
  8. na samym końcu gmina lub Skarb Państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

Odrzucenie spadku po dalekim krewnym

Odrzucenie spadku powoduje wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku i do spadku zostają powołani spadkobiercy w dalszej kolejności. Zatem jeżeli spadek odrzucą syn zmarłego, jego brat i ojciec, to spadek przejdzie na dziadków zmarłego (dla Pani pradziadków). Jak domyślam się, już nie żyją, tak więc spadek przejdzie na ich zstępnych, a więc Pani dziadka, Pani mamę i jej rodzeństwo, a następnie na Panią, Pani siostrę i Pani dzieci, jeżeli je Pani posiada. Tak więc wszyscy Państwo powinniście ten spadek odrzucić.