.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę odrzucić spadek po kuzynie?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 18.04.2017 • Zaktualizowane: 16.10.2021

Czy jestem w gronie spadkobierców syna brata mojego dziadka, dalekiego kuzyna? On zmarł, pozostawiając długi i teraz cała rodzina (inne rodzeństwo mojego dziadka wraz z ich rodzinami) odrzucają spadek. Zastanawiam się, czy słusznie, bo mam wątpliwości, czy moja mama, ja i siostra jesteśmy w gronie spadkobierców. Zmarły był rozwiedziony, miał syna i brata, jego ojciec, czyli brat mojego dziadka, żyje. Oni wszyscy oczywiście odrzucili bądź odrzucają spadek. Czy muszę odrzucić również spadek po dalekim kuzynie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy muszę odrzucić spadek po kuzynie?

Fot. Fotolia

Kolejność odrzucania spadku

Przedstawiam informacje dotyczące procedury odrzucenia spadku według prawa polskiego i kręgu spadkobierców w zależności od kolejności ich powołania do spadku.

 

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.) najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

 

 1. w pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy;
 2. dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy;
 3. następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków);
 4. w dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków);
 5. dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje);
 6. następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający, któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
  Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
 7. pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy);
 8. na samym końcu gmina lub Skarb Państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

Odrzucenie spadku po dalekim krewnym

Odrzucenie spadku powoduje wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku i do spadku zostają powołani spadkobiercy w dalszej kolejności. Zatem jeżeli spadek odrzucą syn zmarłego, jego brat i ojciec, to spadek przejdzie na dziadków zmarłego (dla Pani pradziadków). Jak domyślam się, już nie żyją, tak więc spadek przejdzie na ich zstępnych, a więc Pani dziadka, Pani mamę i jej rodzeństwo, a następnie na Panią, Pani siostrę i Pani dzieci, jeżeli je Pani posiada. Tak więc wszyscy Państwo powinniście ten spadek odrzucić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 7 minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »