.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak liczyć godziny pracy w nocy, niedziele i w święta?

Pracuję w hotelu w systemie 2/2, czyli 2 dni pracy i 2 dni wolnego, co miesiąc dostaje liczbę godzin do „wyrobienia” – czasem jestem na „plusie”, czasem na „minusie”. Pracuję 2 weekendy w miesiącu, czasem nawet święta – w zależności, jak przypadnie grafik, czasami zdarzają się również imprezy nocne, w których pracuje do rana. Pracodawca nie liczy mi godzin nocnych ani w święta czy w weekendy. Zasłania się tak zwanym ruchem ciągłym; nie otrzymuję również żadnego dodatku za ten system pracy. Zaledwie 2 razy dostałam jakieś pieniądze za nadgodziny. Teraz znowu będę na minusie, bo pracodawca skrócił godziny pracy o jedną dziennie. Czy to zgodne z prawem? Jak należy liczyć godziny pracy w nocy czy w święta?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak liczyć godziny pracy w nocy, niedziele i w święta?

Praca w ruchu ciągłym a czas pracy

Zgodnie z art. 138 ustawy Kodeks pracy „przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. Za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia, jak za nadgodziny”.

 

Pracą w ruchu ciągłym jest pracą, która ze względu na proces produkcyjny oraz prawidłową eksploatację urządzeń nie może być wstrzymana. Praca taka jest jedną z form organizacji pracy na zmiany robocze. Praca zmianowa może też być wykonywana w innych systemach czasu pracy, jak np. w równoważnym.

 

O tym, czy mamy do czynienia z pracą w ruchu ciągłym, przesądza to, czy technologia produkcji wymaga pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, w tym w niedziele i święta. Stosowane do produkcji urządzenia nie mogą być zatrzymane, gdyż spowodowałoby to zniszczenie lub uszkodzenie produktu lub maszyn. Taki proces produkcyjny może odbywać się w całym zakładzie pracy lub tylko w jego części i realizowany jest za pomocą odpowiedniej liczby pracowników.

 

W Pana przypadku nie mamy do czynienia z pracą w ruchu ciągłym, bowiem nie zostały spełnione przesłanki wprowadzenia takiego systemu czasu pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

System pracy 2/2 a godziny pracy pracownika

W przypadku pracy w systemie 2/2 rozkład czasu pracy pracownika w skali okresu rozliczeniowego nie może przekraczać normatywnego czasu pracy przewidzianego do przepracowania w tym okresie.

 

W sytuacji, gdy pracownik pracuje zgodnie z harmonogramem czasu pracy w niedzielę, to w zamian ma mieć zaplanowany inny dzień wolny od pracy w okresie nieprzekraczającym 6 dni kalendarzowych po przepracowanej niedzieli.

 

W takim przypadku za pracę w niedzielę pracownik otrzymuje normalne wynagrodzenie, a dzień wolny od pracy jest bezpłatny. Praca w niedzielę ma więc charakter planowanej zmiany rozkładu czasu pracy. Oznacza to, że pracownik pracuje w niedzielę, a w zamian np. ma wolny poniedziałek.

Dodatek do pracy w porze nocnej i godzinach nadliczbowych

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Dodatkowo zgodnie z art. 1511 Kodeksu pracy „za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu