Pobyt w rodzinie zastępczej

Moje dziecko znajduje się w rodzinie zastępczej u swojej babci (mojej matki), ja pracuję za granicą, natomiast ojciec dziecka nie ma żadnych dochodów; oboje mamy częściowo odebrane prawa rodzicielskie. Płacę alimenty w wysokości 500 zł. Dowiedziałam się, że będę musiała zwrócić pieniądze, które dziecko otrzymuje od państwa w związku z pobytem w rodzinie zastępczej. Dlaczego? Z pewnością ojciec dziecka nie zapłaci, czy to oznacza, że muszę oprócz alimentów płacić jeszcze co miesiąc dodatkowo 450 zł (tyle babcia dostaje na dziecko)?

Pobyt w rodzinie zastępczej

Kto ponosi koszty związane z pobytem dziecka w rodzinie zastępczej?

Kwestie związane z rodziną zastępczą i pobytem w niej dziecka reguluje ustawa z dnia 6 września 2011 r. o wspieraniu rodziny i wspieraniu pieczy zastępczej. Zgodnie z nią formami rodzinnej pieczy zastępczej są:

  1. rodzina zastępcza:
    1. spokrewniona;
    2. niezawodowa;
    3. zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna;
  2. rodzinny dom dziecka.

Wysokość świadczenia na utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej

Babcia Pani dziecka tworzy rodzinę zastępczą spokrewnioną. Jednak w każdym wypadku, w którym ustawa mówi o rodzinie zastępczej, odnosi się to także do niej. Zgodnie z art. 80 ustawy rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka na każde umieszczone dziecko przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania, nie niższe niż kwota:

  1. 660 zł miesięcznie – w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej;
  2. 1000 zł miesięcznie – w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka.

Wysokość takiego świadczenia pomniejsza się o kwotę nie wyższą niż 50% dochodu dziecka, nie więcej jednak niż o 80% powyższych kwot, przy czym za dochód dziecka uważa się otrzymywane alimenty, rentę rodzinną oraz uposażenie rodzinne. Na podstawie tego właśnie przepisu, pomimo że babci dziecka zostało przyznane 800 zł z tytułu sprawowania pieczy nad dzieckiem i funkcji rodziny zastępczej, odjęto od tego kwotę płaconych przez Panią alimentów.

Kwestie finansowania pobytu dziecka w rodzinie zastępczej

Przepisy, o których mowa powyżej, regulują także kwestie finansowania pobytu dziecka w rodzinie zastępczej – tego, kto i za co w istocie płaci. Oprócz świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej opiekunowi można przyznać także inne świadczenia. Świadczenia te przyznaje w drodze decyzji starosta danego powiatu. Zgodnie z art. 191 ustawy powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem go po raz pierwszy w pieczy zastępczej ponosi:

  1. wydatki na opiekę i wychowanie dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka;
  2. średnie miesięczne wydatki przeznaczone na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej albo interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym;
  3. wydatki na finansowanie pomocy na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie.

Jest to jednak zastępcze ponoszenie kosztów. Zgodnie z art. 193 ustawy za pobyt dziecka w pieczy zastępczej rodzice ponoszą miesięczną opłatę w wysokości:

  1. przyznanych świadczeń oraz dodatków – w przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka;
  2. średnich miesięcznych wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym – w przypadku umieszczenia dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.

Za ponoszenie opłaty rodzice odpowiadają solidarnie. Oznacza to, że każde z nich odpowiada za całość, jednak w momencie gdy jedno zapłaci całą kwotę, dług wygasa, ale osoba płacąca może żądać zwrotu połowy od drugiej. Trochę to skomplikowana instytucja, jednak oznacza, ze starosta ma prawo ściągnąć z Pani cała należność, Pani może natomiast wystąpić z powództwem przeciwko ojcu dziecka o zwrot połowy uiszczonej kwoty.

Czy rodzice muszą pokrywać koszty pobytu dziecka w pieczy zastępczej?

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów, słusznie wydano decyzję, zgodnie z którą musi Pani pokryć koszty pobytu dziecka w rodzinie zastępczej (nawet spokrewnionej) w wysokości, jaka przyznana została przez starostę z uwzględnieniem alimentów. Opłatę, o której mowa w ust. 1 art. 193, ponoszą także rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej lub którym władza rodzicielska została zawieszona albo ograniczona.

Artykuł 194 ustawy określa reguły ustalania i pobierania tej opłaty. Opłatę ustala, w drodze decyzji, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej albo interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym. Jednak rada powiatu określa, w drodze uchwały, szczegółowe warunki umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty. Warto zatem skorzystać z takiej możliwości. Decyzję w tej kwestii podejmuje starosta na wniosek osoby zobowiązanej do zapłaty. Starosta w tym przypadku kieruje się uchwałą rady powiatu, wszystko zależy zatem od miejsca zamieszkania Pani dziecka.