Status prawny mieszkania

Mam mieszkanie własnościowe z założoną KW. Chciałabym zamienić to mieszkanie. I teraz mam problem. Na rynku jest wiele mieszkań o różnym statusie: spółdzielcze, komunalne, hipoteczne, spółdzielcze własnościowe, własnościowe z KW. Jaka dla mnie byłaby najlepsza opcja? Jak poszczególne statusy mieszkań odnoszą się do wartości mojego mieszkania, czego mam się wystrzegać i jakie mogą czyhać na mnie zagrożenia?

Status prawny mieszkania

Nabycie mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Najlepszą opcją jest odrębna własność lokalu, bo jak sama nazwa wskazuje jest to odrębna własność, takie mieszkania też zapewne są na rynku najdroższe.

Mieszkania spółdzielcze mogą wystąpić w dwóch odmianach: jako własnościowe i jako lokatorskie, tu musi Pani po prostu być członkiem spółdzielni, więc musi Pani złożyć deklarację członkostwa, takie mieszkania są droższe w utrzymaniu niż odrębna własność lokalu, którą zarządza wspólnota. Spółdzielczymi prawami zarządza spółdzielnia.

Wyjaśnię Pani różnicę pomiędzy własnościowym a lokatorskim prawem spółdzielczym. Otóż, zgodnie z treścią art. 172 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. Tak więc może je Pani potem sprzedać, dzieci po Pani je odziedziczą, itd. Natomiast spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Takiego prawa bez udziału spółdzielni nie może Pani zbyć.

Mieszkanie komunalne jest mieszkaniem należącym do gminy i przydzielanym decyzjami administracyjnymi, takie mieszkanie mogłaby Pani nabyć za zgodą gminy, są to zwykle mieszkania w gorszych dzielnicach i o gorszym standardzie.

Mieszkania hipoteczne – takie pojęcie nie występuje.

Jak sprawdzić czy mieszkanie jest wolne od obciążeń?

Co do zagrożeń – proszę zwracać uwagę, aby mieszkanie miało księgę wieczystą założoną, wówczas może Pani sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania na 100% i czy na mieszkaniu nie została ustanowiona np. hipoteka. Jeśli jest ustanowiona w dziale czwartym księgi wieczystej hipoteka np. banku, proszę mieszkania nie kupować, bo wraz z mieszkaniem przejdzie na Panią hipoteka i będzie Pani za nią odpowiedzialna, co oznacza, że wierzyciel np. bank będzie mógł Pani mieszkanie zlicytować.

Proszę też sprawdzić, czy w księdze wieczystej nie ma innych obciążeń typu umowa dożywocia czy służebność mieszkania, bo jeśli są, to te obciążenia też przejdą na Panią, co oznacza, że będzie Pani musiała tolerować, że ktoś będzie miał prawo do zamieszkiwania w tym mieszkaniu.

Proszę też sprawdzić w urzędzie gminy ile osób jest zameldowanych w mieszkaniu.

I ostatnia rzecz to upewnienie się ewentualnie w spółdzielni, wspólnocie mieszkaniowej, ale i u dostawców mediów, takich jak np. gaz, woda, prąd, ewentualnie wobec dostawców usług internetowych, telefonicznych czy telewizji satelitarnej, czy nie ma zaciągniętych i niezapłaconych przez poprzedniego właściciela długów.