Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka pod zastaw udzielona przez lombard a opodatkowanie

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 22.02.2018

Prowadzę lombard. Zamierzam przejść na przedwstępne umowy kupna-sprzedaży. Jeśli klient odbierze swoją rzecz, zapłaci odstępne, a podatek PCC3 nie powstanie. Jeśli na przykład umowa zostałaby wystawiona pierwszego dnia miesiąca na okres miesiąca, a klient nie zgłosi się po swoją rzecz po upływie tego czasu, stanie się ona moją własnością. Czy w tym momencie powinienem udać się do urzędu skarbowego i zapłacić od niej podatek, jeśli przekracza ona 1000 zł? Czy nie trzeba tego robić, bo klient nie zgłosił się, aby podpisać umowę końcową? Oto zapis z umowy, która ma wiązać mnie i klienta:

„Dla zagwarantowania Kupującemu możliwości zawarcia umowy przyrzeczonej na wypadek niewykonania tego obowiązku w wyznaczonym terminie przez Sprzedającego, Sprzedający udziela Kupującemu nieodwołalnego pełnomocnictwa do zawarcia przyrzeczonej umowy kupna-sprzedaży w imieniu Sprzedającego. Kupujący może skorzystać z tego pełnomocnictwa nie wcześniej niż po upływie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Sprzedaż zostanie dokonana za cenę równą kwocie wypłaconej zaliczki.” Jakie opodatkowanie tu wystąpi?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności pragnę zauważyć, że działalność lombardowa polega na pożyczaniu pieniędzy pod zastaw. Klient korzystający z pożyczki lombardowej może odzyskać przedmiot zastawu po dokonaniu zwrotu pożyczonej kwoty wraz z prowizją naliczoną przez właściciela lombardu.

 

Zabezpieczenie udzielonej przez lombard pożyczki może być dokonane w drodze przewłaszczenia. Przewłaszczenie rzeczy na zabezpieczenie polega na przeniesieniu własności rzeczy na wierzyciela z równoczesnym zobowiązaniem go – pod warunkiem uiszczenia w terminie zabezpieczonego długu – do powrotnego przeniesienia własności rzeczy na dłużnika. W razie niewykonania przez pożyczkobiorcę zobowiązania w umówionym terminie, podmiot świadczący usługę lombardową staje się nieograniczonym właścicielem rzeczy będącej przedmiotem przewłaszczenia. Przewłaszczone rzeczy najczęściej sprzedawane są w ramach prowadzonej działalności lombardowej.

 

Lombard wykonuje więc, co do zasady, dwa główne rodzaje czynności: udzielanie pożyczek pieniężnych pod zastaw ruchomości w zamian za określone wynagrodzenie (prowizję), oraz sprzedaż zastawionych i nieodebranych rzeczy.

 

Należy zauważyć, że czynność udzielania pożyczek pod zastaw rzeczy używanych stanowi czynność zwolnioną z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 38 ustawy VAT PCC (podobnie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 7 lipca 2016 r. Nr ITPP1/4512-405/16/DM). Informacja ta jest bardzo istotna w kontekście postawionego pytania dotyczącego opodatkowania podatkiem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Otóż zgodnie z art. 2 pkt. 4 ustawy PCC – podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

 

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności (z nieistotnym wyjątkiem).

 

W konsekwencji, skoro czynność udzielenia pożyczki pod zastaw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, to nie podlega pod podatek PCC.

 

Ponadto pragnę zauważyć, że przejście na lombard własności rzeczy po upływie umówionego terminu nie jest umową sprzedaży. Takie zabezpieczenie pożyczki udzielonej przez lombard jest określane jako przewłaszczenie na zabezpieczenie. Przewłaszczenie na zabezpieczenie nie jest wymienione w katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych (patrz art. 1 ustawy PCC).

 

Podsumowując, lombard nie płaci podatku PCC, ponieważ:

 

  1. przejście własności zastawionej rzeczy na lombard po upływie wyznaczonego terminu nie jest umową sprzedaży, lecz realizacją przewłaszczenia na zabezpieczenie. Zabezpieczenie pożyczki udzielonej przez lombard nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem PCC.
  2. Działalność lombardu jest zwolniona z VAT, co powoduje, że również jest zwolniona od PCC.

 

Przedwstępna umowa sprzedaży nie powoduje przeniesienia własności rzeczy i nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem PCC. Dopiero faktyczna sprzedaż powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

 

Co do zasady, jeżeli nie dojdzie do podpisania umowy końcowej, to:

 

  • nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy
  • nie powstaje obowiązek podatkowy w PCC

 

Jednak zgodnie z pkt. 5 przedstawionej umowy Sprzedający udziela Kupującemu pełnomocnictwa do zawarcia przyrzeczonej umowy kupna-sprzedaży w imieniu Sprzedającego. W rezultacie jeżeli Kupujący skorzysta z tego pełnomocnictwa i zawrze w imieniu sprzedającego końcową umowę sprzedaży to dojdzie do przeniesienia własności nieruchomości i powstanie konieczność zapłaty PCC.

 

Obowiązek podatkowy w PCC powstaje jedynie, gdy dojdzie do faktycznej sprzedaży. W konsekwencji, jeżeli kupujący skorzysta z pełnomocnictwa, o którym mowa w pkt. 5 umowy i podpisze w imieniu sprzedającego umowę końcową, to dojdzie do przeniesienia własności nieruchomości i powstanie obowiązek złożenia PCC-3 i zapłaty podatku (oczywiście do przedmiotów o wartości ponad 1000 zł).

 

W takim przypadku będzie Pan występował jako kupujący oraz jako pełnomocnik sprzedającego. W tym zakresie pragnę wskazać na art. 108 Kodeksu cywilnego:

 

„Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy.”

 

Myślę, że można przyjąć, że skoro sprzedający podpisuje umowę przedwstępną, to akceptuje udzielenie pełnomocnictwa i możliwe jest dokonanie czynności bez podpisu sprzedającego. Pragnę jednak zaznaczyć, że takie sprawy co do zasady rozstrzyga sąd. Teoretycznie urząd skarbowy ma prawo do przekazywania spraw do sądu, ale czy z tego prawa skorzysta i jakie byłoby ewentualne rozstrzygnięcie sądu, trudno przewidzieć.

 

Do urzędu skarbowego składa Pan samą deklarację PCC-3, aczkolwiek w ramach czynności sprawdzających urząd może wezwać Pana do przedłożenia umowy. Złożenie deklaracji z samą umową przedwstępna jest nieprawidłowe (ponieważ umowa przedwstępna nie przenosi własności, a więc nie powoduje powstania obowiązku podatkowego). Musi Pan posiadać końcową umowę sprzedaży. Sama umowa przedwstępna nie wystarczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nieoprocentowana pożyczka a obowiązek PCC

Firma firmie udzieliła nieoprocentowanej pożyczki. Firmy nie są ze sobą powiązane w żaden sposób, obie są płatnikami VAT, żadna z tych firm nie ma w zakresie działalności usług finansowych. Czy z tytułu tej pożyczki wynika obowiązek PCC? Czy umowę pożyczki należy zarejestrować w US?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »