.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Środek zabezpieczający – internacja sądowo-psychiatryczna

• Autor: Irena Sawa

Moja żona została internowana na podstawie prawomocnego postanowienia sądu w zakładzie psychiatrycznym. Po dwóch miesiącach od przyjęcia jej do szpitala lekarz prowadzący powiedział w rozmowie z nami obojgiem, że nie widzi potrzeby przebywania żony w szpitalu, gdyż jej choroba jest w fazie remisji. Nie chce jednak wysłać opinii do sądu, zasłaniając się art. 203 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego w niepełnym jego brzmieniu, mianowicie że – opinie do sądu wysyła się nie rzadziej niż co pół roku, i wyśle opinię dopiero po pół roku, nie zwracając uwagi na zmianę stanu zdrowia sprawczyni. Postanowienie sądu było wydane dwa lata temu, żona zwracała się do sądu o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia, ale sąd wniosek odrzucił. Czy żona, przebywając na internacji, może zwrócić się do sądu z wnioskiem lub prośbą, aby ten zażądał od dyrektora szpitala psychiatrycznego opinii o stanie jej zdrowia, skoro uległ on zmianie, gdyż choroba żony od prawie dwóch lat cofnęła się do stanu remisji i ten stan ciągle się utrzymuje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Środek zabezpieczający – internacja sądowo-psychiatryczna

Wniosek o uchylenie środka karnego zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym

Odnosząc się do treści pytania, wyjaśniam, że w chwili obecnej żona powinna złożyć do sądu wniosek o uchylenie środka karnego zabezpieczającego, wskazując w uzasadnieniu, iż kierownik szpitala, powołując się na treść art. 203 § 1 (część zdania) twierdzi, że opinie o stanie zdrowia sprawcy przebywającego na terenie szpitala może wydawać wyłącznie w okresach zamkniętych, tj. po upływie 6 miesięcy pobytu osoby w szpitalu, pomimo poprawy stanu zdrowia tejże osoby.

 

Zgodnie z treścią art. 203 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego – kierownik zakładu zamkniętego, w którym wykonuje się środek zabezpieczający, nie rzadziej niż co 6 miesięcy przesyła do sądu opinię o stanie zdrowia sprawcy umieszczonego w tym zakładzie i o postępach w leczeniu lub terapii, opinię taką obowiązany jest przesłać bezzwłocznie, jeżeli w związku ze zmianą stanu zdrowia sprawcy uzna, że jego dalsze leczenie i pozostawanie w zakładzie nie jest konieczne.

Opinia dla sądu o stanie zdrowia i stosowanym leczeniu lub terapii wobec sprawcy umieszczonego w zakładzie zamkniętym

Zgodnie z treścią art. 203 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego – sąd może w każdym czasie żądać opinii o stanie zdrowia i stosowanym leczeniu lub terapii oraz ich wyników wobec sprawcy umieszczonego w zakładzie zamkniętym, w którym wykonywany jest środek zabezpieczający.

 

Wyjaśnić należy, że zaświadczenie kierownika szpitala o stanie zdrowia internowanego na podstawie art. 203 § 1 K.k.w nie jest identyczne z opinią o potrzebie dalszego stosowania tego środka zabezpieczającego (art. 203 § 2 i art. 204 K.k.w.

 

Zaznaczyć należy również, że opinia biegłych lekarzy wydawana jest jedynie w razie potrzeby i na wyraźne żądanie sądu, nie zaś w każdym przypadku.

 

Każdorazowo pobyt sprawcy w zakładzie zamkniętym powinien być ograniczony do minimum, ponieważ stanowi on ograniczenie praw i wolności – art. 31 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w związku z art. 4 Kodeksu karnego wykonawczego.

 

Zgodnie z treścią art. 204 K.k.w. – sąd nie rzadziej niż co 6 miesięcy, a w przypadku uzyskania opinii, że dalsze pozostawanie sprawcy w zakładzie, w którym jest wykonywany środek zabezpieczający, nie jest konieczne, bezzwłocznie orzeka w przedmiocie dalszego stosowania tego środka. W razie potrzeby sąd zasięga opinii biegłych lekarzy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie sprawcy z zamkniętego zakładu leczenia odwykowego

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa – ani Kodeks karny, ani Kodeks karny wykonawczy nie określają przesłanek, które powinny decydować o uchyleniu środka zabezpieczającego.

 

W wypadku środka orzekanego wobec osób niepoczytalnych Kodeks karny stwierdza jedynie, że sąd orzeka o zwolnieniu sprawcy, jeżeli dalsze pozostawanie w zakładzie nie jest konieczne (art. 94 § 2 K.k.). Zaistnienie tej przesłanki powoduje obligatoryjne zwolnienie sprawcy z zakładu zamkniętego (zob. też art. 95a § 3 K.k.).

 

Natomiast w wypadku środka orzekanego w związku z uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego Kodeks karny przewiduje, że o zwolnieniu sprawcy z zamkniętego zakładu leczenia odwykowego rozstrzyga sąd na podstawie wyników leczenia (art. 96 § 3 K.k.).

 

Uwzględniając powyższe, o uchyleniu środka zabezpieczającego każdorazowo powinno decydować ustanie przyczyn, które były podstawą jego orzeczenia. Istotna przy dokonywaniu ustaleń w tym zakresie powinna być ocena, czy zrealizowane zostały cele wykonywania środka zabezpieczającego, określone w art. 202.

 

W wypadku środka orzeczonego na podstawie art. 94 § 1 lub art. 95a § 1 K.k. momentem, w którym powinno nastąpić zwolnienie sprawcy z zakładu zamkniętego, będzie ustalenie wysokiego prawdopodobieństwa, iż sprawca nie popełni ponownie czynu zabronionego tego rodzaju, w związku z którym zastosowano wobec niego środek zabezpieczający.

 

W wypadku natomiast środka zabezpieczającego, orzeczonego na podstawie art. 96 § 1 K.k., jego uchylenie nastąpi, gdy wyniki leczenia stosowane wobec skazanego w czasie pobytu w zakładzie leczenia odwykowego pozwalają na wyrażenie prognozy, iż ustało wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia przez niego przestępstwa w związku z uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego (zob. art. 93 K.k.).

 

Reasumując, jedynie wyraźny i oczywisty brak konieczności dalszego stosowania, ale także brak dostatecznych danych, które wskazywałyby na istnienie takiej konieczności, stwarza obowiązek uchylenia przez sąd środka zabezpieczającego.

Czy sąd kontroluje zasadność pobytu skazanego w zakładzie psychitrycznym?

Czyli, zgodnie z przepisami prawa pobyt sprawcy w zakładzie zamkniętym powinien być ograniczony do niezbędnego minimum, dlatego konieczna jest systematyczna kontrola przez sąd potrzeby dalszego stosowania środka zabezpieczającego.

 

Z tego powodu właśnie sąd ma obowiązek nie rzadziej niż co 6 miesięcy, a w wypadku uzyskania opinii, że dalsze pozostawanie sprawcy w zakładzie zamkniętym nie jest konieczne, bezzwłocznie, orzec w przedmiocie dalszego stosowania środka zabezpieczającego.

 

W związku z powyższym proponuję, aby żona skierowała do sądu wniosek o zwolnienie jej z wykonania orzeczonego środka karnego zabezpieczającego w postaci umieszczenia jej w zakładzie psychiatrycznym z powodu ustania podstaw (remisja choroby).

 

Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego, termin jego rozpoznania zależy od ilości spraw do rozpoznania. Sądzę, że w terminie miesiąca sprawie powinien być nadany bieg.

 

W uzasadnieniu wniosku należy powołać się na ustną opinię kierownika szpitala oraz jego argumentację skierowaną zarówno do sprawczyni jak i do Pana, iż pomimo ustania przyczyn pozostawania i leczenia w szpitalu, to z uwagi na procedurę wynikającą z treści art. 203 § 1 K.k.w. on jako kierownik szpitala może wysłać opinię do sądu dopiero po upływie 6 miesięcy, proszę podkreślić sugestie dyrektora, iż jest on związany powyższym terminem. We wniosku wskazać proszę świadków słów wygłoszonych przez kierownika szpitala.

 

Sąd, rozpoznając wniosek – oprócz opinii kierownika szpitala, o ile okaże się ona niejasna lub wewnętrznie sprzeczna (art. 201 K.p.k.) – może zasięgnąć opinii innych biegłych.

 

Istotną treść opinii biegłych powinna stanowić nie tylko diagnoza aktualnego stanu psychicznego Pańskiej żony, ale też wiążąca się z nim prognoza co do jej zdolności samodzielnej oceny własnego zachowania i samodzielnego kierowania własnym postępowaniem w ten sposób, aby nie istniało wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia czynu związanego ze stanem zdrowia, który był podstawą zastosowania środka zabezpieczającego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu