Sprzedaż samochodu po śmierci żony

• Opublikowano: 16-08-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Chcę sprzedać samochód. Jest zarejestrowany na mnie i na żonę. Żona zmarła w zeszłym roku. Mam dwoje dzieci. Jak przeprowadzić taką transakcję?

Sprzedaż samochodu po śmierci żony

Przeprowadzenie postępowania spadkowego

Po śmierci żony konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego, aby ujawnić spadkobierców po żonie, którzy – wobec tego, iż ½ udziału w pojeździe należy do masy spadkowej po żonie – wyrażą zgodę jako współwłaściciele na sprzedaż samochodu. Obecnie to Pan i dzieci jesteście współwłaścicielami pojazdu i aby sprzedać samochód, powinien Pan przeprowadzić postępowanie spadkowe, żeby ujawnić współwłaścicieli. Następnie będzie Pan mógł razem z dziećmi sprzedać samochód. Zgodnie bowiem z treścią art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia”.

Stwierdzenie nabycia spadku następuje na wniosek i – co do zasady – w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Niemniej zgodnie z art. 681 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.) możliwe jest również stwierdzenie nabycia spadku w postępowaniu o dział spadku. Nie oznacza to jednak, że sąd działa wtedy z urzędu. Należy bowiem zgodzić się, że przeważnie wniosek o wszczęcie postępowania działowego zawiera także implicite wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (W. Borysiak w: K. Osajda, Komentarz KC, t. 3, 2013, art. 1025 K.c.; J. Ciszewski, J. Knabe w: J. Ciszewski, Komentarz KC, 2014, art. 1025 K.c.; J. Kremis, J. Kuźmicka-Sulikowska w: E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz KC, 2017, art. 1025 K.c.; E. Skowrońska-Bocian, J. Wierciński w: J. Gudowski, Komentarz KC, t. 4, 2013, art. 1025 K.c). Celem tego postępowania jest ustalenie wszystkich spadkobierców, którzy doszli do dziedziczenia (art. 677 § 1 K.p.c.).

Zgodnie z art. 670 K.p.c. sąd bada w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkodawca pozostawił testament. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a więc żony – właściwy w takim zakresie jest wydział cywilny. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy, skrócone odpisy aktów urodzenia uczestników postępowania, a także w przypadku zawarcia związku małżeńskiego – skrócone odpisy aktów małżeństwa. Łączna opłata od wniosku to 100 zł oraz 5 zł.

Postępowanie spadkowe przed notariuszem

Postępowanie, jak wskazałam, może odbyć się także przed notariuszem. Przed notariuszem musi się Pan natomiast stawić wspólnie z dziećmi – konieczna jest obecność wszystkich spadkobierców. Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość nabycia spadku i jego działu w jednej czynności – gdy dzieci zrzekną się na Pana rzecz udziałów w masie spadkowej. Jeżeli w masie spadkowej nie ma nieruchomości – możliwe jest sporządzenie zwykłej pisemnej umowy. Jednak i tak działanie należy rozpocząć od postępowania spadkowego – nabycia spadku po żonie.