Przedłużenie umowy najmu okazjonalnego mieszkania

• Data: 01-12-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Przedłużenie umowy najmu okazjonalnego wiąże się z wieloma pytaniami prawnymi i proceduralnymi. Czy wymagane jest nowe oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego? Jakie są konsekwencje niezgłoszenia zmienionej umowy do urzędu skarbowego? Artykuł ten dąży do rozwiania wątpliwości związanych z tymi procesami, analizując obowiązujące przepisy i praktyczne aspekty przedłużenia takiej umowy najmu. Kanwą dla wyjaśnienia tych zagadnień stało się zapytanie, z jakim zwrócił się do nas pan Franciszek.

Przedłużenie umowy najmu okazjonalnego mieszkania

Pan Franciszek wynajmowała mieszkanie, a z najemcą łączyła go umowa najmu okazjonalnego, która dobiegała końca. Pan Franciszek w związku z tym zapytał, czy przy przedłużaniu umowy najmu okazjonalnego najemca musi dostarczyć nowe oświadczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji. I poza tym, czy podpisanie takiego aneksu powinien również zgłosić do urzędu skarbowego.

Zmiana terminu obowiązywania umowy najmu okazjonalnego

Z analizy przepisów dotyczących umowy o najem okazjonalny wynika, że do ważności takiej umowy konieczna jest forma pisemna. Dla istnienia tej umowy nie ma zatem znaczenia, czy jest zawarta w formie aktu notarialnego. Tak stanowi art. 19a ust. 6 o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Wspomina on także, że zmiana umowy (w tym zmiana terminu jej obowiązywania) również powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

Formę aktu notarialnego musi przybrać oświadczenie o poddaniu się egzekucji najemcy. Proszę zauważyć, że przepis art. 19a ust. 2 pkt 1 mówi o oświadczeniu najemcy „w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2”.

Aneks do umowy najmu okazjonalnego

Zatem w oświadczeniu tym nie ma żadnej wiążącej daty i jest ono związane ściśle z umową. Wygasa wówczas, gdy wygasa umowa. Skoro umowa pomiędzy panem Franciszkiem, jako wynajmującym, i najemcą zostanie przedłużona, to i oświadczenia stanowiące załącznik do umowy będą obowiązywać dalej. Nie ma zatem potrzeby, aby przy „aneksowaniu” umowy najmu okazjonalnego generować kolejne koszty w postaci aktu notarialnego. Podobnie należy odnieść się do kolejnych oświadczeń, o których mowa w tym przepisie. Dla własnej pewności, poczucia bezpieczeństwa, można w aneksie dopisać postanowienie, z którego będzie wynikać wprost, że moc zachowują oświadczenia najemcy stanowiące załącznik do umowy.

Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego

Zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego gwarantuje ochronę wynajmującego poprzez możliwość łatwej zmiany czynszu oraz szybkiego wypowiedzenia umowy najmu i eksmisji lokatora. Niezgłoszenie umowy do „skarbówki” pozbawia ją mocy wyłączenia kłopotliwych dla wynajmujących przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów.

Tutaj rzeczywiście rodzi się kłopot. Środowisko prawnicze krytycznie odnosi się do tego przepisu, bowiem łączy on sferę prawa cywilnego z interesem państwa w zakresie fiskalnym. Można oczywiście toczyć spory na ten temat. Jednak w mojej ocenie, niestety, umowa najmu okazjonalnego daje wynajmującemu ochronę właśnie dlatego, że o umowie wie fiskus, co powoduje, że podatek z tytułu dochodów z najmu na pewno będzie ściągalny – „państwo cię chroni, ponieważ ty, wynajmujący, jesteś uczciwy”. Jeśli urząd skarbowy posiada wiedzę o umowie zawartej na określony czas, to po upływie jej obowiązywania nie będzie spodziewał się wpływu z podatku. Według mnie to powoduje, że dalsze trwanie umowy pozbawione będzie ochrony. Właśnie dlatego, że przepis ten ma swój określony cel. Nie oznacza to, że aneks nie będzie ważny. Moim zdaniem, od dnia zawarcia aneksu umowa nie będzie chroniona wyłączeniem przepisów utrudniających funkcjonowanie wynajmującemu.

Z drugiej strony przepis mówi jedynie o zgłoszeniu umowy. Aneks nie jest nową umową. Niestety, na chwilę obecną nie ma publikowanych orzeczeń w tym temacie. Zapewne pojawią się na tle aktualnych zapisów ustawy. Według mnie jednak, właśnie dla własnego bezpieczeństwa, z ostrożności, pan Franciszek powinien zgłosić do urzędu skarbowego zawarcie aneksu do umowy najmu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład z życia: Nowa praca, Nowe obowiązki. Anna wynajmowała mieszkanie na zasadach najmu okazjonalnego. Kiedy umowa najmu dobiegała końca i Ania zamierzała wrócić w rodzinne strony, otrzymała intratny awans i postanowiła jeszcze zostać w dużym mieście. Zaproponowała wynajmującemu przedłużenie umowy najmu okazjonalnego i tu oboje mieli wątpliwości co do tego, czy potrzebne jest nowe oświadczenie w formie aktu notarialnego. Po konsultacji z prawnikiem zawarli aneks do istniejącej umowy bez dodatkowych formalności notarialnych.

Przykład z życia: Ochrona praw właściciela. Tomasz, właściciel kilku mieszkań, regularnie wynajmuje je na warunkach najmu okazjonalnego. Niedawno jeden z jego najemców poprosił o przedłużenie umowy. Tomasz, chcąc zapewnić sobie ochronę prawną, postanowił zgłosić aneks do urzędu skarbowego. Dzięki temu czuł się bezpieczniej, wiedząc, że jego prawa jako wynajmującego są lepiej chronione.

Przykład z życia: Unikanie niepotrzebnych kosztów. Ewa i Marek, para wynajmująca mieszkanie, zdecydowali się na przedłużenie swojej umowy najmu okazjonalnego. Początkowo obawiali się, że będą musieli ponownie ponieść koszty notarialne za nowe oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Jednak po dokładnym przeanalizowaniu umowy i konsultacji z prawnikiem wiedzieli już, że wystarczy prosty aneks do istniejącej umowy, co pozwoliło im uniknąć dodatkowych wydatków.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono kluczowe informacje dotyczące prawidłowego przedłużania umowy najmu okazjonalnego. Uwypuklono, że do przedłużenia umowy wystarcza pisemny aneks, bez potrzeby ponownego sporządzania aktu notarialnego. Podkreślono również, że choć zgłoszenie aneksu do urzędu skarbowego nie jest obligatoryjne, może przynieść korzyści w kontekście ochrony prawnej wynajmującego. Artykuł dostarcza praktycznych wskazówek, pomagając uniknąć niepotrzebnych kosztów i zapewnić prawidłowość prawnych aspektów najmu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej dotyczącej najmu okazjonalnego? Skorzystaj z naszych usług doradztwa online i otrzymaj specjalistyczne porady oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Nasz zespół doświadczonych prawników jest do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami poprzez formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733