Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezapłacenie grzywny obligatoryjnej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.11.2016

Zostałem ukarany przez sąd za jazdę po pijanemu karą grzywną w wysokości 1300 złotych oraz karą na poczet poszkodowanych w wypadkach, obligatoryjnie według nowych przepisów 5000 złotych. Grzywnę 1300 zł zapłaciłem w całości, a za resztę grozi mi komornik. Czy tę obligatoryjną grzywnę sąd może „przeliczyć” na areszt lub prace społeczne? Czy mam się jeszcze czegoś obawiać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezapłacenie grzywny obligatoryjnej

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż nie mógł Pan zostać skazany na dwie kary grzywny. Kwota 1300 zł to rzeczywiście grzywna. Kwota 5000 zł to nie jest grzywna, jak Pan twierdzi, lecz środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Proszę zatem nie mylić środka karnego z karą. Świadczenie jest środkiem karnym, a grzywna jest karą.

 

Od dnia 18 maja 2015 r. polityka państwa w odniesieniu do ww. przestępstw się zaostrzyła. Aktualnie sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 K.k. sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

 

W odniesieniu do kwoty 5000 zł nie ma możliwości jej zamiany na prace społeczne lub „pozbawienie wolności”.

 

Jeżeli jednocześnie, prócz tych konsekwencji, nie orzeczono kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, nie ma Pan prócz komornika czego się bać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus V =

»Podobne materiały

Związek partnerski a odmowa zgody na widzenie w zakładzie karnym

Mój partner przebywa w zakładzie karnym. Mimo dwukrotnej pisemnej prośby nie otrzymałem zgody na widzenie. Wiem, że w świetle prawa nie jesteśmy rodziną, ale czy dyrekcja zakładu karnego na pewno postępuje zgodnie z przepisami? W jaki sposób są uregulowane kwestie odwiedzin w więzieniu przez osoby p

 

Przedterminowe zwolnienie

Mój brat został skazany dwoma prawomocnymi wyrokami – pierwszy (10 miesięcy pozbawienia wolności) został odwieszony po tym, jak brat ponownie popełnił to samo przestępstwo (drugi wyrok to kolejne 10 miesięcy więzienia). Czy brat może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »