Jak dostarczać pisma członkom wspólnoty mieszkaniowej?

• Autor: Monika Cieszyńska

Jak przepisy regulują kwestię dostarczania wszelkich pism członkowi wspólnoty mieszkaniowej, który żąda ich wysyłania do miejsca zamieszkania listami poleconymi (taka forma wysyłki jest dla nas i czasochłonna, i kosztowna). Czy jest możliwość oddawania przesyłek do mieszkania lub skrzynki pocztowej mieszkania?

Jak dostarczać pisma członkom wspólnoty mieszkaniowej?

Zawiadamianie członków o zebraniach i podjętych uchwałach dotyczących wspólnot mieszkaniowych

Kwestię zawiadamiania członków o zebraniach i podjętych uchwałach dotyczących wspólnot mieszkaniowych reguluje ustawa z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Należy zauważyć, że ustawa ta nakłada obowiązek pisemnego powiadomienia członka tylko w następujących sprawach:

  1. poinformowanie o treści uchwały powziętej w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym,
  2. zawiadomienie o zebraniu.

Ad 1

Stosownie do art. 23 ustawy:

„Jeżeli uchwała została podjęta w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym, członkowie wspólnoty mieszkaniowej powinni zostać powiadomieni pisemnie o treści podjętej uchwały. Obowiązek powiadomienia spoczywa na zarządzie lub zarządcy.

W jakiej formie należy poinformować członka wspólnoty mieszkaniowej o podjętej uchwale?

Wprawdzie ustawa nie wymaga, by o powyższym należało poinformować każdego członka osobiście lub za pomocą listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, niemniej dopóki kwestia ta nie zostanie jednoznacznie uregulowana w orzecznictwie lub w ustawie, należy doręczyć treść uchwały:

  • osobiście do rąk właścicieli albo
  • listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”.

(R. Strzelczyk, A. Turlej, Własność lokali. Komentarz, Warszawa 2007, s. 421)

Sądzę, że tryb doręczania osobistego do rąk własnych adresata za pokwitowaniem lub listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru wejdzie ponadto w grę w sprawach, gdy z chwilą doręczenia pisma członkowi wspólnoty rozpoczyna bieg termin procesowy, np. do zaskarżenia do sądu lub innego organu.

Zawiadomienie członków wspólnoty mieszkaniowej o terminie zebrania

Ad 2

Jeśli chodzi o zawiadomienie o terminie zebrania, to według art. 32 ustawy wymaga się zawiadomienia na piśmie każdego właściciela lokalu przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania. Jednakże w tym wypadku wystarczy, by takowe zawiadomienie zostało umieszczone w ogólnie dostępnym miejscu (np. na tablicach ogłoszeń, przy wejściu do klatek schodowych lub w windach). Przyjmuje się, że to w interesie właściciela lokalu leży dowiadywanie się o bieżących sprawach wspólnoty mieszkaniowej, m.in. poprzez czytanie informacji wywieszonych w ww. miejscach.

W pozostałych kwestiach sposób powiadomienia członka jest obojętny i zależy od Państwa uregulowań wewnętrznych.