Rozliczenie PIT obcokrajowca który nie ma numeru PESEL

• Autor: Marcin Sądej

Mój partner jest obcokrajowcem, pochodzi z Węgier i od grudnia pracuje w Polsce, musi zatem rozliczyć PIT za miniony rok. Niestety nie udało się jeszcze mu uzyskać numeru PESEL, wciąż czekamy na odpowiedź urzędu miasta, która ze względu na obecną sytuację nadejdzie drogą pocztową – obawiam się, że nie otrzymamy jej do końca kwietnia. Czy jest możliwość rozliczenia PIT-a bez numeru PESEL w razie, gdyby nie otrzymał odpowiedzi do końca kwietnia?

Rozliczenie PIT obcokrajowca który nie ma numeru PESEL

Obowiązek rozliczenia PIT-a

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy PIT podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Numer PESEL a obowiązek złożenia PIT-a

Zwróćmy zatem uwagę, że jest to obowiązek o charakterze materialnym, który nie jest determinowany posiadaniem czy też brakiem numeru PESEL. Zasadniczo zatem, zgodnie z powyższym przepisem, podatnik ma obowiązek złożyć deklarację roczną nawet w przypadku braku elementów formalnych takich jak nr PESEL. Podkreślmy, że nie ma żadnego przepisu, który wskazywałby, że podatnik nie musi składać deklaracji, gdy nie posiada PESEL.

W kontekście przedstawionego problemu trzeba odnieść się do regulacji dotyczących obowiązku ewidencyjnego oraz identyfikatorów podatkowych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników osoby fizyczne podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu. Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 ustawy „identyfikatorem podatkowym jest:

1) numer PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług;

2) NIP – w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w art. 2”.

Nadanie numeru NIP

W rezultacie osoba fizyczna, która nie jest objęta rejestrem PESEL, może posłużyć się NIP. Numer NIP otrzymuje się na podstawie formularza NIP-7 „Zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej”. Zgodnie z treścią tego formularza jest to dokument przeznaczony m.in. dla osób niemających nadanego numeru PESEL.

Powyższe wynika z art. 5 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Z uwagi na fakt, iż termin rozliczenia podatku rocznego został przesunięty do dnia 31 maja 2020 r. (https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/1470087,pit-2019-do-kiedy-trzeba-rozliczyc-koronawirus-w-polsce.html) uważam, że partner powinien złożyć do urzędu skarbowego formularz NIP-7. Przed terminem złożenia zeznania małżonek powinien otrzymać NIP, który będzie jego identyfikatorem podatkowym (zasadniczo bez zbędnej zwłoki i nie później niż w ciągu miesiąca). W części A w poz. 4 należy zaznaczyć kwadrat nr 6 „Podatnik nieposiadający nadanego numeru PESEL”.