Niezapłacenie grzywny obligatoryjnej

Zostałem ukarany przez sąd za jazdę po pijanemu karą grzywną w wysokości 1300 złotych oraz karą na poczet poszkodowanych w wypadkach, obligatoryjnie według nowych przepisów 5000 złotych. Grzywnę 1300 zł zapłaciłem w całości, a za resztę grozi mi komornik. Czy tę obligatoryjną grzywnę sąd może „przeliczyć” na areszt lub prace społeczne? Czy mam się jeszcze czegoś obawiać?

Niezapłacenie grzywny obligatoryjnej

Środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

Wyraźnie podkreślić należy, iż nie mógł Pan zostać skazany na dwie kary grzywny. Kwota 1300 zł to rzeczywiście grzywna. Kwota 5000 zł to nie jest grzywna, jak Pan twierdzi, lecz środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Proszę zatem nie mylić środka karnego z karą. Świadczenie jest środkiem karnym, a grzywna jest karą.

Od dnia 18 maja 2015 r. polityka państwa w odniesieniu do ww. przestępstw się zaostrzyła. Aktualnie sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 K.k. sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

Czy świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej można zamienić na inną karę?

W odniesieniu do kwoty 5000 zł nie ma możliwości jej zamiany na prace społeczne lub „pozbawienie wolności”.

Jeżeli jednocześnie, prócz tych konsekwencji, nie orzeczono kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, nie ma Pan prócz komornika czego się bać.