.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wezwanie do sądu podczas pobytu za granicą

Mój ojciec zmarł rok temu. Otrzymałem wezwanie do sądu z adnotacją – stawiennictwo osobiste. Wezwanie dotyczy przesłuchania w sprawie, gdyż ojciec pozostawił długi. Stroną postępowania jest firma windykacyjna. Jestem jednym z pięciu spadkobierców. Nie odrzuciłem spadku, ponieważ wiedziałem, że po zmianach przepisów nie jest to konieczne. Czyli przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Problem polega na tym, że obecnie mieszkam za granicą i ten wyjazd jest mi nie na rękę. Jak mogę się zwolnić ze stawiennictwa w sądzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wezwanie do sądu podczas pobytu za granicą

Fot. Fotolia

Niestawienie się spadkobiercy na postępowaniu w sprawie nabycia spadku

Ma Pan dwie możliwości w opisywanej sytuacji.

 

Pierwsza to zwrócić się do sądu z pismem, informując w nim, że mieszka Pan za granicą i nie jest w stanie przyjechać na rozprawę oraz prosi o zmianę terminu. Takie rozwiązanie jest dobre, jeżeli chce się Pan pojawić na rozprawie w innym terminie.

 

Jeżeli zaś nie chce Pan w ogóle przyjeżdżać do Polski, to proponuję, by złożył Pan pisemne oświadczenie sądowi o tej kwestii, na okoliczność której sąd chciałby Pana wypytać. W piśmie wystarczy wskazać, kiedy zmarł spadkodawca, czy pozostawał w związku małżeńskim, ile miał dzieci ślubnych i spoza związku. Dodatkowo, jaki stopień pokrewieństwa łączył Pana z osobą zmarłą i czy zmarły zostawił testament i w jakim miejscu się on znajduje.

Przyjęcie spadku przez osobę przebywającą za granicą

Dodatkowo proszę oświadczyć, iż nie składał Pan oświadczenia o odrzuceniu spadku, czy też o formie nabycia spadku. Proszę dodatkowo wskazać adres dla doręczeń w Polsce.

Takie pismo wystarczy wysłać do sądu i problem z głowy.

Proszę pamiętać, iż Pańska obecność w sądzie lub jej brak nie mają wpływu na Pańskie prawo do nabycia spadku czy też wysokość należnego udziału. Zasadę tę potwierdził nawet Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 20 kwietnia 2010 r. w sprawie III CZP 112/09.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl