Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgubione kasy fiskalne

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 11.02.2013

Nasza firma ma kilka siedzib. Między nimi czasami przenosiliśmy kasy fiskalne (zmiana miejsca była zgłaszana), które potem były kasami rezerwowymi. Wszystkie były rejestrowane, kupowane z ulgą i użytkowane zdecydowanie ponad 3 lata. Obecnie chcieliśmy uporządkować różne sprawy i okazało się, że znikły dwie kasy, prawdopodobnie są już zutylizowane. Nie wiemy, jak wyrejestrować zgubione kasy fiskalne (były naprawdę stare…), co zrobić, by nie mieć problemów z urzędem skarbowym?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Opisana przez Panią sytuacja nie jest co prawda bezpośrednio opisana w przepisach – nie ma zatem ustalonych procedur postępowania w podobnych przypadkach zgubienia kas fiskalnych.

 

Mimo braku stosownych regulacji należałoby zgłosić do właściwego urzędu fakt utraty (zgubienia) kas fiskalnych. Z uwagi na brak gotowych druków należy dokonać zgłoszenia w zwykłej formie pisemnej, wyjaśniając możliwie jak najdokładniej okoliczności zagubienia urządzeń (ewentualnie okoliczności wykrycia ich braku). Z oczywistych przyczyn odczytanie pamięci fiskalnej nie będzie w tym przypadku możliwe.

 

Przed poinformowaniem urzędu sugerowałabym zweryfikować, czy fakt zagubienia kas fiskalnych nie wiązał się dodatkowo z niedopełnieniem innych obowiązków, mogącym skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową. Jeżeli do jakiegoś rodzaju nieprawidłowości doszło, razem z pismem informującym o braku kas dobrze byłoby złożyć dodatkowe pismo – tzw. czynny żal (ewentualnie rozszerzyć pismo wyjaśniające o elementy pozwalające uznać je za „czynny żal” – pozwoli to na uniknięcie ewentualnych konsekwencji w postaci mandatu karnego.

 

Sytuacja jest o tyle korzystna, o ile w jednostce mającej w swym posiadaniu wiele urządzeń raczej nie doszło do naruszenia obowiązku ewidencjonowania (co byłoby wysoce prawdopodobne w przypadku posiadania jednej kasy) – zakładam, że sprzedaż we wszystkich punktach detalicznych była ewidencjonowana za pomocą innych kas i nie dokonywano sprzedaży detalicznej z ich pominięciem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli tak jak Pani pisze zmiany lokalizacji kas były do urzędu zgłaszane – w tym zakresie również nie doszłoby do wykroczenia.

 

Jest natomiast wysoce prawdopodobne, że – przynajmniej w odniesieniu do zagubionych urządzeń – nie dochowano obowiązku ich serwisowania. Zgodnie z § 16 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.), obowiązkowego przeglądu technicznego kas rejestrujących dokonuje się co 24 miesiące; również wcześniej obowiązujące rozporządzenia przewidywały podobny obowiązek.

Jeżeli rzeczywiście utratę urządzeń zauważono dopiero po kilku latach – najprawdopodobniej od dłuższego już czasu nie były one poddawane obowiązkowym przeglądom technicznym. Jeżeli oprócz samych urządzeń zaginęła również ich dokumentacja (książki serwisowe), terminowość przeglądów będzie praktycznie nie do zweryfikowania – należałoby zatem na wszelki wypadek w piśmie zaznaczyć, że najprawdopodobniej od dłuższego czasu nie dokonywano przeglądów technicznych zagubionych kas fiskalnych (jeżeli nieprawidłowości zdarzały się również w odniesieniu do innych urządzeń – również tę okoliczność należy ująć w piśmie i jak najszybciej dokonać zaległych przeglądów).

 

Aby czynny żal był skuteczny, musi spełniać warunki wskazane w przepisach. Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.) „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”.

 

Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie (ewentualnie przekazane ustnie do protokołu).

 

Zawiadomienie jest przy tym bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

 

„1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony”.


„Przepisów powyższych nie stosuje się wobec sprawcy, który:


1) kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;

2) wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;

3) zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że zawiadomienia dokonał ze wszystkimi członkami grupy lub związku;

4) nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony”.

Istotne jest zatem, aby wszelkie ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby zostać wykryte w wyniku złożenia zawiadomienia, wskazać wcześniej w piśmie (spowoduje to całkowite wyłączenie ich karalności).

 

Dobrze byłoby również ustalić (w miarę możliwości) okoliczności zaprzestania użytkowania zagubionych urządzeń (do kiedy były użytkowane aktywnie; drukowano raporty; od kiedy zostały przeniesione jako urządzenia rezerwowe) – jeżeli istnieją dowody (raporty dobowe, rolki z kas etc.), które pozwalają na udowodnienie bez wątpliwości dłuższy niż trzyletni okres ich użytkowania, cała sprawa powinna mieć stosunkowo szybki przebieg (być może nawet samo złożenie pisma będzie wystarczające).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zgubienie aktu własności mieszkania

Zgubiłem akt własności mieszkania. W jaki sposób można odtworzyć taki dokument?

 

Zaginięcie kas fiskalnych

W 2008 r. spółka nabyła kasy fiskalne, które zostały zarejestrowane w US. Na kasach rejestrowano sprzedaż przez mniej więcej jeden rok. Kasy nie były serwisowane. Następnie kasy fiskalne zaginęły, lecz nie zgłoszono tego faktu do US. Jakie będą konsekwencje, jeśli spółka zgłosi zaginięcie kas i je wyrejestruje dopiero teraz? Czy spółka powinna dokonać serwisu tych kas?

 

Zobowiązania podatkowe wobec US

Prowadziłam działalność, którą musiałam zamknąć w 2008 r. Pozostały mi zobowiązania podatkowe wobec US i długi w ZUS. US podał mnie do sądu o wyjawienie majątku. Dostałam wezwanie (nie na piśmie) od komornika, że mam zgłosić się do spisania stanu majątkowego i zadeklarowania spłaty długu. Czy istnieje jakieś przedawnienie? Czy mogę zadeklarować jakieś minimalne spłaty? Co mam robić?

Praca w Chile a polski fiskus

W roku 2014 pracowałem w Polsce na umowę do sierpnia. Później dostałem propozycję pracy w Chile. Obecnie rozliczyłem się z podatków za zeszły rok – w Polsce. Pracuję i żyję w Chile, płacę tu podatki i składki. Czy nie będę miał problemów z polskim fiskusem, jeśli zacznę robić z tutejszego konta przelewy na moje polskie konto? Czy będę mógł po latach (po powrocie do kraju) wydawać je w Polsce bez obaw?

Decyzja podatkowa dla obywatela Holandii

Nasz problem z US jest skomplikowany. US wydal decyzje o zapłatę podatku za rok 2010. Jest to spora kwota wraz z odsetkami. Mój mąż, obywatel Holandii, przebywa ponad 183 dni poza granicami Polski. Niestety nie uznano tego. Jakie mamy szanse, jeśli się odwołamy do Izby Skarbowej?

Potrącanie emerytury przez urząd skarbowy

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez urząd kontroli skarbowej w 2004 r. stwierdzono zaniżenie zobowiązań podatkowych za 2002 r. Od 2005 r. urząd zaczął mi więc potrącać część emerytury na poczet zadłużenia. Skierowano też sprawę do prokuratury, ale została umorzona. Czy zatem na podstawie przedstawionych faktów urząd skarbowy ma prawo potrącać mi w dalszym ciągu część emerytury?

Wezwanie przez US do uregulowania zaległości VAT małżonka

Od 2009 r. żona ma z mężem rozdzielność majątkową. Obecnie toczy się postępowanie US wobec męża, prowadzącego działalność gospodarczą, o zaległości z tytułu podatku VAT z 2007 i 2008 r. Urząd skarbowy przesłał pismo wzywające żonę do uregulowania zaległości z podatku VAT, jako że zobowiązania powstały przed umową o rozdzielności majątkowej. Oczywiście żona nie jest w stanie zapłacić tych kwot. Jest właścicielem nieruchomości zakupionej w czasie trwania rozdzielności majątkowej. Czy egzekucja może być prowadzona z tej nieruchomości? Czy może być prowadzona z jej rachunków osobistych, z emerytury? Jak żona może się w tym przypadku bronić?

Zarobki z Wielkiej Brytanii i zakup domu w Polsce

Czy osoba mieszkająca i pracująca legalnie w Wielkiej Brytami, kupująca w Polsce dom, będzie musiała udowodnić przed urzędem skarbowym, skąd ma pieniądze na zakup tej nieruchomości.? I czy ponosi jakieś opłaty za wyjątkiem PCC?

Zagubienie dowodu nadania przesyłki w postępowaniu Urzędu Skarbowego

Od kilku lat przez urząd skarbowy załatwiany jest wniosek o zwrot podatku VAT. Termin wysłania wniosku był 30.6.2009 i w tym dniu został wysłany. Urząd parokrotnie stwierdził, że braków formalnych przy składaniu wniosku nie stwierdzono. Sprawa była wielokrotnie procedowana. Dwa razy była w WSA i raz NSA i zawsze urząd przegrywał. WSA w ostatnim wyroku nie zgodził się z uzasadnieniem decyzji odmawiającej zwrot podatku i nakazał ponowne rozpatrzenie przez urząd. I teraz urząd zażądał przedłożenia dowodu nadania na poczcie powyższego wniosku. Nie potrafię znaleźć pokwitowania. Co mam odpowiedzieć urzędowi?

Zapłata podatku należnego szwedzkiemu fiskusowi

Kilka lat temu pracowałem „na czarno” w Szwecji. W tym tygodniu otrzymałem pismo ze szwedzkiego fiskusa wzywające mnie do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami. Czy zaległość ta może być egzekwowana ode mnie w Polsce? Jak mogę uniknąć płacenia podatku?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »