Zasiłek pogrzebowy z ZUS a obowiązek podatkowy

• Autor: Aleksander Słysz

Moja mama zmarła kilka miesięcy temu. Miała konto bankowe, na którym w chwili śmierci było 4 tys. zł. Wypłacono mi tę kwotę po przedstawieniu rachunków związanych z pogrzebem. Dostałam też zasiłek pogrzebowy z ZUS. Czy powinnam od niego odprowadzić jakiś podatek?

Zasiłek pogrzebowy z ZUS a obowiązek podatkowy

Czy zasiłek pogrzebowy jest wolny od podatku dochodowego?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są m.in. zasiłki pogrzebowe. Nie jest to zatem kwota, która powodowałaby powstanie zobowiązania podatkowego. Nie wykazuje się jej w zeznaniach.

Odnośnie zwrotu kosztów pogrzebu z rachunku bankowego – zgodnie z art. 55 ust. 1 Prawa bankowego w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków m.in. kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Kwota ta nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

Jako że kwota zwrotu nie wchodzi do spadku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Nie jest jednak jasny jej status na gruncie podatku dochodowego – przyjmuje się powszechnie, że nie stanowi ta kwota w ogóle przysporzenia majątkowego i z tego powodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.