Spłata męża po rozwodzie - mieszkanie z kredytem hipotecznym

Moja córka jest tuż po rozwodzie. Z mężem miała mieszkanie, dług hipoteczny wynosi 80 tys. zł. Były mąż powiedział, że córka musi go spłacić kwotą 75 tys. zł. Czy ma rację? Bardzo nas martwi ta kwestia.

Co należy do majątku wspólnego?

Należy stwierdzić, że odpowiedź na powyższe pytanie uzależniona jest od dwóch podstawowych kwestii, a mianowicie czy mieszkanie stanowi majątek wspólny, a po drugie jaka jest obecnie rynkowa wartość tego mieszkania.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych”.

Co należy do majątku osobistego każdego z małżonków?

Natomiast stosownie do art. 33 tej ustawy „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Jak więc z powyższego wynika, jeżeli mieszkanie zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa ze wspólnego kredytu, to wchodzi do majątku wspólnego Pani córki i jej byłego męża i po rozwodzie może zostać podzielone.

Spłata wspólnego kredytu

Za spłatę wspólnego kredytu Pani córka odpowiedzialna solidarnie razem z byłym mężem.

Zgodnie z art. 366 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).

§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani”.

Tak więc nawet po rozwodzie są zobowiązani do wspólnego płacenia rat kredytu.

Zgodnie bowiem z art. 376 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.

§ 2. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników”.

Podział majątku dokonany przed notariuszem

W praktyce podział majątku może być w tej sytuacji dokonany na pewno przed notariuszem w drodze umowy pomiędzy małżonkami (dotyczy nieruchomości) lub przed sądem, jeżeli nie ma zgody co do podziału.

W sprawie sądowej sąd przyzna mieszkanie jednemu z małżonków i zobowiąże go do spłacania kredytu. Jednocześnie za pomocą biegłego wyceni wartość rynkową lokalu i pomniejszy ją o pozostałą do spłaty kwotę kredytu. Z pozostałej (po odjęciu kwoty kredytu) wartości lokalu, osoba która przejęła lokal powinna spłacić byłego małżonka, czyli przekazać mu połowę tej wartości w pieniądzu i w częściach określonych przez sąd.

Dla przykładu:

mieszkanie jest warte 200 000 zł,

jest obciążone hipoteką w wysokości 100 000 zł,

czysta więc wartość mieszkania to 100 000 zł,

małżonek, który przejął mieszkanie, bierze na siebie spłatę pozostałego kredytu i jednocześnie spłaca byłego małżonka kwotą 50 000 zł.

Jest to oczywiście spore uproszczenie, bowiem obecnie ktoś również spłaca raty mieszkania i może żądać rozliczenia tych spłat. W czasie małżeństwa mogły być dokonywane określone darowizny na jednego z małżonków, które należałoby rozliczyć jeżeli zostały przeznaczone np. na remont mieszkania.

Zwrot wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty

Zgodnie z art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„§ 1. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

§ 2. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego”.

Właśnie powyższy artykuł reguluje kwestię rozliczeń między małżonkami z tytułu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątki osobiste każdego z nich oraz wydatków i nakładów poczynionych z majątków osobistych każdego z małżonków na majątek wspólny. Dotyczy on rozliczeń z tytułu wydatków i nakładów poczynionych w czasie trwania wspólności ustawowej oraz długów zaspokojonych w tym czasie.

Zasadą jest, że rozliczeń, których dotyczy art. 45, dokonuje się przy podziale – umownym lub sądowym – majątku wspólnego. Rozliczeń można – wyjątkowo – dokonać wcześniej, nie tylko po ustaniu wspólności ustawowej, lecz i w czasie jej trwania, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

Zaznaczyć należy, że przy dokonywaniu rozliczeń między małżonkami wartość wydatków i nakładów ustala się na podstawie stanu z chwili ich poczynienia i cen rynkowych z chwili orzekania w tym przedmiocie (z chwili zamknięcia rozprawy).

Zasady rozliczania kredytu obciążającego mieszkanie

Zasady rozliczania kredytu obciążającego mieszkanie potwierdza orzeczenie wydane w dniu 21 stycznia 2010 r., w którym Sąd Najwyższy przesądził, że wartość lokalu, będącego przedmiotem podziału w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, powinna być ustalona przy uwzględnieniu hipoteki obciążającej ten lokal (postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 21 stycznia 2010 r., sygn. akt I CSK 205/09).

Reasumując, rozumowanie byłego męża Pani córki jest w tej sytuacji jedynie prawidłowe, jeżeli wartość rynkowa lokalu wynosi 230 tys. zł i jeżeli nie zachodziły inne ważne okoliczności, np. znaczne darowizny, bowiem: 230 000 – 80 000 (wartość pozostałego do spłaty kredytu) = 150 000 : 2 = 75 000 zł spłaty dla byłego męża Pani córki.

Proszę sobie jednak to wszystko spokojnie przemyśleć, gdyż w tych sprawach nic nie jest automatyczne i oczywiste, a raz dokonany podział nie może być cofnięty.