Wezwanie do sądu podczas pobytu za granicą

Mój ojciec zmarł rok temu. Otrzymałem wezwanie do sądu z adnotacją – stawiennictwo osobiste. Wezwanie dotyczy przesłuchania w sprawie, gdyż ojciec pozostawił długi. Stroną postępowania jest firma windykacyjna. Jestem jednym z pięciu spadkobierców. Nie odrzuciłem spadku, ponieważ wiedziałem, że po zmianach przepisów nie jest to konieczne. Czyli przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Problem polega na tym, że obecnie mieszkam za granicą i ten wyjazd jest mi nie na rękę. Jak mogę się zwolnić ze stawiennictwa w sądzie?

Wezwanie do sądu podczas pobytu za granicą

Fot. Fotolia

Niestawienie się spadkobiercy na postępowaniu w sprawie nabycia spadku

Ma Pan dwie możliwości w opisywanej sytuacji.

Pierwsza to zwrócić się do sądu z pismem, informując w nim, że mieszka Pan za granicą i nie jest w stanie przyjechać na rozprawę oraz prosi o zmianę terminu. Takie rozwiązanie jest dobre, jeżeli chce się Pan pojawić na rozprawie w innym terminie.

Jeżeli zaś nie chce Pan w ogóle przyjeżdżać do Polski, to proponuję, by złożył Pan pisemne oświadczenie sądowi o tej kwestii, na okoliczność której sąd chciałby Pana wypytać. W piśmie wystarczy wskazać, kiedy zmarł spadkodawca, czy pozostawał w związku małżeńskim, ile miał dzieci ślubnych i spoza związku. Dodatkowo, jaki stopień pokrewieństwa łączył Pana z osobą zmarłą i czy zmarły zostawił testament i w jakim miejscu się on znajduje.

Przyjęcie spadku przez osobę przebywającą za granicą

Dodatkowo proszę oświadczyć, iż nie składał Pan oświadczenia o odrzuceniu spadku, czy też o formie nabycia spadku. Proszę dodatkowo wskazać adres dla doręczeń w Polsce.

Takie pismo wystarczy wysłać do sądu i problem z głowy.

Proszę pamiętać, iż Pańska obecność w sądzie lub jej brak nie mają wpływu na Pańskie prawo do nabycia spadku czy też wysokość należnego udziału. Zasadę tę potwierdził nawet Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 20 kwietnia 2010 r. w sprawie III CZP 112/09.