
Indywidualne Porady Prawne
Od kiedy liczona jest kadencja zarządu stowarzyszenia?Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 14.09.2018 |
Nasze stowarzyszenie powstało 14 lutego 2014 roku, na pierwszym spotkaniu został powołany zarząd stowarzyszenia oraz przyjęty statut. Wpis do KRS-u nastąpił 9 czerwca 2014 r . Zarząd wybierany jest na 4 lata. Od kiedy liczona jest kadencja zarządu: czy od daty powołania w lutym, czy od daty wpisu do KRS-u? Jeżeli kadencja liczona jest od lutego to czy uchwały i tym podobne dokumenty uchwalone po 14 lutym 2018 roku są ważne? |
![]() Monika Wycykał
Celem udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie należy odwołać się do przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Prawo o stowarzyszeniach stanowi w art. 8, że stowarzyszenie podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, o ile przepis ustawy nie stanowi inaczej.
Jednym z obligatoryjnych organów stowarzyszenia jest zarząd, na którym z mocy ustawy, jak również statutu, spoczywają różne obowiązki, w szczególności złożenie wniosku o wpis stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego wraz ze statutem, listą założycieli, a także z protokołem z wyboru władz stowarzyszenia – art. 12, a także obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o zmianie statutu – art. 21.
Szczegółowe kompetencje zarządu, jego skład oraz okres kadencji powinny być uregulowane w statucie stowarzyszenia, bowiem ustawa nie zawiera stosownych zapisów, poza niektórymi obowiązkami na nim ciążącymi. Sposób wykonywania reprezentacji, liczebność zarządu, jak i okres trwania kadencji określone być muszą w statucie, przy czym statut może różnicować status członków zarządu.
Mając na uwadze przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, odnoszące się do stowarzyszeń, to zgodnie z art. 53a podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, są obowiązane zgłaszać dotyczące ich informacje wymienione w art. 38 (dane podlegające wpisowi w oddziale 1 rejestru przedsiębiorców), 39 (dane dotyczące reprezentacji), 43 (dane związane z kuratorem), 44 (dotyczące likwidacji, zmian w spółce), 52 (dane dotyczące rejestracji stowarzyszenia) i 53 (dot. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej) oraz zmiany tych informacji, niezależnie od obowiązków wynikających z odrębnych przepisów, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Jeżeli chodzi o reprezentację, to należy wskazać oznaczenie organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz osób wchodzących w jego skład, ze wskazaniem sposobu reprezentacji, a także zgłaszać zmiany tych danych.
Zmiany, zgodnie z art. 22 ustawy o KRS-ie, należy zgłaszać w ciągu 7 dni od daty wydarzenia, które powoduje konieczność zgłoszenia zmiany.
Kadencja organu uprawnionego do reprezentacji nie ma związku z wpisem do KRS-u, bowiem wpis do KRS-u osób wchodzących w skład zarządu ma tylko i wyłącznie charakter deklaratoryjny (postanowienie sądu rejestrowego stwierdza jedynie fakt powołania zarządu czy powołania danej osoby w skład zarządu, które jest ważne od momentu jego powołania).
Członek zarządu jeszcze przed wpisem ma prawo, legitymując się odpisem uchwały zgromadzenia wspólników, skutecznie występować w imieniu spółki przed urzędami, w postępowaniach sądowych, zawierać umowy i wykonywać inne czynności prawne. Od chwili powołania zarządu liczy się czas trwania jego kadencji.
Status prawny członka zarządu spółki określają ustawa (choć szczątkowo) oraz statut stowarzyszenia. Zarząd stowarzyszenia jest powoływany i odwoływany przez walne zgromadzenie. Oznacza to, że takie powołanie jest skuteczne w stosunkach wewnętrznych spółki, a wpis zmian w składzie osobowym zarządu w rejestrze sądowym ma tylko charakter deklaratoryjny.
Jeśli więc szczególny przepis prawa nie wskazuje jednoznacznie, że dana czynność jest skuteczna prawnie dopiero od momentu jej zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym, to taki wpis będzie wpisem deklaratoryjnym – skutecznym od momentu podjęcia przez właściwy organ stosownej uchwały powołującej zarząd i tak też należy liczyć kadencję organu.
Następna treść pytania jest niezrozumiała, wszystko zależy od tego, czy zmiany podlegające obowiązkowi zgłoszenia do KRS-u zostały zgłoszone.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych. Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje) |
Jakie opłaty i podatki płaci fundacja?Zamierzam założyć fundację, przekażę na nią działkę, natomiast zaprzyjaźniona firma – dom, który na tej działce postawi. Będzie to siedziba fundacji i miejsce spotkań. Moje pytanie: czy fundacja będzie musiała zapłacić jakieś podatki (dochodowy, od darowizny) w związku z uzyskaniem działki i budynku? Czy lepiej przekazać te nieruchomości po zarejestrowaniu fundacji? Z jakimi opłatami i podatkami związana jest działalność fundacji? Składanie sprawozdań finansowych niedziałającego stowarzyszeniaJestem prezesem stowarzyszenia od lat niedziałającego, ale niewyrejestrowanego z KRS. Do chwili obecnej każdego roku wysyłałam CIT 8 wyzerowany, ponieważ już od co najmniej 10 lat nie ma żadnych wpływów ani wydatków. Nigdy nie składałam sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego. Nagle dostałam wezwanie do złożenia takiego sprawozdania z 2016 rok. Nie wiem, czy oni mogą domagać się poprzednich sprawozdań i czy mam wykazać w tym sprawozdaniu za 2016 stan konta, w którym z roku na rok zmieniały się tylko odsetki. Stowarzyszenie założono w 2002 roku. Czy obowiązek złożenia sprawozdania może się przedawnić i od jakiego czasu? Chodzi o niewielkie pieniądze, obecny stan konta i subkonta wynosi nie całe 2 tys. zł. Obroty to były darowizny i całość wpływów od założenia nie przekraczała 10 tys. zł. Prowadzenie uczniowskiego klubu sportowegoProwadzę uczniowski klub sportowy działający na podstawie art. 4 ustawy o sporcie, tj. wpisany do ewidencji prowadzonej przez starostę. Walne zebranie członków podjęło uchwałę o wszczęciu likwidacji oraz wyznaczono likwidatorów, którzy zawiadomili starostę o wszczęciu likwidacji. Likwidacji na razie nie zakończono. Statut klubu nie przewiduje takiego rozwiązania jak uchylenie likwidacji, tj. podjęcie decyzji o dalszym normalnym działaniu klubu. Czy walne zebranie członków może teraz podjąć decyzję o uchyleniu likwidacji? Np. na zasadzie domniemania kompetencji walnego zebrania – art. 11 ustawy Prawo o stowarzyszeniach? Chodzi o uchylenie likwidacji, podobnie jak to jest przewidziane dla spółek handlowych. Zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesaZłożyłem rezygnację z funkcji prezesa zarządu stowarzyszenia prawnego na zarządzie. Jak szybko musi zarząd zwołać zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesa, któremu należy przekazać dokumentację, którą prowadziłem dotychczas osobiście? |
Najnowsze artykuły w dziale
Najnowsze pytania w dziale
Warto poczytać
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>