Okres gwarancji po naprawie

Czy producent telefonu komórkowego, który został naprawiony poprzez wymianę istotnego elementu (płyty głównej) ma obowiązek udzielić nowej 24-miesięcznej gwarancji na cały telefon (może tylko na wymienioną część), czy jednak termin zakończenia gwarancji pozostaje bez zmian? Telefon jest uzyskany nieodpłatnie jako nagroda.

Okres gwarancji po naprawie

Warunki gwarancji udzielanej kupującemu

O treści gwarancji generalnie decydują przede wszystkim warunki gwarancji, bo gwarancja w polskim systemie prawnym jest dobrowolna. Jeżeli taka została udzielona to w pierwszej kolejności decyduje to co jest napisane w warunkach gwarancji, zwyczajowo gwarancje powielają jednak przepisu Kodeksu cywilnego.

I na tej podstawie wyjaśnię Panu co się dzieje w przypadku naprawy jednej z części urządzenia. Otóż, jeżeli jest Pan konsumentem (a tak mi wynika ze stanu faktycznego) to kwestie gwarancji reguluje najpierw ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, a uzupełniająco Kodeks cywilny, jeśli jest Pan przedsiębiorcą tylko Kodeks cywilny.

W myśl art. 13 pierwszej z wymienionych ustaw udzielenie kupującemu gwarancji następuje bez odrębnej opłaty przez oświadczenie gwaranta, zamieszczone w dokumencie gwarancyjnym lub reklamie, odnoszących się do towaru konsumpcyjnego; określa ono obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy właściwość sprzedanego towaru nie odpowiada właściwości wskazanej w tym oświadczeniu. Nie uważa się za gwarancję oświadczenia, które nie kształtuje obowiązków gwaranta.

Sprzedawca udzielający gwarancji wydaje kupującemu wraz z towarem dokument gwarancyjny; powinien także sprawdzić zgodność znajdujących się na towarze oznaczeń z danymi zawartymi w dokumencie gwarancyjnym oraz stan plomb i innych umieszczonych na towarze zabezpieczeń.

Co powinna zawierać karta gwarancyjna?

Oświadczenie gwaranta powinno być sformułowane zgodnie z wymogami określonymi w art. 3 ust. 1 zdanie pierwsze.

W dokumencie gwarancyjnym należy zamieścić podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń z gwarancji, w tym w szczególności nazwę i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Rzeczypospolitej Polskiej, czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej. Ponadto powinno być w nim zawarte stwierdzenie, że gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową.

Uchybienie wymogom, o których mowa w ust. 2 i 4 oraz art. 3 ust. 1 zdanie pierwsze, nie wpływa na ważność gwarancji i nie pozbawia kupującego wynikających z niej uprawnień.

W pozostałym zakresie zastosowanie mają przepisu Kodeksu cywilnego i tak, w myśl art. 581 K.c., jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej.

Czy po naprawie rzeczy gwarancja na nią udzielona ulega przedłużeniu?

W innych wypadkach termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją uprawniony z gwarancji nie mógł z niej korzystać.

Nie ma problemu w przypadku wymiany całej rzeczy, w przypadku elementu chodzi zaś o ocenę zakresu naprawy, czy była istotna czy też nie.

W nauce prawa podkreśla się, że ocena, czy naprawa rzeczy w rozumieniu art. 581 K.c. jest istotna czy też drobna, zależy od nakładu pracy niezbędnego do usunięcia wady, a ponadto – od rodzaju wady, zwłaszcza od wpływu tej wady na użyteczność całej rzeczy. Naprawa więc może być oceniona jako istotna w razie nagromadzenia się nawet drobnych napraw. Tak również i w wypadku, gdy nakład pracy niezbędny do usunięcia wady nie jest duży, jednak bez usunięcia tej wady użyteczność rzeczy jako całości byłaby zmniejszona (wyrok SN z 9 marca 1973 r., I CR 63/73, LEX nr 7225). Za dopuszczalne należy uznać wskazanie w dokumencie gwarancyjnym rodzaju napraw, które mogą być określone jako istotne, co niewątpliwie uczyni sytuację stron bardziej klarowną i wyeliminuje niepotrzebne spory, jakie mogłyby pojawić się wskutek wątpliwości wokół pojęcia „naprawa istotna”.

Tak więc termin gwarancji na pewno się wydłuża – jeśli nie była to naprawa istotna i biegnie od nowa, jeżeli naprawa była istotna, a wydaje się, że w Pana przypadku taka właśnie była, istotna.

Ponieważ brak jest w przepisach szczegółowych kryteriów oceny istotności naprawy zawsze istnieje ryzyko np. odmiennej oceny przez sąd, o czym muszę tak z ostrożności Panu wspomnieć.