Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieruchomość za granicą a podział majątku

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 13.12.2019

Zawarliśmy związek małżeński w Polsce. Od 4 miesięcy mieszkamy oddzielnie i jesteśmy na drodze do rozwodu. Pozew jeszcze nie jest złożony w sądzie. Posiadamy wspólną nieruchomość za granicą, mieszkanie w Hiszpanii. Hiszpańskie prawo przewiduje, że w przypadku obcokrajowców w sprawach podziału majątku używane jest prawo kraju, w którym zostało zawarte małżeństwo. Moja żona od 4 miesięcy zamieszkuje w naszym mieszkaniu w Hiszpanii. Ja jestem w Polsce. Czy fakt samodzielnego zamieszkiwania w nieruchomości przez jednego z małżonków podczas rozwodu ma jakiś wpływ na sposób podziału tej nieruchomości przy rozwodzie oraz decydowaniu, kto ma prawo pierwokupu od drugiego małżonka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieruchomość za granicą a podział majątku

Fot. Fotolia

Który sąd decyduje o podziale zagranicznej nieruchomości?

Do lipca 2009 roku sytuacja była jasna – sądy polskie nie mogły orzekać o podziale nieruchomości położonych poza terytorium kraju (brak jurysdykcji krajowej). Skutkowało to odrzuceniem pozwu (wniosku). 

 

W odniesieniu do jurysdykcji w sprawach o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej wymaga uwzględnienia to, że zachodzi dopuszczalność zawierania umów o poddaniu spraw jurysdykcji sądów polskich, poddania spraw takiej jurysdykcji przez wdanie się w spór, jak również dopuszczalność zawierania umów o poddaniu spraw jurysdykcji sądów państwa obcego i wyłączeniu w tym zakresie jurysdykcji sądów polskich.

 

W odniesieniu do spraw o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej rozgraniczenia wymaga, iż w wypadku, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi prawo rzeczowe na nieruchomości lub posiadanie nieruchomości położonej w Polsce, jurysdykcja krajowa w zakresie podziału tej nieruchomości będzie wyłączna.

 

Jeśli podziałowi ma ulec nieruchomość położona za granicą, sądy polskie nie będą miały jurysdykcji do dokonania jej podziału. Pomimo braku przepisu zawartego w obowiązującym do 30 czerwca 2009 r. art. 1102 § 2 należy skłonić się do wniosku, że sądom polskim nadal nie przysługuje jurysdykcja w zakresie rozstrzygania o prawach rzeczowych na nieruchomości i o posiadaniu nieruchomości położonej za granicą. W tym zakresie jurysdykcja sądów polskich jest wyłączona na rzecz jurysdykcji organów państw obcych. Jurysdykcja organów państwa obcego, na którego terytorium położona jest nieruchomość, jest jurysdykcją wyłączną.

 

W odniesieniu do jurysdykcji w sprawach o podział majątku wspólnego nieobejmującego praw rzeczowych na nieruchomości i posiadania nieruchomości należy stosować art. 11062 Kodeksu. Przepis ten będzie więc mógł mieć zastosowanie, np. wtedy gdy w skład majątku wspólnego wchodzą prawa obligacyjne, jak najem lub dzierżawa nieruchomości.

 

W mojej ocenie sąd polski nie będzie mógł orzekać w przedmiocie podziału majątku wspólnego. Potwierdza to także stanowisko części doktryny:

 

„Mimo uchylenia 1102 § 2 kpc, w wypadku gdy podziałowi ma ulec nieruchomość położona za granicą, sądy polskie nie będą miały jurysdykcji do dokonania jej podziału. Pomimo braku przepisu zawartego w dotychczasowym art. 1102 § 2, należy skłonić się do wniosku, że sądom polskim nadal nie przysługuje jurysdykcja w zakresie rozstrzygania o prawach rzeczowych na nieruchomości i o posiadaniu nieruchomości położonej za granicą. W tym zakresie jurysdykcja sądów polskich jest wyłączona na rzecz jurysdykcji organów państw obcych. Jurysdykcja organów państwa obcego, na którego terytorium położona jest nieruchomość, jest jurysdykcją wyłączną”.

Przyznanie nieruchomości zamieszkującemu z obowiązkiem spłaty

Sam fakt zamieszkiwania ma znaczenie, ale nie jest decydującym czynnikiem o przyznaniu nieruchomości żonie. Orzecznictwo nie jest jednolite – nie ma żadnego przepisu, który by wiązał fakt zamieszkiwania we wspólnej nieruchomości z przyznaniem temu właśnie właścicielowi tejże nieruchomości.

 

To, komu sąd przyzna wspólną nieruchomość małżonków, zależy od wielu czynników, tj. możliwości finansowych spłaty, dotychczasowego korzystania z nieruchomości, ale głównie od uznania sądu. To sąd uzna, komu przyznać nieruchomość, ale proszę nie przypisywać decydującej ani nawet znaczącej roli faktowi zamieszkiwania we wspólnej nieruchomości małżeńskiej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus 6 =

»Podobne materiały

Konto oszczędnościowe a podział majątku

W trakcie trwania małżeństwa dostawałem od mojej mamy darowizny pieniężne na mój rachunek osobisty, potem wpłacałem je na wspólne z żoną konto oszczędnościowe. Teraz żona chce się ze mną rozwieść i przeprowadzić podział majątku. Co zrobić, by pieniędzmi otrzymanymi od matki nie musieć dzielić się z

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »