.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zastępstwo łączone

W razie nieobecności nauczyciela w-f-u, dyrektor przydziela mi tzw. zastępstwo łączone i w rezultacie na lekcji (jeżeli ilość ćwiczących nie przekroczy 26 osób) realizuję program z dwoma grupami ćwiczebnymi, moja grupa plus grupa za nieobecnego nauczyciela. Dodam, że jest możliwość, by tę grupę wziął inny nauczyciel w-f-u lub nauczyciele innej specjalności, ponieważ mają okienko. Zaznaczam, że tego typu działania stały się normą. W przypadku, gdy jest więcej osób niż 26, każe mi iść do klasy i prowadzić lekcje teoretyczne z w-f-u. Dyrektor tłumaczy, że robi w ten sposób, ponieważ organ prowadzący nie ma pieniędzy na zastępstwa dla nauczycieli w subwencji oświatowej. Czy te działania są zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zastępstwo łączone

Godzina doraźnego zastępstwa

Zgodnie z art. 35 ustawy Karta Nauczyciela „możliwość, albo raczej konieczność powoływania godzin doraźnych zastępstw pojawia się wówczas, gdy w sytuacji nieobecności nauczyciela (z różnych powodów), zajęcia z uczniami, zapewniając im niezbędną opiekę, musi poprowadzić inny nauczyciel, który zgodnie z planem nie prowadzi w tym czasie innych zajęć”.

 

Godzina doraźnego zastępstwa to przydzielona nauczycielowi do przeprowadzenia godzina zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. W praktyce godziny doraźnych zastępstw przydziela dyrektor szkoły.

 

Nie ma znaczenia, czy w czasie doraźnego zastępstwa nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne zgodnie z posiadaną specjalnością, czy zajęcia dydaktyczne, do których nie posiada kwalifikacji, czy po prostu zapewnia jedynie bezpieczeństwo uczniom. Sensem powołania godzin doraźnego zastępstwa jest spełnienie wymogu sprawowania przez szkołę funkcji opiekuńczej w stosunku do powierzonych jej uczniów. Odpowiednio zatem w celu zapewnienia opieki uczniom w czasie zajęć podczas nieobecności właściwego nauczyciela, dyrektor szkoły powierza realizację zajęć innemu nauczycielowi; w wyjątkowych sytuacjach sam może również poprowadzić zajęcia w ramach doraźnego zastępstwa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prowadzenie zajęć z dwoma klasami jednocześnie przy założeniu że jedna z tych klas jest na zastępstwie

Oficjalne wykładnie przepisów nie pozostawiają żadnych wątpliwości: pogwałceniem prawa jest sytuacja, w której nauczyciel nie może wykonywać swoich podstawowych obowiązków, gdyż w tym czasie musi realizować zajęcia doraźnych zastępstw. A prowadzenie zajęć z dwoma klasami w jednym czasie uniemożliwia nauczycielowi realizację programu nauczania.

 

Dlatego działania dyrektora są niezgodne z prawem, bowiem doraźne zastępstwa powinny być przydzielane jedynie tym nauczycielom, który w danym czasie nie prowadza innych zajęć.

 

Niezależnie od tego – za przeprowadzenie doraźnych zajęć nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia – nawet w sytuacji opisanej w pytaniu wykonuje bowiem dodatkowe zadania, które nie są wliczone w czas pracy nauczycieli. 

 

Prowadzenie zajęć z dwoma klasami jednocześnie przy założeniu, że jedna z tych klas jest na zastępstwie – daje nauczycielowi prawo do żądania wynagrodzenia za doraźne zastępstwo.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu