.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Propozycja seksu za pieniądze, czy jest karalne?

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Korespondowałem przez Internet z osobą, która podawała się za siedemnastoletnią dziewczynę. Raz złożyłem jej propozycję seksu za pieniądze. Teraz wyszło na jaw, że był to mężczyzna. Grozi mi zgłoszeniem na policję. Czy propozycja seksu za pieniądze, jest przestępstwem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Propozycja seksu za pieniądze, czy jest karalne?

Propozycja seksu za pieniądze osobie podającej się za nastolatkę

Propozycja seksu za pieniądze mężczyźnie, który podawał się za kobietę, nie wypełnia znamion żadnego przestępstwa.

 

Penalizowanie stosunków seksualnych ze względu na płeć partnera, które jeszcze parędziesiąt lata temu miało miejsce w niektórych europejskich krajach, jest uznawane za sprzeczne zasadną niedyskryminacji przewidzianą w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

 

Polskie prawo karne nie dokonuje rozróżnienia pomiędzy stosunkami płciowymi mężczyzny z kobietą a mężczyzny z mężczyzną.

 

Polski Kodeks karny w art. 200 § 1 zakazuje i karze stosunki seksualne z osobą małoletnią poniżej lat 15 bez względu na jej płeć:

 

„Art. 200. § 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do12”.

Proponowanie pieniędzy za stosunek

Treść art. 200 § 1 oznacza, że nie są zabronione stosunki seksualne z osobą, która ukończyła lat 15, bez względu na to, czy jest to kobieta, czy mężczyzna. Pana propozycji nie można również uznać za nakłanianie do prostytucji, które jest penalizowane w art. 204 § 1 Kodeksu karnego:

 

„Art. 204. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności do lat3”.

 

Art. 204 posługuje się zwrotem „nakłania inna osobę”, co oznacza, iż nakłaniać do prostytucji można zarówno kobietę, jak i mężczyznę.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy propozycja seksu za pieniądze może być uznana za nakłanianie do prostytucji?

Pana propozycja nie może zostać jednak uznana za nakłanianie do prostytucji, gdyż Pana zachowanie nie było nastawione na osiągniecie korzyści majątkowej. W opisanej sytuacji Pan chciał zapłacić za stosunek, a nie na nim zarobić. Nie zostały wiec również spełnione przesłanki występku z art. 204 Kodeksu karnego.

 

Konkludując, należy stwierdzić, że Pana zachowanie nie wypełniło znamion żadnego z czynów zabronionych przez polskie prawo. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu