Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzyskanie numeru NIP i REGON

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 28.08.2014

Numery NIP i REGON są identyfikatorami niezbędnymi do podjęcia działalności gospodarczej. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej ich uzyskanie nie stanowi żadnego problemu – są przydzielane automatycznie na podstawie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Trochę bardziej skomplikowane jest uzyskanie tych numerów przez spółki handlowe, jednak i tu zastosowanie ma zasada „jednego okienka”.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Uzyskanie numeru NIP

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników1 osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu. Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy identyfikatorem podatkowym jest:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

1) numer PESEL - w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług;

2) NIP - w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu (w tym w przypadku jednoosobowych przedsiębiorców-płatników VAT oraz spółek).

 

W przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi i nieposiadającymi NIP uzyskanie tego numeru jest bardzo proste, następuje bowiem na podstawie wniosku CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (zgodnie art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej2). Numer NIP przydzielany jest automatycznie, najczęściej następnego dnia po złożeniu formularza CEIDG-1.

 

Natomiast w przypadku przedsiębiorców podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, uzyskanie NIP wymaga złożenia dodatkowego formularza NIP-2, jednak składa się go razem z wnioskiem o wpis do KRS. Czas oczekiwanie na NIP w takim przypadku wynosi maksymalnie 14 dni.

 

Uzyskanie numeru REGON

 

Podjęcie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 30 pkt 1 ustawy o statystyce publicznej3, wymaga oprócz numeru NIP uzyskania również numeru REGON, czyli wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. Tym numerem przedsiębiorcy posługują się w celu przekazywania do Głównego Urzędu Statystycznego informacji wykorzystywanych dla celów statystycznych.

 

W przypadku osób fizycznych, uzyskanie numeru REGON następuje analogicznie, jak uzyskanie NIP. Jest on przydzielany na podstawie wniosku CEIDG-1. Natomiast w przypadku przedsiębiorców wpisywanych do KRS, należy dodatkowo do wniosku o wpis do KRS dołączyć wniosek o wpis do rejestru REGON (formularz RG-1), który zostanie przez sąd rejestrowy przekazany do urzędu statystycznego. REGON zostanie przydzielony niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni.

 

 

 

_______________________________________________

1ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314, z późn. zm.)

2ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013, poz. 672, z późn. zm.)

3ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 28.08.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Odmowa wpisu do CEiDG

Co do zasady organ ewidencyjny nie może odmówić wpisu przedsiębiorcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sytuacja taka możliwa jest tylko w przypadku zaistnienia przesłanek ściśle określonych w ustawie.

Opłata za uzupełnienie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej

Zarówno pierwszy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak i późniejsze jego zmiany i uzupełnienia są bezpłatne. Zdarza się jednak, że przedsiębiorcy otrzymują „wezwania” do uiszczenia opłat za wpis od prywatnych podmiotów, które w oparciu

Informacje z ewidencji działalności gospodarczej

Informacje o przedsiębiorcach zawarte w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej udostępniane są na stronie internetowej CEIDG. Z uwzględnieniem pewnych wyjątków dane przedsiębiorców są jawne, dostęp do nich nie jest ograniczony podmiotowo.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »