.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozliczenie PIT obcokrajowca który nie ma numeru PESEL

• Autor: Marcin Sądej

Mój partner jest obcokrajowcem, pochodzi z Węgier i od grudnia pracuje w Polsce, musi zatem rozliczyć PIT za miniony rok. Niestety nie udało się jeszcze mu uzyskać numeru PESEL, wciąż czekamy na odpowiedź urzędu miasta, która ze względu na obecną sytuację nadejdzie drogą pocztową – obawiam się, że nie otrzymamy jej do końca kwietnia. Czy jest możliwość rozliczenia PIT-a bez numeru PESEL w razie, gdyby nie otrzymał odpowiedzi do końca kwietnia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozliczenie PIT obcokrajowca który nie ma numeru PESEL

Obowiązek rozliczenia PIT-a

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy PIT podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Numer PESEL a obowiązek złożenia PIT-a

Zwróćmy zatem uwagę, że jest to obowiązek o charakterze materialnym, który nie jest determinowany posiadaniem czy też brakiem numeru PESEL. Zasadniczo zatem, zgodnie z powyższym przepisem, podatnik ma obowiązek złożyć deklarację roczną nawet w przypadku braku elementów formalnych takich jak nr PESEL. Podkreślmy, że nie ma żadnego przepisu, który wskazywałby, że podatnik nie musi składać deklaracji, gdy nie posiada PESEL.

 

W kontekście przedstawionego problemu trzeba odnieść się do regulacji dotyczących obowiązku ewidencyjnego oraz identyfikatorów podatkowych.

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników osoby fizyczne podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu. Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 ustawy „identyfikatorem podatkowym jest:

 

1) numer PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług;

2) NIP – w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w art. 2”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nadanie numeru NIP

W rezultacie osoba fizyczna, która nie jest objęta rejestrem PESEL, może posłużyć się NIP. Numer NIP otrzymuje się na podstawie formularza NIP-7 „Zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej”. Zgodnie z treścią tego formularza jest to dokument przeznaczony m.in. dla osób niemających nadanego numeru PESEL.

 

Powyższe wynika z art. 5 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

 

Z uwagi na fakt, iż termin rozliczenia podatku rocznego został przesunięty do dnia 31 maja 2020 r. (https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/1470087,pit-2019-do-kiedy-trzeba-rozliczyc-koronawirus-w-polsce.html) uważam, że partner powinien złożyć do urzędu skarbowego formularz NIP-7. Przed terminem złożenia zeznania małżonek powinien otrzymać NIP, który będzie jego identyfikatorem podatkowym (zasadniczo bez zbędnej zwłoki i nie później niż w ciągu miesiąca). W części A w poz. 4 należy zaznaczyć kwadrat nr 6 „Podatnik nieposiadający nadanego numeru PESEL”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu