Sąsiedzi zakłócają ciszę nocną

• Autor: Łukasz Obrał

Moi sąsiedzi, wykazujący oznaki umysłowego upośledzenia, notorycznie zakłócają spokój w bloku – są bardzo uciążliwi i hałaśliwi w nocy. Chciałabym wiedzieć, co w tej sytuacji powinna i co może zrobić policja. Co ja mogę zrobić w tej sprawie i co może zrobić wspólnota mieszkaniowa? Mam wrażenie, że policja idzie po najmniejszej linii oporu i nie podejmuje żadnych konkretnych działań, aby mi i sąsiadom pomóc w tej sytuacji. Interwencje kończą się tylko upomnieniami, bo hałaśliwy sąsiad odmawia przyjęcia mandatu. I co dalej? Uciążliwe zachowanie sąsiadów uniemożliwia wypoczynek i normalne funkcjonowanie całej mojej rodziny.

Sąsiedzi zakłócają ciszę nocną

Naruszanie prawa sąsiadów do spokoju i wypoczynku

Zakłócanie spokoju sąsiadom, niezachowywanie ciszy nocnej, a także naruszanie prawa sąsiadów do spokoju i wypoczynku stanowią wykroczenie.

Zgodnie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Ponieważ nadmierny hałas stanowi wykroczenie, proponuję za każdym razem wzywać policję, kiedy sąsiedzi nadmiernie hałasują i zakłócają zwłaszcza ciszę nocną. Jeżeli po upomnieniu przez policję sąsiedzi nadal będą zakłócać spokój, policja powinna sporządzić wniosek o ukaranie sąsiadów i złożyć go w sądzie grodzkim. Sąd może orzec wobec tych osób areszt ograniczenie wolności lub grzywnę.

Zgłoszenie wykroczenia polegającego na hałasowaniu

Proszę pamiętać, że po zgłoszeniu wykroczenia polegającego na hałasowaniu, które zakłóca spokój, jest ścigane z urzędu, a policja jest obowiązana podjąć niezwłoczną i skuteczną interwencję. Policja ma obowiązek podjąć interwencję po zgłoszeniu, a także skierować wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego, jeżeli stwierdzi hałas zakłócający spokój.

Jeżeli policja nie sporządza wniosku o ukaranie sąsiadów, to do sądu grodzkiego może Pani złożyć zawiadomienie o popełnieniu przez sąsiadów wykroczenia z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń. Po takim pisemnym zawiadomieniu policja powinna wszcząć odpowiednie postępowanie.

Pisze Pani w pytaniu, że sąsiedzi wykazują „oznaki umysłowego upośledzenia”. Jeżeli faktycznie tak jest, to będzie to istotne na ewentualną odpowiedzialność sąsiadów za popełnienie wykroczenia. Zgodnie z art. 17 § 1 Kodeksu wykroczeń bowiem: „Nie popełnia wykroczenia, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem”.

Czy wspólnota mieszkaniowa powinna zareagować na działania uciążliwych sąsiadów?

Wspólnota mieszkaniowa ma również możliwość reakcji na zachowanie Pani sąsiadów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali wspólnota może wystąpić do sądu z pozwem o sprzedaż lokalu albo ze względu na rażące lub uporczywe wykraczanie przez Pani sąsiadów przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo ze względu na niewłaściwe ich zachowanie, które uniemożliwia korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej.

Z tym pozwem wspólnota może wystąpić przeciwko właścicielowi mieszkania niezależnie od tego, czy to właśnie zachowanie tego właściciela uniemożliwia korzystanie z innych lokali, czy też jest to zachowanie osób, którym właściciel np. wynajmuje mieszkanie, czy też członków rodziny właściciela.

Tu należy wskazać, że ustawodawca w art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali posługuje się pojęciami nieostrymi: rażące, uporczywe i niewłaściwe. Oceny, czy zachowanie sąsiadów ma taki charakter, dokona sąd orzekający w postępowaniu o przymusową sprzedaż lokalu.

Uchwalenie regulaminu porządku domowego przez wspólnotę mieszkaniową

Jeżeli wspólnota uchwaliła regulamin porządku domowego, odwołanie się do niego może być pomocne w ustaleniu, czy zachowanie właściciela ma charakter rażący lub uporczywy. Jeżeli w Pani wspólnocie mieszkaniowej nie ma jednak takiego regulaminu, to ocena warunkująca uwzględnienie powództwa będzie zależeć od miejscowych zwyczajów oraz zasad współżycia społecznego. Tu należy podkreślić, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych powinni korzystać ze swoich mieszkań w taki sposób, by nie utrudniać zamieszkiwania innym mieszkańcom.

Powództwo o przymusową sprzedaż lokalu

Aby wspólnota mogła wystąpić z powództwem o przymusową sprzedaż lokalu, to zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 7 ustawy o własności lokalu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca na to zgodę.

Jeżeli Pani sąsiedzi nie są właścicielami lokalu, a tylko jego najemcami, to w przedstawionej sytuacji może znaleźć zastosowanie art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.

Lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu

Zgodnie z powyższym przepisem, jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

W ewentualnych postępowaniach przed sądami cywilnymi będzie trzeba udowodnić, że zachowanie sąsiadów narusza rażąco porządek domowy i jest dla pozostałych mieszkańców budynku uciążliwe. Jako dowody z pewnością mogą posłużyć zeznania mieszkańców, a także notatki policji z interwencji spowodowanych zachowaniem sąsiadów.