.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Propozycja seksu za pieniądze

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 18.06.2012 • Zaktualizowane: 07.01.2021

Korespondowałem przez Internet z osobą, która podawała się za siedemnastoletnią dziewczynę. Raz złożyłem jej propozycję seksu za pieniądze. Teraz wyszło na jaw, że był to mężczyzna. Grozi mi zgłoszeniem na policję. Czy propozycja seksu za pieniądze mężczyźnie, który podawał się za kobietę, jest przestępstwem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Propozycja seksu za pieniądze

Propozycja seksu za pieniądze osobie podającej się za nastolatkę

Propozycja seksu za pieniądze mężczyźnie, który podawał się za kobietę, nie wypełnia znamion żadnego przestępstwa.

 

Penalizowanie stosunków seksualnych ze względu na płeć partnera, które jeszcze parędziesiąt lata temu miało miejsce w niektórych europejskich krajach, jest uznawane za sprzeczne zasadną niedyskryminacji przewidzianą w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

 

Polskie prawo karne nie dokonuje rozróżnienia pomiędzy stosunkami płciowymi mężczyzny z kobietą a mężczyzny z mężczyzną.

 

Polski Kodeks karny w art. 200 § 1 zakazuje i karze stosunki seksualne z osobą małoletnią poniżej lat 15 bez względu na jej płeć:

 

„Art. 200. § 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do12”.

Proponowanie pieniędzy za stosunek

Treść art. 200 § 1 oznacza, że nie są zabronione stosunki seksualne z osobą, która ukończyła lat 15, bez względu na to, czy jest to kobieta, czy mężczyzna. Pana propozycji seksu za pieniądze nie można również uznać za nakłanianie do prostytucji, które jest penalizowane w art. 204 § 1 Kodeksu karnego:

 

„Art. 204. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności do lat3”.

 

Art. 204 posługuje się zwrotem „nakłania inna osobę”, co oznacza, iż nakłaniać do prostytucji można zarówno kobietę, jak i mężczyznę.

Czy propozycja seksu za pieniądze może być uznana za nakłanianie do prostytucji?

Pana propozycja seksu za pieniądze nie może zostać jednak uznana za nakłanianie do prostytucji, gdyż Pana zachowanie nie było nastawione na osiągniecie korzyści majątkowej. W opisanej sytuacji Pan chciał zapłacić za stosunek, a nie na nim zarobić. Nie zostały wiec również spełnione przesłanki występku z art. 204 Kodeksu karnego.

 

Konkludując, należy stwierdzić, że Pana zachowanie (propozycja seksu za pieniądze) nie wypełniło znamion żadnego z czynów zabronionych przez polskie prawo. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »