Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak napisać uzasadnienie do wniosku o ubezwłasnowolnienie?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 11.12.2018

Syn ma 18 lat, jest osobą upośledzoną umysłowo w stopniu umiarkowanym, ma afazję motoryczną, problemy z mową, zaburzenia zachowania i emocji, wymaga nadzoru w czynnościach dnia codziennego. Zależy nam na zabezpieczeniu jego spraw zdrowotnych, finansowych i majątkowych. Jak napisać uzasadnienie do wniosku o ubezwłasnowolnienie? Jak uniknąć kosztów badania przez biegłych sądowych? 

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności w mojej ocenie należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dysponują Państwo dowodami na okoliczność zachowania syna. Jeżeli tak to, w treści uzasadnienia pozwu winne się znaleźć wnioski o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków (wskazanych z imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania z podaniem okoliczności, na które osoby te mają być słuchane), a także dokumentów na takie zachowanie. W uzasadnieniu pozwu należy jak najdokładniej opisać zachowania syna, ze szczególnym naciskiem na utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym, niemożność podejmowania decyzji we własnych sprawach, potrzeby pomocy w sprawach życia codziennego. I choć każdy z nas wie, co należy rozumieć przez czynności życia codziennego, to jednak zawsze do wyobraźni lepiej przemawia wymienienie tych czynności lub dokładne opisane, na czym polegają te trudności. Proszę zważyć, iż większość ludzi jednak ocenia pewne działania przez pryzmat wyobraźni i na Państwa miejscu jak najmniej miejsca pozostawiałbym tej wyobraźnie, tj. zmierzałbym do jak najpełniejszego opisana problemu z synem.

 

Jeżeli chodzi o zwolnienie z kosztów badania przez biegłych, to konieczne jest złożenie wniosku o zwolnienie z kosztów postępowania sądowego. Żądanie takie znajduje uzasadnienie w treści art. 102 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z przywołanym powyżej przepisem zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Innymi słowy nie stan zdrowia syna, a osoby wnioskującej o ubezwłasnowolnienie syna będzie miał decydujące znaczenie dla skuteczności rozstrzygnięcia wniosku o zwolnienie od kosztów postępowania sądowego. Proszę zatem dokonać zestawienia kosztów leczenia syna, kosztów jego utrzymania, innych koniecznych do przeżycia wydatków z wysokością Pana i matki dochodów. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów.  W oświadczeniu o którym mowa powyżej powód będzie zobowiązany do wskazania nie tylko wysokości oszczędności, ale także prawa własności nieruchomości, rzeczy ruchomych o wartości powyżej 5000 zł, a także innych praw majątkowych, a tym także źródeł dochodu i ich wysokości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

 Jak napisać uzasadnienie do wniosku o ubezwłasnowolnienie?

 

Sąd oceni zatem, czy sytuacją majątkowa rodziców pozwoliła czynić odpowiednie oszczędności przed wytoczeniem powództwa, czy też nie. Jeżeli sytuacją majątkowa jest dobra, wówczas nie oczekiwałbym zwolnienia z kosztów sądowych. Jeżeli natomiast żyjecie Państwo z miesiąca na miesiąc (niekoniecznie w nędzy), wówczas zwolnienie z kosztów sądowych jest możliwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus III =

»Podobne materiały

Zapewnienie opieki matce

Moja matka jest osobą starszą i poważnie chorą. Wymaga całodobowej opieki, której jednak nie mogę zapewnić jej osobiście. Jakiś czas temu zdecydowałyśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzka mamy do prywatnego domu opieki, ale po krótkim czasie mama zaczęła domagać się

Osoba samotna w śpiączce – co robić?

Moja ciotka (siostra mojej mamy), osoba samotna, od kilku dni leży w szpitalu w śpiączce, w bardzo ciężkim stanie. Opiekowałem się nią od dłuższego czasu, reszta rodziny (łącznie z moją mamą) uważa więc, że to wyłącznie ja jestem za nią odpowiedzialny. Tymczasem ja boję si

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Mój ojciec jest alkoholikiem. Niedawno wyprowadził się z domu i zamieszkał z konkubiną, z którą urządzają libacje alkoholowe. Chciałabym mu pomóc, ale jest to bardzo trudne. Czy można skierować ojca na przymusowe leczenie? Czy można go ubezwłasnowolnić, choćby ze względu na to
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »