Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do mieszkania należącego do zmarłego konkubenta

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 16.03.2011

Byłam zameldowana przez 20 lat w mieszkaniu własnościowym należącym do mojego partnera, który niedawno zmarł. Jego majątek dziedziczy jego siostra, z którą nie utrzymywał kontaktu przez wiele lat. W ostatnich latach nie pracowałam, utrzymywał mnie partner, a ja prowadziłam dom. Siostra zmarłego teraz żąda mojej eksmisji albo płacenia czynszu za mieszkanie. Pisałam do spółdzielni o przyznanie prawa do lokalu, ale odmówiono mi. Co mogę zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedstawiona przez Panią sytuacja jest skomplikowana pod wieloma względami. Prawo polskie w żaden sposób nie reguluje prawnie stosunku konkubinatu.

 

Zgodnie z art. 926 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą”.

 

Według art. 931 K.c. „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

 

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

 

W przypadku braku zstępnych i małżonka dziedziczy rodzeństwo – a więc siostra. Prawo polskie nie przewiduje dziedziczenia ustawowego przez konkubentów.

 

Ustawa zapewnia jednakże możliwość zamieszkiwania w lokalu przez oznaczony czas. Zgodnie bowiem z art. 923 K.c.:

 

§ 1. „Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym. Rozrządzenie spadkodawcy wyłączające lub ograniczające to uprawnienie jest nieważne.

 

§ 2. Przepisy powyższe nie ograniczają uprawnień małżonka i innych osób bliskich spadkodawcy, które wynikają z najmu lokali lub ze spółdzielczego prawa do lokalu”.

 

Wobec powyższego jedynym właścicielem z ustawy jest siostra spadkodawcy. Może ona żądać Pani eksmisji. Wymaga to jednak przeprowadzenia sprawy sądowej. W prawie polskim nie istnieją eksmisje na bruk. Stąd też sąd w wyroku eksmisyjnym może orzec o lokalu socjalnym dla Pani. Wykonanie eksmisji zostanie wstrzymane do czasu wskazania przedmiotowego lokalu.

 

Oczywiście od dnia wniesienia przez spadkobierczynię pozwu będzie Pani stroną toczącego się postępowania i w konsekwencji będzie Pani powiadamiana o każdym posiedzeniu sądu, jak też będzie Pani otrzymywać odpisy orzeczeń sądowych.

 

W razie nieprzyznania lokalu socjalnego komornik wstrzyma wykonanie eksmisji do czasu wskazania przez wierzyciela lokalu zastępczego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + III =

»Podobne materiały

Pieniądze na dziecko od konkubenta

Z moim partnerem jestem od 10 lat. Mieszkamy w jego domu, mamy wspólne dziecko. Partner niewiele dokłada się do codziennego życia, nasze kontakty uległy pogorszeniu. Jakie kroki podjąć, by doprowadzić do solidarnego finansowania kosztów utrzymania domu i naszego dziecka?

 

Środki utrzymania dla niepracującej konkubiny

Mieszkam z moim partnerem w jego mieszkaniu. Mamy dziecko, z którym jestem w domu, ponieważ nie mogę znaleźć pracy. Konkubent twierdzi, że nie ma obowiązku mnie utrzymywać, ponieważ nie mamy ślubu. Cały czas grozi, że wyrzuci nas z mieszkania. Proszę mi doradzić, jakie mam prawa i co mogę zrobić w t

 

Rozpad związku partnerskiego a rozliczenie nakładów

Jestem w związku partnerskim od 10 lat. Układało nam się dobrze, ale z czasem zauważyłem wpływ pieniądza na moją partnerkę. Oszczędzaliśmy, pracowałem od rana do wieczora, w końcu kupiliśmy dom w Polsce. Jednak w akcie własności figuruje tylko moja partnerka, bo ja nie chciałem ujawniać dochodu ze w

 

Partner wyrzucił mnie z jego domu - jakie mam prawa?

Przez kilka lat mieszkałam wraz z synem z moim partnerem. Nie pracowałam, bo tak się umówiliśmy – on zarabia, ja zajmuję się domem. Przelewał mi pieniądze na moje wydatki. Nie byłam jednak u niego zameldowana. Dziś wysłał moje rzeczy do mojej mamy, zmienił zamki – właściwie parter wyrzuc

 

Porozumienie majątkowe między partnerami

Od dziesięciu lat mieszkam wspólnie z partnerką w domu, który należy wyłącznie do niej. Przez czas trwania naszego związku współfinansowałem wszelkie remonty. Konkubina chciałaby, abym miał jakieś prawa do tego domu. Jak można to załatwić? Nie mamy zamiaru brać ślubu.  

 

Zakup mieszkania przez parę w związku nieformalnym

Z moją partnerką od 2 lat żyję w związku nieformalnym. Jestem przed podpisaniem umowy kredytowej. Chcę kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Mój wkład własny to 140 tys. zł, z czego 80 tys. pochodzi ode mnie, a 60 tys. od partnerki. Umowa kredytowa i sam kredyt będzie tylko na mnie, również umowa przed

 

Konkubinat a dziedziczenie mieszkania po śmierci konkubenta

Mam pytanie dotyczące ewentualnego spadku. Od 20 lat żyję z mężczyzną bez ślubu. W międzyczasie kupiliśmy nieruchomość, która jest zapisana na mojego konkubenta. Jak wyglądają sprawy dziedziczenia? Z naszego związku nie mamy dzieci. Ja mam syna z poprzedniego małżeństwa – jakie on ma

 

Urlop wychowawczy w Niemczech

Na macierzyńskim jestem od 10 kwietnia przez następne 14 tygodni. Po tym czasie chcę iść na 12 miesięcy urlopu wychowawczego w Niemczech. Nie wiem jednak, od kiedy mi się liczy ten urlop wychowawczy. Jedne źródła podają, że od zakończenia macierzyńskiego, inne, że od dnia narodzin dziecka. Która wer

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »