Opróżnienie garażu przez byłego najemcę

Wynajmuję garaże. Mam problem z jednym byłym najemcą, który od dwóch lat nie usunął swoich rzeczy z garażu. Oddałem sprawę do sądu i wygrałem (kwestia zapłaty za bezumowne korzystanie z garażu). Chciałbym wynająć ten garaż, ale nie wiem, jakie mam szanse na jego opróżnienie? Co mogę zrobić w tej sytuacji, by było zgodne z prawem?

Opróżnienie garażu przez byłego najemcę

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z garażu

Dopóki te rzeczy, o których Pan wspomina w pytaniu, znajdują się w garażu, nadal może Pan żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie – to po pierwsze, choć celowość tego, skoro Pan wspomina o bezskutecznej egzekucji, nie jest chyba szczególnie wysoka.

Druga rzecz, to proszę, aby Pan się postarał o pisemny protokół dla Pana bezpieczeństwo (który poza Panem podpisze świadek) – co właściwie zostawił najemca.

Następna rzecz, to proszę sporządzić wezwanie do byłego najemcy do zabrania tych rzeczy z garażu z kilkudniowym terminem i wysłać je listem poleconym koniecznie, aby miał Pan dowód na wszelki wypadek. W wezwaniu proszę zaznaczyć, że brak zastosowania się do wezwania będzie skutkował przechowaniem rzeczy na koszt byłego najemcy bądź ich zniszczeniem. Proszę powołać się też w wezwaniu na przepis art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego, w którego myśl „po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym”; co dotyczy także usunięcia rzeczy pozostawionych w przedmiocie umowy tj. garażu.

Jak się pozbyć z gatażu rzeczy należących do byłego najemcy?

Jeżeli nadawałoby się to do sprzedaży, to Pan, legitymując się wyrokiem, mógłby ponownie wszcząć egzekucję i skierować ją do tych rzeczy, może uda się to sprzedać albo kupiłby to chociażby w majestacie prawa jakiś z Pana znajomych za symboliczną złotówkę i wyrzucił lub zrobił z tym cokolwiek innego.

Jeżeli mimo wezwania najemca tych rzeczy nie odbierze, to zachodzi podstawa do zastosowania art. 480 Kodeksu cywilnego:

„Art. 480. § 1. W razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika.

§ 2. Jeżeli świadczenie polega na zaniechaniu, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do usunięcia na koszt dłużnika wszystkiego, co dłużnik wbrew zobowiązaniu uczynił.

§ 3. W wypadkach nagłych wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, wykonać bez upoważnienia sądu czynność na koszt dłużnika lub usunąć na jego koszt to, co dłużnik wbrew zobowiązaniu uczynił”.

Wystąpienie do sądu o wydanie upoważnienia do usunięcia rzeczy na koszt byłego najemcy

Ma Pan zatem możliwość wystąpienia do sądu o wydanie Panu upoważnienia do usunięcia tych rzeczy na koszt byłego najemcy, bo w myśl art. 675 pozostaje on w zwłoce albo w przypadkach nagłych – chyba musi Pan podjąć ryzyko i przyjąć, że nagłym przypadkiem jest wynajęcie garażu z natychmiastowym wydaniem garażu nowemu najemcy (ale ocena tego stanu faktycznego będzie już niestety należała do sądu).

Ponieważ jednak ma Pan zasądzone należności od najemcy, a nawet gdyby pozwał Pana o odszkodowanie (co przy starych rzeczach i niezastosowaniu się do wezwania będzie trudne) i sąd nawet by mu je zasądził, to Pan będzie mógł sobie potrącić ze swoimi należnościami, więc ryzyko nie jest duże.

Ale proszę koniecznie wysłać wezwanie, o którym napisałam, i powołać się na usunięcie rzeczy na koszt byłego najemcy z uwagi na wynajęcie garażu albo bez najmniejszego ryzyka wystąpić o upoważnienie sądu do ich usunięcia na koszt dłużnika (ale to jest niestety czasochłonne rozwiązanie).