Opłaty od darowizny dokonanej we Francji

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Moja matka ma partnera–Francuza, razem mieszkają we Francji. Partner chce przekazać jej nieruchomość. Czy w przypadku darowizny mama zapłaci jakiś podatek lub inne opłaty? W jakiej wysokości? Dodam, że partner mamy ma córkę z poprzedniego związku.

Opłaty od darowizny dokonanej we Francji

Podatek od darowizny pomiędzy konkubentami

Darowizna pomiędzy konkubentami jest wysoko opodatkowana. Należny podatek od darowizny wynosi 60% wartości darowanej rzeczy. Konkubent nie korzysta przy tym z żadnej kwoty wolnej od podatku. Obowiązek zapłaty ciąży na obdarowanym, ale bez znaczenia jest, kto zapłaci podatek, może to zrobić zarówno darujący, jak i obdarowany.

Ponadto czynność przeniesienia nieruchomości lub część na obdarowanego wymaga formy aktu notarialnego, z czym związane jest poniesienie opłaty.

Wynagrodzenie notariusza ma formę taryfikatora i jest uzależnione od wartości darowanej nieruchomości:

  • 4% od wartości do 6 500 €;
  • 1,65% od wartości 6 501 do 17 000€ ;
  • 1,10% od wartości 17 001 do 60 000 €;
  • 0,825% powyżej wartości 60 000 €.

Do tego należy doliczyć 19,6% podatek VAT.

Gdyby partner Pana matki chciał uczynić ją współwłaścicielką, może to zrobić, ale przeniesienie udziału w majątku również musi przybrać jakąś formę prawną, np. darowizny (konieczność zapłaty podatku i kosztów notarialnych) lub sprzedaży (koszty notarialne).

Jeżeli partner Pana matki nie spisze testamentu, to po jego śmierci Pana matka nie stanie się właścicielem całego majątku z tego tytułu, że dotychczas była współwłaścicielką. Udział partnera odziedziczą jego spadkobiercy ustawowi. Konkubent nie dziedziczy na podstawie ustawy. Może dziedziczyć na podstawie testamentu. Konkubent, który dziedziczy na podstawie testamentu, będzie musiał jak w przypadku darowizny zapłacić podatek w wysokości 60% wartości odziedziczonego mienia.