Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezapłacenie grzywny obligatoryjnej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.11.2016

Zostałem ukarany przez sąd za jazdę po pijanemu karą grzywną w wysokości 1300 złotych oraz karą na poczet poszkodowanych w wypadkach, obligatoryjnie według nowych przepisów 5000 złotych. Grzywnę 1300 zł zapłaciłem w całości, a za resztę grozi mi komornik. Czy tę obligatoryjną grzywnę sąd może „przeliczyć” na areszt lub prace społeczne? Czy mam się jeszcze czegoś obawiać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezapłacenie grzywny obligatoryjnej

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż nie mógł Pan zostać skazany na dwie kary grzywny. Kwota 1300 zł to rzeczywiście grzywna. Kwota 5000 zł to nie jest grzywna, jak Pan twierdzi, lecz środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Proszę zatem nie mylić środka karnego z karą. Świadczenie jest środkiem karnym, a grzywna jest karą.

 

Od dnia 18 maja 2015 r. polityka państwa w odniesieniu do ww. przestępstw się zaostrzyła. Aktualnie sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 K.k. sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

 

W odniesieniu do kwoty 5000 zł nie ma możliwości jej zamiany na prace społeczne lub „pozbawienie wolności”.

 

Jeżeli jednocześnie, prócz tych konsekwencji, nie orzeczono kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, nie ma Pan prócz komornika czego się bać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus VI =

»Podobne materiały

Obciążenie pracownika za zniszczony towar

Pracuję w firmie, która dowozi materiały szklane do różnych odbiorców. Rozładowywałem niedawno samochód i niestety ruch windy spowodował rozbicie się towaru - przeładowywanych przedmiotów. Pracodawca chce mnie obciążyć karą za to zniszczenie. Wiem, że towar jest ubezpieczony, więc dostanie też odszk

 

Dziecko nie chce widzeń z ojcem

Mam problem, ponieważ moje dziecko nie chce widzeń z ojcem. Jestem po rozwodzie, wyrokiem sądu jest widzenie dwa razy w tygodniu. Od pewnego czasu dziecko nie chce widzeń z ojcem, płacze i chowa się. Były mąż przychodzi z policją, a dziecko ucieka za łóżko. Gdy wniosłam, aby na razie ograniczyć wizy

 

Miejsce złożenia wniosku o ustalenie widzeń z dzieckiem

Mój syn ma dziecko ze związku partnerskiego. Jego partnerka już w czasie ciąży przeprowadziła się do innego miasta (z Poznania do Warszawy). Obecnie co chwilę zmienia miejsce zamieszkania. Gdzie w takiej sytuacji syn powinien złożyć wniosek o ustalenie widzeń z dzieckiem? 

 

Obraźliwe wiadomości przesyłane za pośrednictwem społecznościowego portalu

Pewna osoba (znam ją) wysłała do mnie kilka obraźliwych prywatnych wiadomości za pośrednictwem społecznościowego portalu. W e-mailach wyzywa mnie i obraża. Czy mogę jakoś pociągnąć ją do odpowiedzialności za tę obrazę? Nie jestem pewny, czy treść wiadomości nie została wysłana też do innych osób.

 

Umowa kupna-sprzedaży zwierzęcia hodowlanego

Jestem hodowcą pewnej popularnej rasy kotów. W zeszłym roku kupiłem kocura, który w tej chwili jest kotem kryjącym (hodowlanym). W umowie, którą podpisałem, mam punkt, że kociaki urodzone po tym właśnie kocurze muszę wykastrować przed sprzedażą. Nie chcę tego robić, ponieważ nie ma dobrych opracowań

 

Podział spadku – ułamkowy podział nieruchomości

Po śmierci rodziców ja, brat i siostra otrzymaliśmy spadek – po 1/3 działki i domu, który na niej stoi. Nikt nie mieszka w domu po rodzicach, dlatego nieruchomość niszczeje. Siostra nie zgadza się na sprzedaż domu ani nie jest zainteresowana jego nabyciem. Czy jest szansa na rozwiązanie tego p

 

Wniosek o zamianę grzywny na prace społeczne

Zostałem ukarany karą grzywny w wysokości 3000 zł za wykroczenie karno-skarbowe, wyrok się uprawomocnił. Złożyłem wniosek o zamianę grzywny na prace społeczne. Wiosek został odrzucony. Czy mogę jeszcze raz złożyć wniosek teraz z innym uzasadnieniem lub po wpłaceniu części grzywny?

 

Przekazanie przedsiębiorstwa

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałbym przekazać przedsiębiorstwo córce. W jaki sposób mogę to zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »