Majątek w testamencie dla jednej osoby a zachowek dla uprawnionych

• Autor: Łukasz Obrał

Trzy tygodnie temu zmarł mój dziadek. Przed śmiercią sporządził testament, w którym cały majątek (budynek i grunty rolne) zapisał swojej córce, a mojej matce. Zainteresowane w sprawie są jeszcze prócz żyjącej babci i mnie dwie wnuczki (jedna niepełnoletnia) ze strony nieżyjącego już syna. Chcemy przeprowadzić sądownie sprawę spadkową i spłacić obie bratanice mojej matki. Czy sąd może nakazać podział części po dziadku? Czy babcia może przekazać swoją część mojej matce? Jak wówczas będzie to dzielone. Nie chcielibyśmy niczego sprzedawać. Czy jeśli spłacimy dwie wnuczki z części dziadka, a babcia dokona darowizny nadal będą miały prawo do zachowku?

Majątek w testamencie dla jednej osoby a zachowek dla uprawnionych

Skutki sporządzenia testamentu

Jeżeli dziadek pozostawił testament w którym wszystko pozostawił Pani mamie, to Pani mama jest jedynym spadkobiercą. Sporządzenie testamentu powoduje, że dziedziczenie ustawowe zostaje wyłączone. Jeżeli dziadek powołał do spadku tylko Pani mamę, to ani babcia, ani wnuczki nie będą dziedziczyły po dziadku.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

W pierwszej kolejności należy wnieść do sądu rejonowego właściwego miejscu zamieszkania zmarłego dziadka wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wraz z testamentem jaki pozostawił dziadek. Jeżeli testament dziadka jest ważny to na jego podstawie sąd wyda orzeczenie stwierdzające, iż spadek po Pani dziadku nabyła w całości Pani mama.

Jako, że Pani mama będzie jedynym spadkobiercą to dział spadku nie będzie konieczny. Jako jedyny spadkobierca dziadka Pani mama stała się właścicielem wszystkich rzeczy wchodzących w skład majątku spadkowego po dziadku.

Czy spadkobiercom pominiętym w testamencie należy się zachowek?

Spadkobiercom ustawowym, pominiętym w testamencie – żonie oraz wnuczkom po zmarłym synu przysługuje prawo do zachowku.

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego – „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału”.

To, że babci i wnuczkom przysługuje roszczenie o zachowek nie oznacza, iż nabędą oni udział we współwłasności nieruchomości więc dział spadku nie będzie konieczny. Jak już powyżej wspomniano jedynym spadkobiercą, na podstawie testamentu została Pani mama.

Gdyby Pani dziadek nie pozostawił testamentu to babcia nabyłaby spadek po nim w 1/3 udziału, Pani mama również w 1/3 udziału, a wnuczki po zmarłym synu dziadka po 1/6 udziału.

Wnuczki mogą się starać o zachowek w wysokości: 1/2 z tego co uzyskałaby wnuczka pełnoletnia czyli 1/12 wartości spadku, jeżeli chodzi o wnuczkę pełnoletnią i 2/3 z tego co uzyskałaby wnuczka niepełnoletnia czyli 1/9 wartości spadku, jeżeli chodzi o wnuczkę niepełnoletnią.

Jeżeli nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego Pani dziadków to dziedziczeniu podlega udział 1/2 w nieruchomości. Drugi udział 1/2 przysługuje babci. Babcia może swobodnie rozporządzać swoim udziałem i może go przenieść aktem darowizny na Pani mamę. Jeżeli taka darowizna zostanie dokonana to Pani mama stanie się właścicielem całej nieruchomości.

Gdyby babcia dokonała darowizny swojego udziału w nieruchomości, to po jej śmierci nawet gdyby wartość aktywów spadkowych była równa zeru wnuczki również będą mogły dochodzić zachowku od Pani mamy. Podstawę obliczenia zachowku może stanowić wartość darowizn dokonanych przez babcię.