Sprostowanie pomyłki w postanowieniu sądu rejonowego

• Autor: Marcin Górecki

Jestem pełnomocnikiem ojca odnośnie mienia zabużańskiego. Wystąpiłem do sądu rejonowego o przeprowadzenie procesu spadkowego po zmarłych rodzicach mojego taty. Otrzymałem już postanowienie, lecz nastąpiła pomyłka w jego treści – imię babci zapisano błędnie. Błąd był też w odpisie zupełnym aktu małżeństwa dziadków. Sprostowałem dane w akcie, dostarczyłem dokument do sądu, lecz w (prawomocnym) postanowieniu jest niewłaściwe imię. Co mogę zrobić? Jak sprostować pomyłkę?

Sprostowanie pomyłki w postanowieniu sądu rejonowego

Sprostowanie orzeczenia sądu niedotyczące merytorycznej treści rozstrzygnięcia

Przedmiotem wykładni w niniejszym przypadku będzie art. 105 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.). Przepis art. 105 normuje możliwość dokonania w każdym czasie sprostowań niedotyczących merytorycznej treści rozstrzygnięcia (§ 1), organy uprawnione do dokonywania sprostowań (§ 2), formę dokonywania sprostowań (§ 3), możliwość złożenia zażalenia na postanowienie i zarządzenie w kwestii sprostowania (§ 4).

Odtwarzając semantyczne desygnaty pojęciowe art. 105, należy uwzględnić, że:

  • omyłka to spostrzeżenie, sąd niezgodny z rzeczywistością, niesłuszny postępek, błąd, pomyłka;
  • sprostować to naprawić, poprawić, skorygować.

Pomyłka dotycząca imienia w orzeczeniu sądu

Sprostowanie nie oznacza jednak wprowadzenia do orzeczenia składników pominiętych w nim lub powodujących zmianę w treści rozstrzygnięcia. Takie skutki można osiągnąć jedynie za pomocą uzupełnienia orzeczenia lub wniesienia środka odwoławczego.

Sprostowanie wyroku i postanowienia następuje w formie postanowienia, a sprostowanie zarządzenia w formie zarządzenia. Sprostowanie dochodzi zawsze do wiadomości stron wobec istnienia obowiązku ogłoszenia lub doręczenia takiego postanowienia stronom (art. 100 § 2 w zw. z art. 105 § 4).

Art. 105 dotyczy omyłki oczywistej, a więc rzucającej się w oczy, niewymagającej żadnych dodatkowych ustaleń. Może ona polegać na przykład na błędnym oznaczeniu organu procesowego, sygnatury akt lub imion uczestników postępowania. Taką omyłkę można sprostować w każdym czasie, a więc i po uprawomocnieniu się orzeczenia. Innymi słowy nie ma żadnego znaczenia, czy orzeczenie stało się już prawomocne.

Sprostowania oczywistej omyłki dokonuje organ z urzędu lub na wniosek stron (art. 9 § 2 Kodeksu postępowania karnego). Właściwy jest ten organ, który popełnił omyłkę, ale organ instancji odwoławczej, jeżeli przed nim toczy się postępowanie, może sprostować orzeczenie pierwszej instancji.

Należy złożyć wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki w sądzie, który wydał orzeczenie, przedkładając jednocześnie odpis zupełny aktu małżeństwa rodziców Pana ojca. Jednocześnie proszę wskazać omyłkę i wnioskować o jej sprostowanie.