
Indywidualne porady prawne
Wezwanie do sądu podczas pobytu za granicąAutor: Małgorzata Rybarczyk |
Mój ojciec zmarł rok temu. Otrzymałem wezwanie do sądu z adnotacją – stawiennictwo osobiste. Wezwanie dotyczy przesłuchania w sprawie, gdyż ojciec pozostawił długi. Stroną postępowania jest firma windykacyjna. Jestem jednym z pięciu spadkobierców. Nie odrzuciłem spadku, ponieważ wiedziałem, że po zmianach przepisów nie jest to konieczne. Czyli przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Problem polega na tym, że obecnie mieszkam za granicą i ten wyjazd jest mi nie na rękę. Jak mogę się zwolnić ze stawiennictwa w sądzie? |
![]() Fot. Fotolia |
Niestawienie się spadkobiercy na postępowaniu w sprawie nabycia spadkuMa Pan dwie możliwości w opisywanej sytuacji.
Pierwsza to zwrócić się do sądu z pismem, informując w nim, że mieszka Pan za granicą i nie jest w stanie przyjechać na rozprawę oraz prosi o zmianę terminu. Takie rozwiązanie jest dobre, jeżeli chce się Pan pojawić na rozprawie w innym terminie.
Jeżeli zaś nie chce Pan w ogóle przyjeżdżać do Polski, to proponuję, by złożył Pan pisemne oświadczenie sądowi o tej kwestii, na okoliczność której sąd chciałby Pana wypytać. W piśmie wystarczy wskazać, kiedy zmarł spadkodawca, czy pozostawał w związku małżeńskim, ile miał dzieci ślubnych i spoza związku. Dodatkowo, jaki stopień pokrewieństwa łączył Pana z osobą zmarłą i czy zmarły zostawił testament i w jakim miejscu się on znajduje. Przyjęcie spadku przez osobę przebywającą za granicąDodatkowo proszę oświadczyć, iż nie składał Pan oświadczenia o odrzuceniu spadku, czy też o formie nabycia spadku. Proszę dodatkowo wskazać adres dla doręczeń w Polsce. Takie pismo wystarczy wysłać do sądu i problem z głowy. Proszę pamiętać, iż Pańska obecność w sądzie lub jej brak nie mają wpływu na Pańskie prawo do nabycia spadku czy też wysokość należnego udziału. Zasadę tę potwierdził nawet Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 20 kwietnia 2010 r. w sprawie III CZP 112/09.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>