Użyczenie rachunku bankowego

• Autor: Aleksander Słysz

Moje pytanie dotyczy swego rodzaju użyczenia rachunku bankowego. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Komornik zajął mój firmowy rachunek bankowy. W celu realizacji zobowiązań i przyjmowania zapłat od kontrahentów chcę korzystać z konta bankowego taty, które utworzone zostało w tym celu. Chcę zawrzeć z tatą umowę korzystania z jego rachunku bankowego do celów mojej działalności gospodarczej. Tata wpłacałby na wskazane przeze mnie konta przekazane mu w tym celu pieniądze, a także byłby zobowiązany do niezwłocznego przekazywania mi wpłat dokonywanych na konto od moich kontrahentów. Tata nie przetrzymywałby pieniędzy na koncie. Co zrobić, aby urząd skarbowy nie domagał się zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z taką umową, mając na uwadze wyrok NSA z 10.06.2011 r. (II FSK 1722/10)? Czy istnieje jeszcze jakieś inne rozwiązanie tego problemu?

Użyczenie rachunku bankowego

Opisane „korzystanie” z cudzego rachunku bankowego odpowiada nieprawidłowo stosowanej i rozumianej konstrukcji użyczenia rachunku bankowego, której nie uznaje ani orzecznictwo, ani fiskus. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu czytamy:

„Wyjaśnić należy, że zarówno umowa użyczenia, jak i umowa rachunku bankowego są ustawowo uregulowanymi typami stosunków prawnych. W konsekwencji »użyczenie rachunku bankowego« można by, co najwyżej, traktować jako swego rodzaju umowę mieszaną, czyli stosunek prawny, którego treść zawiera elementy swoiste dla umów nazwanych, lecz występujące w odmiennych układach strukturalnych lub obok elementów niespotykanych w umowach nazwanych (Zbigniew Radwański, Janina Panowicz-Lipska w: »Zobowiązania – część szczegółowa« Warszawa 1996, Wydawnictwo C.H. BECK, seria Podręczniki prawnicze, str. 37, Nb. 25). Wyjaśnić należy, że przepisy o użyczeniu (art. 710-719 Kodeksu cywilnego) regulują jedynie te stosunki prawne, w których uprawnienie do używania przedmiotu świadczenia wyłącza zużycie rzeczy użyczonej (art. 710 w związku z art. 718 § 1 Kodeksu cywilnego). Biorący w użyczenie jest zobowiązany zwrócić użyczoną rzecz w stanie nie pogorszonym. Stąd biorący w użyczenie ma obowiązek zwrócić tę samą rzecz, a nie taką samą rzecz. Zużycie rzeczy rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą, chyba że jest następstwem prawidłowego używania. Powierzenie córce określonych wartości pieniężnych z możliwością ich »używania« nie mogło zostać zakwalifikowane jako umowa użyczenia z uwagi na to, że ustawa Kodeks cywilny przewiduje dla takich sytuacji szczególną regulację – umowę depozytu nieprawidłowego (art. 845 Kodeksu cywilnego). Z oczywistych względów nie może być mowy o »użyczeniu« rachunku bankowego. Rachunek bankowy nie jest rzeczą w rozumieniu ustawy – Kodeks cywilny. Ponadto bank jest zobowiązany do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych jedynie względem posiadacza rachunku” [III SA/Po 108/10 – Wyrok WSA w Poznaniu].

Przywołana przez Pana sygnatura wyroku związana jest właśnie z ww. sprawą, gdyż NSA w wyroku z dnia 10 czerwca 2011 r. [sygnatura: II FSK 1722/10] rozpatrywał właśnie skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 kwietnia 2010 r. [sygnatura: III SA/Po 108/10], gdzie słusznie podkreślono, że przechowywanie cudzych środków pieniężnych na koncie powoduje powstanie depozytu nieprawidłowego, od którego przechowujący te środki płaci 2% podatku. Tu dodać należy, że podatek wynosi aż 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony.

Moim zdaniem, co wynika w dużej mierze z obserwowania działań organów podatkowych w ostatniej dekadzie, niezależnie od konstrukcji umowy, na podstawie której używałby Pan rachunku bankowego taty, fiskus w razie kontroli potraktuje to jako depozyt nieprawidłowy i Pan w dalszym postępowaniu będzie musiał ewentualnie wykazać, że nie taki jest charakter umowy, a jest to niemal niemożliwe przy obecnie dominującej linii orzecznictwa.

W praktyce przedsiębiorcy w Pana sytuacji przechodzą na obrót gotówkowy lub zakładają co 7 dni nowy rachunek bankowy (taki jest termin aktualizacji zgłoszenia) – może to jednak być potraktowane jako uchylanie się od wykonania podstawowego obowiązku czy też utrudnianie egzekucji.