Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 22.09.2014

Otrzymałem wezwanie do stawienia się w areszcie w celu odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wezwanie otrzymałem mimo złożenia zażalenia na postanowienie sądu w sprawie obligatoryjnego wykonania kary pozbawienia wolności. Jak mogę uniknąć ww. kary? Zastanawiałem się nad odroczeniem terminu z art. 150 albo 151 K.k.w. Czy w przypadku choroby psychicznej (mam depresję) wystarczy zaświadczenie od lekarza? Czy warto złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności? W załączniku przesyłam dokumenty związane z moją sprawą.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisywanej przez Pana sytuacji jedyną możliwością na uniknięcie rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności w wyznaczonej dacie jest skorzystanie z instytucji odroczenia kary.

 

W związku z powyższym powinien Pan złożyć wniosek do sądu o odroczenie względem Pana osoby wykonania kary. W opisanej przez Pana sytuacji życiowej podstawą wniosku nie powinien być artykuł 150 Kodeksu karnego wykonawczego, a art. 151 tego kodeksu. Artykuł 150 stanowi, iż wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Jednakże pamiętać należy, iż zgodnie z § 2 za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo. Depresja, jeśli nie pociąga za sobą prób samobójczych, nie spełnia warunków zagrożenia życia.

 

W związku z tym powinien Pan skorzystać z zapisów art. 151 Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z nim odroczenie nastąpić może w przypadku, gdyby wykonanie kary pociągało za sobą zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny. Pod pojęciem „skutki zbyt ciężkie” rozumieć należy stany faktyczne, do których przykładowo można zaliczyć:

 

  1. chorobę skazanego, inną niż określona w art. 150 K.k.w., np. problemy ortopedyczne, psychiatryczne, wymagające długotrwałego leczenia i stałej opieki lekarskiej;
  2. chorobę członka rodziny, wymagającą opieki, którą może zapewnić tylko skazany;
  3. konieczność wykonania pilnych prac polowych, ogrodniczych itp.;
  4. okresowe pozostawanie rodziny skazanego bez środków do życia;
  5. potrzebę uregulowania spraw zawodowych, majątkowych lub osobistych skazanego;
  6. wydarzenie losowe, wymagające pilnego podjęcia czynności eliminujących jego skutki;
  7. wiek lub kalectwo członków rodziny skazanego, z którymi wspólnie zamieszkuje lub opiekuje się nimi, zaś opieki tej nie mogą zapewnić inne osoby (Z. Hołda, K. Postulski, Kodeks karny wykonawczy. Komentarz, LEX/ Arche 2008).

 

Odroczenie musi nastąpić zawsze w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo (art. 150 Kodeksu karnego wykonawczego). Jednakże w takiej sytuacji konieczne jest przedłożenie historii choroby i leczenia. Samo zaświadczenie lekarskie jest mało wiarygodne bez pełnej dokumentacji.

 

Powołując się na któryś z ww. argumentów, należy załączyć do wniosku dowody mogące stanowić potwierdzenie podnoszonych okoliczności (zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o zatrudnieniu lub promesę zatrudnienia). Argumentem za odroczeniem kary będzie spłata zaciągniętego i najlepiej udokumentowanego kredytu, pożyczki, zwłaszcza gdy może Pan jednocześnie wykazać, w jaki sposób zdobędzie Pan konieczne środki (np. przedkładając promesę zatrudnienia). Jeżeli może Pan wykazać dodatkowo inną okoliczność wymienioną w art. 151, a nie tylko depresję, warto to zrobić równocześnie. Im więcej argumentów da Pan sądowi, tym większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

 

Wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 80 zł i składa się go do sądu, który wydał wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności.

 

Proszę pamiętać, iż Pański wniosek o odroczenie ma niewielkie szanse na rozpoznanie przed datą wyznaczoną do stawienia się w zakładzie. Co do zasady samo złożenie wniosku nie zwalnia Pana z obowiązku stawiennictwa i po wyznaczonej dacie możliwe jest zatrzymanie Pana i doprowadzenie do zakładu przez policję, bowiem nakaz stawiennictwa jest uchylany dopiero przez decyzję o odroczeniu wykonania kary, a nie przez złożenie takiego wniosku.

 

Jeśli będzie Pan zainteresowany pomocą przy sporządzeniu wniosku, chętnie Pana wspomożemy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + dziesięć =

»Podobne materiały

Kara pozbawienia wolności – uchylanie się od jej wykonania a przedawnienie wyroku

Dostałem karę pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem na 1 rok, miałem się stawić 10 października 2007 r. w areszcie, ale tego nie zrobiłem i uciekłem za granicę. Wniesiona została apelacja, ale sąd 2 października 2008 r. oddalił wniosek o wznowienie postępowania. Czy jest

Kara pozbawienia wolności zasądzona po nieodpracowaniu grzywny – czy można uniknąć jej wykonania?

Jakiś czas temu jechałam na rowerze po dwóch piwach i zostałam zatrzymana oraz nałożono na mnie karę grzywny. Było to moje pierwsze w życiu przewinienie. Nie odpracowałam kary, ponieważ opiekuję się chorym ojcem i 3-letnim synkiem. Teraz natomiast otrzymałam wezwanie do odbycia kary ar

Możliwość zamiany kary pozbawienia wolności na inny rodzaj kary

Miesiąc temu aresztowano mojego partnera. Był poszukiwany dla odbycia kary z kilku wyroków (jazda pojazdami pod wpływem alkoholu, pobicie) – łącznie 12 lat. Czy słusznie obawiam się, że wykonywane przeze mnie telefony są na podsłuchu? Czy nasze prawo dopuszcza możliwość zamiany o

Pobyt w zakładzie półotwartym a kontynuacja terapii

Jestem osobą transseksualną, obecnie w trakcie terapii hormonalnej. Zostałam skazana na 8 miesięcy pobytu w zakładzie półotwartym. Obawiam się, że dojdzie do przerwy w terapii, która będzie miała dla mnie fatalne skutki. Czy mogę starać się o kontynuację leczenia? Jak wygląda kwesti

Zakaz prowadzenia pojazdów – czy obowiązuje za granicą?

Interesuje mnie zagadnienie praktycznego obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów za granicą. Czyli – czy informacja o utracie prawa jazdy w Polsce jest przesyłana do innych krajów? Czy kraje te (wszystkie albo jakieś konkretne) respektują zakaz wydany w innym kraju? Czy „zagubio

Oczekiwanie na decyzję sądu

Mój mąż otrzymał termin zgłoszenia się do zakładu Karnego celem odbycia 2 lat pozbawienia wolności za jazdę po pijanemu. 3 tygodnie temu napisał do sądu prośbę o odroczenie kary na pół roku ze względu na mój stan zdrowia (jestem żoną – osobą niepełnosprawną). Do tej pory

Starania o dozór elektroniczny więźnia

Syn odbywa karę w zakładzie karnym. Wystąpił jeszcze w areszcie śledczym o dozór elektronicznym. Został jednak przewieziony do więzienia, gdzie inni osadzeni twierdzą, że akurat w tym miejscu nie dostaje się dozoru. Czy może tak być? Co powinien teraz robić?

Pismo o odwieszeniu kary

Dostałam wyrok w zawieszeniu – okres kończy się za 3 miesiące. W międzyczasie przyznałam się dobrowolnie do drugiego takiego samego czynu (chodzi o podrobienie podpisu). Dostałam pismo o odwieszeniu kary. Czy faktycznie do tego dojdzie?

Jak mogę odsunąć wykonanie wyroku?

W dniu dzisiejszym dostałam wezwanie do stawienia się w areszcie. Wyrok to 3 lata. Miałam odroczenie wykonania odwieszonej kary z powodu choroby. Co mogę jeszcze zrobić, aby nie iść do więzienia? Wyrok został odwieszony po kolejnym przestępstwie – chodziło o wyłudzenia (potrzebowa

Zaświadczenie o odbywaniu kary pozbawienia wolności

Mój chłopak przebywa w więzieniu w Polsce. Wcześniej pracował i mieszkał w Londynie, tam został zatrzymany za jazdę nie swoim autem. Na nasz londyński adres zamieszkania przychodzą mandaty do zapłacenia, tutejszy sąd może je anulować, ale potrzebuję zaświadczenia o odbywaniu kary poz

Zamiana kary pozbawienia wolności na dozór elektroniczny

Mój konkubent miał dostać mandat za picie piwa na przystanku, ale po sprawdzeniu go w rejestrze został zatrzymany przez policję i przewieziony do aresztu. Wszystko dlatego, że miał wyroki w zawieszeniu, więc jeden (4 miesiące) odwiesili od razu, a drugi (12 miesięcy) już w zakładzie karn

Szansa na odroczenie wykonania kary

Miałem sprawę w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszonej. Wnioskowałem o odstąpienie od wykonania tej kary, ze względu na to że jestem jedynym żywicielem rodziny, mam na utrzymaniu niepracującą żonę i przewlekle chorego syna. Ponadto spłacam zad

Zasądzenie zawieszonej kary

Narzeczony został aresztowany i wykonywana jest wobec niego kara. Miał zasądzone pozbawienie wolności i grzywnę (zawieszenie). Czy jest możliwość odwieszenia lub czy taka możliwość była z chwilą rozpoczęcia sprawy?

Odroczenie kary pozbawienia wolności ze względu na ciężką chorobę

Mój ojciec został skazany na 6 lat pozbawienia wolności, po dwóch latach przebywania w zakładzie karnym dostał udaru mózgu i z tego powodu jest osobą zupełnie niesamodzielną. Po leczeniu w szpitalu wrócił do zakładu karnego; o pierwszą przerwę wnioskował dyrektor ZK. Przerwa została

Jaki wniosek o wcześniejsze zwolnienie z zakładu karnego

Mój przyjaciel został dwukrotnie skazany: w pierwszym przypadku orzeczono względem niego karę pozbawienia wolności w wymiarze 18 miesięcy; w drugim – karą 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Aktualnie mija 8. miesiąc pozbawienia wolności. Czy jest szansa, żeby mój przyj

Niezapłacenie grzywny obligatoryjnej

Zostałem ukarany przez sąd za jazdę po pijanemu karą grzywną w wysokości 1300 złotych oraz karą na poczet poszkodowanych w wypadkach, obligatoryjnie według nowych przepisów 5000 złotych. Grzywnę 1300 zł zapłaciłem w całości, a za resztę grozi mi komornik. Czy tę obligatoryjną grz

Wezwanie do odbycia reszty kary po 13 latach

Mój mąż został skazany w 2002 r. na 9 miesięcy więzienia. Wcześniej nie był karany, więc wypuszczono go po 3 miesiącach pod nadzorem kuratora. Po 3 latach wyjechał do pracy za granicę. Teraz otrzymał list nakazujący stawienie się do więzienia do odbycia reszty kary – a minęło

Czy jest szansa na dozór elektroniczny?

Moja partnerka wyrokiem sądu rejonowego została skazana w 2008 r. na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Ten wyrok został jej teraz odwieszony: miała zapłacić 12 tys. zł dla poszkodowanej, a zapłaciła 9 tys., więc na wniosek poszkodowanej została osadzona na 8 miesięcy w więzieniu.

Kara za ponowną jazdę rowerem pod wpływem alkoholu

Miałem zakaz prowadzenia rowerów na 2 lata i dzisiaj niestety zostałem zatrzymany do kontroli, prowadząc rower po spożyciu 2 piw, co już wykazało niecałe 0,4 promila. Wiem, że oficjalnie za zachowanie się niezgodnie z wyrokiem grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, ale chciałbym się

Konsekwencje nieodbycia reszty kary

W 2000 r. za art. 177 w związku z 178 K.k. zostałem skazany prawomocnym wyrokiem 4 lat pozbawienia wolności. Po odbyciu 1 roku pozbawienia wolności dostałem przerwę w otrzymaniu kary na czas nieokreślony ze względu na zły stan zdrowia. W 2011 r. nie stawiłem się do dalszej części odbywa

Czy karę wiezienia można odbywać w szpitalu psychiatrycznym?

Mój syn ma odwieszoną karę pozbawienia wolności. Za miesiąc powinien zacząć ją odbywać w zakładzie karnym. Aktualnie przebywa jednak w szpitalu psychiatrycznym. Syn próbował targnąć się na własne życie. Co można w tej sytuacji zrobić? Czy syn mógłby odbywać karę pozbawienia wo

Przyspieszenie kary pozbawienia wolności

Czy można przyspieszyć wykonanie kary pozbawienia wolności? Mój syn ma wyrok 2 lat za rozbój, czeka na termin stawienia się w zakładzie karnym. Boję się jednak o własne bezpieczeństwo, zachowuje się bardzo agresywnie. Co mogę zrobić?

Nieodrobienie prac społecznych z powodu choroby

Zasadzono wyrok prac społecznych na 12 miesięcy i grzywnę 5 tys. zł. Minęły już 2 lata od wyroku, grzywna jest prawie spłacona, a prace społeczne z powodu choroby nie są odrobione. Czy kurator może zakazać lekarzowi wystawienia niezdolności do pracy i nakazać mi po chorobie odrobienie

Łączny wymiar kary za kilka wyroków skazujących

Mam kilka wyroków skazujących z art. 279 Kodeksu karnego wydanych przez sąd na przestrzeni kilku lat. Jeden z wyroków jest uniewinniający, ostatni skazujący jest z października 2017 r. O jaki łączny wymiar kary mogę wnosić, aby nie wrócić do zakładu karnego?

Wyrok pół roku a dozór elektroniczny

Były mąż miał sprawę w sądzie, ale nie odbierał awiza i nie stawiał się na rozprawach – awiza odbierał jego brat, nie przekazując ich do rąk oskarżonego. W chwili obecnej ma wyrok pół roku i jest osadzony w areszcie śledczym. W jaki sposób można pomóc w uzyskaniu dozoru elek
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »