Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża w czasie przejmowania odpowiedzialności za spadek

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.12.2016

Wuj męża umarł 1,5 roku temu. Wszyscy spadkobiercy pierwszej linii odrzucili spadek i rok temu przeszedł on na mojego męża. Byłam wtedy w 2. miesiącu ciąży, a więc w chwili śmierci spadkodawcy dziecko nie było poczęte. Mąż odrzucił spadek w maju, dziecko urodziło nam się w lipcu. Czy musimy też odrzucić spadek w imieniu naszego dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 927 ustawy Kodeks cywilny „nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje”.

 

Jednakże dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe.

 

Co do zasady więc skoro Pani dziecko urodziło się dopiero rok po śmierci wuja Pani męża, to nie zostało jego bezpośrednim spadkobiercą, i gdyby Pani mąż nie odrzucił spadku, problem by nie powstał.

 

Niestety Pani mąż odrzucił spadek, co przynosi taki skutek, jakby nie dożył otwarcia spadku. Dlatego co do zasady w jego miejsce wstępuje Pani dziecko.

 

I tutaj są dwie szkoły: jedna mówi, ze przepis art. 927 wprost wskazuje, że dziecko nie będzie dziedziczyć, bo w chwili śmierci spadkodawcy nie było nawet poczęte, a druga mówi, ze jednak będzie dziedziczyć, bo w chwili odrzucenia spadku przez Pani męża było już poczęte i urodziło się żywe.

 

Według mojej opinii przepis ten należy interpretować wprost – a wiec dziedziczą tylko te dzieci, które w chwili śmierci spadkobiercy żyły albo było już poczęte i urodziły się żywe. Nawet bowiem w sytuacji, gdy Pani mąż odrzucił spadek i traktuje się go jako osobę, która nie dożyła otwarcia spadku, to Pani dziecko nie było w chwili otwarcia spadku poczęte.

 

Oczywiście wszystko zależy od interpretacji sądu, jeśliby doszło do pozwania Pani dziecka za długi wuja. Jednak nawet w takiej sytuacji Pani dziecko dziedziczy jedynie z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że za długi spadkowe odpowiada jedynie do wysokości tego, co pozostało w spadku, a nie całym swoim majątkiem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - sześć =

»Podobne materiały

Samochód po wypadku – wypłata odszkodowania ze spadku zmarłego

Mój ojciec zginął dwa lata temu w wypadku samochodowym, którego był sprawcą. Jechał samochodem kolegi, który uległ całkowitemu zniszczeniu bez prawa do odszkodowania. Jestem jedynym spadkobiercą taty, przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Na prośbę właściciela samochodu wypłaciłem mu 7 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »