Jak odzyskać pieniądze przeznaczone na budowę domu żony?

Będąc w związku małżeńskim z rozdzielnością majątkową, wpłaciłem przelewem na konto żony sumę 400 tys. zł. Kwotę przeznaczyliśmy na budowę domu na jej działce. Po około roku od zamieszkania w nowo wybudowanym domu żona oświadczyła, że kończy nasze małżeństwo, gdyż jest związana z innym mężczyzną i złożyła pozew o rozwód. Po kolejnym roku dom sprzedała. Gdy upomniałem się o swój wkład, usłyszałem, że nic mi nie jest winna, bo dom był jej. Sprawa miała miejsce w 2012 i 2013 r. Jakie mam możliwości działa, aby odzyskać swoje pieniądze? Czy nie jest za późno?

Jak odzyskać pieniądze przeznaczone na budowę domu żony?

Rozliczenie nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty byłej żony

Podstawa prawna: przepisy ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. Nr 9, poz. 59) – dalej „K.r.o.”, ustawa – Kodeks cywilny z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93) – dalej „K.c.”

W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym mamy do czynienia z rozliczeniem nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty byłej żony. Nie jest ono objęte dyspozycją art. 45 § 1 K.r.o., według którego każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Korespondująca z tą regulacją norma art. 567 § 1 K.p.c. stanowi, że w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi. Wymienione przepisy przewidują zatem postępowanie nieprocesowe w sprawach o podział majątku jako wyłączny tryb dochodzenia roszczeń z tytułu przesunięć majątkowych między majątkami wspólnym i odrębnym każdego z małżonków, nie zaś pomiędzy ich majątkami odrębnymi.

Pozostałe poza zakresem tej regulacji spory, w tym dotyczące rozliczeń na tle przesunięć pomiędzy majątkami odrębnymi małżonków, stosownie do ogólnej zasady, wyrażonej w treści art.13 § 1 K.p.c., powinny być rozpoznawane w procesie.

Tożsame stanowisko zawarł Sąd Najwyższy w tezie postanowienia z dnia 3 kwietnia, 1970 r., III CRN 70/70, stwierdzając, że „przepis art. 45 § 1 K.r. i op. normuje jedynie obowiązek zwrotu przez małżonka wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na jego majątek odrębny, jak również prawo domagania się zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swego majątku odrębnego na majątek wspólny. Nie są natomiast objęte dyspozycją powyższego przepisu i nie podlegają wyrównaniom przy podziale majątku wspólnego wydatki i nakłady poczynione kosztem majątku odrębnego jednego z małżonków na majątek odrębny drugiego. Rozliczenia te podlegają ogólnym normom prawa i postępowania cywilnego, nakazującym dochodzenie przez byłych małżonków roszczeń, które nie są objęte przepisem art. 45 § 1 K.r. i op. w postępowaniu procesowym”.

Bezpodstawne wzbogacenie jako podstawa roszczenia

Zgodnie z art. 405 K.c. – kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Stosownie do art. 410 § 1 K.c. – przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu stosuje się w szczególności do świadczenia nienależnego. Wedle zaś art. 410 § 2 K.c., świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem nauki i judykatury, przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu należy stosować wtedy, gdy brak innej podstawy prawnej, na jakiej możliwe byłoby przywrócenie równowagi majątkowej, naruszonej bez prawnego uzasadnienia, jak również wtedy, gdy inne środki połączone są z większymi trudnościami (porównaj między innymi uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 1995 r. III CZP 46/95, OSNC 1995/7-8/114). W szczególności przepisy te mają zastosowanie, gdy brak umownej lub deliktowej podstawy uwzględnienia roszczenia i nie ma też możliwości dokonania rozliczeń na podstawie art. 224-230 K.c.

Reasumując: może Pan dochodzić zwrotu nakładów na majątek osobisty żony w procesie w oparciu o przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Termin przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej Kodeks cywilny, tj. od lipca 2018 r.