.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przekształcenie działki przemysłowej na działkę rolną

Jestem właścicielem ziemi o powierzchni ok. 3 ha. Na działce znajdują się murowane budynki. Działka ma charakter przemysłowy. Chciałbym przekształcić ten teren na działkę rolną, a budynki przeznaczyć pod agroturystykę. Czy jest to możliwe? Jak wygląda taka procedura, od czego zacząć i od kogo zależy decyzja na ten temat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przekształcenie działki przemysłowej na działkę rolną

Jak uzyskać zmianę przeznaczenia gruntów?

Z podanych przez Pana informacji wynika, że Pańska działka objęta została miejscowym planem zagospodarowania, w którym widnieje jako działka przemysłowa.

 

Ustawodawca przewidział szereg szczególnych uregulowań odnośnie zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na nierolne i nieleśne. Brak jest natomiast przepisów szczególnych odnoszących się do sytuacji odwrotnej, dlatego przyjąć należy, że w takiej sytuacji zastosowanie znajdą przepisy ogólne o zmianie przeznaczenia gruntu.

 

Chcąc zmienić przeznaczenie gruntu, dla którego uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Złożenie wniosku o zmianę planu zagospodarowania

Wniosek złożyć należy w urzędzie miasta lub gminy.

 

Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy oraz jego adres; rodzaj wnioskowanego przeznaczenia gruntu; określenie nieruchomości (lub opis terenu), których dotyczy wniosek; kserokopię lub wyrys z aktualnej mapy ewidencyjnej z oznaczeniem nieruchomości, której dotyczy wniosek.

 

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym „zmiana planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim jest on uchwalany”. Wobec tego po złożeniu wniosku o zmianę planu zagospodarowania uruchomiona musi zostać taka sama procedura jak przy uchwalaniu planu miejscowego.

 

Procedura i tryb uchwalania planu zagospodarowania oraz udział poszczególnych podmiotów szczegółowo określają art. 14 i dalsze cytowanej ustawy.

 

W pierwszej kolejności, w celu ustalenia przeznaczenia terenów, rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia (zmiany) miejscowego planu zagospodarowania. Uchwała ta podejmowana jest na z własnej inicjatywy rady gminy lub na niosek wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak długo trwa procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego?

Procedura zmiany planu zagospodarowania jest długotrwała (w niektórych gminach zmiana planów zagospodarowania terenu dokonywana jest tylko raz w roku), a złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia nie gwarantuje, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

 

Odnośnie Pana pytania, kto decyduje o możliwości przekwalifikowania gruntów, to zgodnie z art. 17 ustawy decyzję taką podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz rada gminy. Wójt rozpatruje bowiem wnioski składane odnośnie planu oraz sporządza projekt planu miejscowego, a rada gminy uchwala plan.

 

Przed uchwaleniem projekt planu miejscowego zostanie wyłożony do wglądu publicznego, co zostanie ogłoszone w prasie miejscowej oraz przez obwieszczenie, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. Na tym etapie, w razie gdyby Pana wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie, ponownie będzie mógł Pan wnieść tzw. uwagi do projektu planu miejscowego.

 

Odrębnie należy rozpatrywać sytuację, w której Pańska działka nie byłaby objęta miejscowym planem zagospodarowania.

Ustalenie przeznaczenia gruntu poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy

Jeżeli dla obszaru gminy nie został sporządzony i uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przeznaczenie gruntu należy ustalić poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

 

Zgodnie bowiem z art. 59 ust. 1 i 2 ustawy, w sytuacji gdy brak jest planu miejscowego, „zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Odnosi się to także do zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku”.

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy

Ustawa reguluje też w sposób szczegółowy kryteria, które należy spełnić, aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 61 ust. 1 wydanie decyzji o warunkach zabudowy możliwe jest jedynie w przypadku łącznego spełnienia kilku warunków: co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana; teren ma dostęp do drogi publicznej; istnieje uzbrojenie terenu lub plany jego wykonania; teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

 

Warto dodać, że gdyby chciał Pan istniejące na działce budynki zaadaptować np. na cele mieszkalne, konieczne będzie przeprowadzenie procedury zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych.

Zmiana sposobu użytkowania obiektów budowlanych

W tym celu należy dokonać zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania właściwemu organowi (starostwo powiatowe).

 

Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego w myśl art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki:

 

  • bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego,
  • pracy,
  • zdrowotne,
  • higieniczno-sanitarne,
  • ochrony środowiska,
  • wielkość lub układ obciążeń.

 

W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć: opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania; zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby również z danymi technologicznymi; oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości; zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności (uprawniona osoba oceni, czy w danym budynku można zamieszkać i czy będzie potrzebne ewentualne wykonanie robót budowlanych oraz jaki będzie ich zakres. Jeżeli roboty nie będą wymagały pozwolenia na budowę, to wystarczy samo zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania); w zależności od potrzeb – pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Ewa Szczepanik-Kurowska

Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji w Warszawie. Mgr prawa zatrudniona w biurze podatkowym. Specjalizuje się w prawie budowlanym, farmaceutycznym i podatkowym. Członkini Koła Naukowego Prawa Podatkowego przy Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu