Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości w Polsce i zakup domu w Anglii

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 06.03.2018

W ubiegłym roku sprzedałam w Polsce nieruchomość, którą posiadaliśmy z mężem (po 1/2 udziału ). W związku z tym, że okres, przez który posiadałam tę nieruchomość, jest krótszy niż 5 lat, mam obowiązek zapłacenia podatku (PIT-39). Mamy jednak zamiar kupić dom w Anglii, częściowo na kredyt, ale musimy wpłacić wkład własny. Czy mogę wykorzystać ten wkład na zadeklarowane cele mieszkaniowe i w jakiej części? Jakie będą potrzebne dokumenty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości położonych w Polsce jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Nie zawsze jednak powstanie obowiązek zapłaty podatku, bowiem podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT.

 

Zgodnie z powyższych przepisem jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na własny cel mieszkaniowy, to podatek z tytułu sprzedaży nie wystąpi (odpowiednio jeżeli część przychodu zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe podatek zostanie zmniejszony proporcjonalnie).

 

Zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy PIT przez własne cele mieszkaniowe rozumie się wydatki poniesione na nabycie nieruchomości położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

 

W rezultacie przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce na zakup domu położonego w Wielkiej Brytanii uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Proszę jednak pamiętać, że zgodnie z przepisem przeznaczenie środków na zakup nowej nieruchomości musi nastąpić w terminie 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiła sprzedaż.

 

Aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik zobowiązany jest wykazać, jaką kwotę przeznaczy na własne cele mieszkaniowe w zeznaniu PIT-39, które składane jest do 30 kwietnia roku następującego po roku sprzedaży. Z uwagi na fakt, iż mieszkanie była Państwa własnością po połowie, zarówno Pani jak i małżonek musicie złożyć osobne PIT-39. Podkreślam, że jeżeli oboje Państwo zadeklarują przeznaczenie na własne cele mieszkaniowe (zakup domu w UK) całość uzyskanych środków ze sprzedaży mieszkania w Polsce, to w całości będą Państwo zwolnieni od podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus II =

»Podobne materiały

Wycofanie faktury kosztowej

Jak należy wycofać fakturę kosztową sprzed trzech lat przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów?

 

Sprzedaż zakupionego mieszkania - ile wyniesie podstawa opodatkowania?

W 2008 r. zakupiłem mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej. Przeniesienie własności (akt notarialny) nastąpiło w sierpniu 2009 r. Cena mieskania to 150 tys. zł, ale wraz z odsetkami muszę oddać bankowi 170 tys. zł. Mieszkanie obecnie chcę sprzedać za 200 tys. zł. Ile wyniesie podstawa mojego opodat

 

Sprzedaż mieszkania i darowizna pieniędzy a podatki

Córka stara się o kredyt na dom, przepisała więc na mnie swoje mieszkanie, w którym dotąd mieszkałyśmy wspólnie. Ponieważ mieszkanie jest za duże, chciałabym je sprzedać i kupić mniejsze, a pieniądze pozostałe ze sprzedaży darować córce. Dodam, że mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym, któr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »