Jedyny żywiciel rodziny – czy mogę liczyć na skrócenie wyroku?

• Autor: Marcin Górecki

Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości mam zakaz prowadzenia pojazdów na okres trzech lat. Pracuję 60 km od miejsca zamieszkania (mam na utrzymaniu trzy osoby). Niedawno doznałem urazu kręgosłupa, wobec czego podróżowanie autobusami jest dla mnie tym bardziej uciążliwe. Czy mam szansę na skrócenie wyroku?

Jedyny żywiciel rodziny – czy mogę liczyć na skrócenie wyroku?

Czy jest możliwość zwolnienia sprawcy od zakazu prowadzenia pojazdów?

Zgodnie z treścią art. 84 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3 (trzeci punkt to zakaz prowadzenia pojazdów), uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

W Pana sytuacji istotny jest zapis § 2 przytoczonego powyżej przepisu, który stanowi, że „przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli środki karne wymienione w art. 39 pkt 2-3 orzeczono na podstawie art. 41 § 1a, art. 41a § 3 albo art. 42 § 2 lub 3”.

Ustawodawca wykluczył możliwość zwolnienia sprawcy od zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 2 K.k., tzn. obligatoryjnie orzeczonego w stosunku do sprawcy, który dopuścił się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2.

Skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów

Ograniczenie to jest uzasadnione potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu, któremu sprawca – w razie zwolnienia go z zakazu – mógłby zagrażać.

Zwolnienie sprawcy od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest wykluczone także wtedy, gdy zakaz został orzeczony na podstawie art. 42 § 3. Wyłączenie to jest konsekwentne i logiczne, skoro ustawodawca w art. 42 § 3 zdecydował, że w sytuacji określonej w tym przepisie możliwe jest orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze.

Odnośnie okoliczności, iż jest Pan jedynym żywicielem rodziny, to na obecnym etapie Pana sprawy argument ten nie ma już znaczenia i nie może w żaden sposób przyczynić się do skrócenia okresu nałożonego na Pana zakazu.