Uchylenie czy zmiana postanowienia po umorzeniu postępowania?

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Zostałam pogryziona przez psa. Sprawa była rozpatrywana przed sądem rodzinnym, bo w chwili ww. incydentu pies był pod opieką nieletniego. Postępowanie zostało umorzone. Postanowiłam złożyć zażalenie. Czego powinnam się domagać? Uchylenia czy zmiany postanowienia?

Uchylenie czy zmiana postanowienia po umorzeniu postępowania?

Pogryzienie przez psa znajdującego się pod opieką małoletniego

Z przedstawionych przez Panią dokumentów wynika, iż na Pani wniosek zostało wszczęte postępowanie w sprawie Pani pogryzienia przez psa. Z Pani wyjaśnień wynikało, że w momencie zdarzenia pies był pod opieką nieletniego, dlatego sprawa została przekazana sędziemu rodzinnemu do wyjaśnienia. Sędzia rodzinny wszczął postępowanie w sprawie celem ustalenia, czy pies rzeczywiście znajdował się pod nadzorem małoletniego oraz czy doszło po stronie nieletniego do niezachowania zwykłych środków ostrożności w nadzorze nad zwierzęciem i czy brak nadzoru świadczy o demoralizacji nieletniego.

Jeżeli sędzia rodzinny po przeprowadzeniu postępowania w sprawie (wszczętego na podstawie art. 21 § 1 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich) ustali, iż konkretny nieletni dopuścił się czynu zabronionego, wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego (art. 34 § 1 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich). W postępowaniu sędzia wskazuje osobę nieletniego.

Zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie nieletniego

Z uzasadnienia postanowienia wynika, że sędzia rodzinny uznał, iż przeprowadzone postępowanie dowodowe nie pozwala ustalić w sposób niebudzący wątpliwości, iż to nieletni opiekował się psem w momencie, kiedy została Pani pogryziona, dlatego też umorzył prowadzone postępowanie.

W związku ze złożeniem zażalenia sąd wzywa Panią do jego uzupełnienia poprzez wskazanie, czy wnosi Pani o jego uchylenie czy zmianę. Mam wrażenie, że pismo, które Pani dostała, jest generalnie wykorzystywane do wezwań do uzupełnienia zażaleń, bez względu na typ zaskarżonego postanowienia.

W stosunku do postanowienia o umorzeniu postępowania może Pani wnieść jedynie o jego uchylenie. Przepis art. 21 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (na podstawie którego zostało wydane zaskarżone postanowienie) nie daje sędziemu jakiejś alternatywy, aby mogła Pani wnosić o zmianę rozstrzygnięcia. Sędzia, jeżeli nie ustali osoby nieletniego, musi umorzyć postępowanie.

Uchylenie postanowienia o umorzeniu postępowania powoduje, iż postępowanie wyjaśniające nie jest zakończone i toczy się nadal.

Teoretycznie sąd okręgowy, rozstrzygając Pani zażalenie, może uznać, iż sędzia rodzinny nie przeprowadził w wystarczającym stopniu postępowania dowodowego i uchylając postanowienie sędziego sądu rodzinnego, nakaże mu przeprowadzenie dodatkowych czynności dowodowych.

W wyniku przeprowadzenia dodatkowych czynności może okazać się, że psem opiekował się nie nieletni, a jego siostra. Ponieważ ta jest pełnoletnia, sędzia rodzinny również umorzy postępowanie i przekaże sprawę na policję celem zbadania sprawy w postępowaniu zwykłym uregulowanym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania nadal dojdzie do wniosku, iż nie ma dowodów, że nieletni opiekował się psem, postępowanie ponownie umorzy.

Jak napisać zażalenie na postanowienie sądu rodzinnego o umorzeniu postępowania?

W zażaleniu powinna więc Pani wskazać, z jakich powodów nie zgadza się Pani ze zdaniem sędziego, iż nie ma dowodów potwierdzających z całą pewnością, że to nieletni sprawował opiekę nad psem w momencie Pani pogryzienia. W swoim zażaleniu wskazała Pani tylko na możliwość ustalenia, iż została Pani pogryziona przez psa rodziny X i że można to ustalić za pomocą DNA zawartego w ślinie psa pozostawionej na Pani płaszczu.

Konkludując, w zażaleniu powinna Pani wnosić o uchylenie postanowienia o umorzeniu postępowania i nakazanie sędziemu rodzinnemu przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego.

W przypadku gdyby nie złożyła Pani zażalenia na postanowienie, nie ma przeszkód prawnych, by postępowanie w stosunku do nieletniego było prowadzone w terminie późniejszym – gdyby np. ujawniły się nowe dowody potwierdzające, iż to nieletni nie dopilnował psa. Zgodnie bowiem z orzecznictwem „prawomocne umorzenie postępowania nie stoi na przeszkodzie ponownemu wszczęciu postępowania w tej samej sprawie zgodnie z art. 21 § 1 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich” (uchwała SN z dnia 5 września 1984 r., III CZP 52/84, OSNCP 1985, nr 4, poz. 42).